از سوی رئیس سازمان امور مالیاتی

معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یكی از اولیای فرد معلول، ابلاغ گردید

معافیت مالیاتی ۵۰ درصدی حقوق یكی از اولیای فرد معلول، ابلاغ گردید

تولیدو: بخشنامه اجرایی قانون پشتیبانی از حقوق معلولان ابلاغ گردید كه بر طبق آن حقوق و مزایا یا دستمزد مشمول مالیات یكی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید 50 درصد معاف از مالیات می شود.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، امید علی پارسا رئیس كل سازمان امور مالیاتی بخشنامه اجرایی تصویب نامه هیأت وزیران درباب بخشنامه اجرایی ماده ۲۵ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان را ابلاغ نمود.
براساس ماده دوم این ابلاغیه، ۵۰ درصد حقوق، مزایا و دستمزد مشمول مالیات یكی از اولیای افراد دارای معلولیت شدید یا خیلی شدید شامل اینكه در منزل یا مراكز نگهداری یا بیمارستان نگهداری شوند، مطابق این بخشنامه از پرداخت مالیات معاف است.
ماده سوم این بخشنامه نیز می گوید: سازمان امور مالیاتی موظف است بعد از تعیین نوع و شدت معلولیت افراد دارای معلولیت، به درخواست یكی از اولیا و حسب بررسی های صورت گرفته و تأیید مراتب، گواهینامه ای صادر و شدت معلولیت، مشخصات كارفرما و محل اشتغال و مسئولیت پرداخت هزینه های مترتب بر فرد دارای معلولیت توسط یكی از اولیا را تأیید كند.
بر این اساس، كارفرما مكلف است بعد از صدور گواهینامه موضوع ماده (۳) این بخشنامه در زمان پرداخت حقوق، مزایا و دستمزد، با ضمیمه كردن اسناد مربوط به لیست حقوق پرداختی، معافیت مذكور را برمبنای مقررات، در درآمد مشمول مالیات حقوق مشمولین این بخشنامه، اعمال نماید.
ماده پنجم این بخشنامه تاكید كرده است: در صورت زوال شرایط معافیت شامل كاهش یا رفع معلولیت، قطع پرداخت هزینه های مترتب بر معلولیت فرد یا فوت فرد معلول به اظهار اولیا یا اطلاع یافتن سازمان، اولیای مشمول معافیت موضوع این بخشنامه موظفند مراتب را به سازمان و كارفرما اعلام كنند و سازمان نیز مكلف است موضوع را جهت لغو معافیت مذكور به اداره امور مالیاتی ذی ربط اعلام نماید.
لازم به ذكر است در امتداد تبصره ماده ۴ این بخشنامه، كارفرمایان اشخاص ذی نفع می توانند، حسب درخواست كاركنان، بعد از هماهنگی با اداره امور مالیاتی مربوط نسبت به جبران اضافه پرداختی مالیات هر سال برای هریك از حقوق بگیران خود برمبنای لیست مالیات حقوق ماه های بعد تا اختتام همان سال اقدام نمایند.
ضمناً در مواردی كه معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم قابل كسر از درآمد مشمول مالیات حقوق باشد، معافیت موضوع ماده ۲۵ قانون پشتیبانی از حقوق معلولان بعد از كسر معافیت مذكور، اعمال شود.


منبع:

1398/11/24
20:02:43
5.0 / 5
4417
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو