با تلاش محققان كشور حاصل شد

صرفه جویی ارزی در نگهداری از چاه های نفت با ابزارهای مسدودكننده

صرفه جویی ارزی در نگهداری از چاه های نفت با ابزارهای مسدودكننده

تولیدو: یكی از شركت های مستقر در مجتمع فناوری دانشگاه صنعتی شریف به دانش فنی ابزارهای مسدودكننده درون چاهی با استفاده از پلیمرهای تقویت شده با نانو فناوری دست یافته است و با بهره برداری از آن در چاه های نفت جنوب كشور از خروج ارز جلوگیری شده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، "پكر"ها از مهمترین ابزارها در فرایندهای مربوط به تعمیر، نگهداری و تحریك چاه های نفت و گاز است؛ چونكه این ابزارها امكان انجام عملیات تحریك چاه، اسیدزنی، تعمیرات سرچاهی و بسیار از عملیات های دیگر را بدون خارج كردن رشته تولیدی میسر می كنند.
این نوع پكرهای متورم شونده قابل نصب و برداشت از درون لوله مغزی عبور داده می شوند و بعد از رسیدن به عمق مورد نظر، متورم شده و عملیات آب بندی لوله جداری چاه های نفت و گاز را انجام می دهد. نسبت تورم بسیار بالای این ابزار قابلیت آب بندی لوله جداری تا قطر ۳ برابر قطر اولیه ابزار را در اختیار كاربر می گذارد. پكر متورم شونده بعد از اتمام عملیات مورد نظر، تا رسیدن به سایز اولیه فروكش می كند و از چاه خارج می شود.
باتوجه به اهمیت این ابزار، یكی از شركت های دانش بنیان مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت این نوع از پكرها مطابق با استانداردهای API و ISO و همین طور ستاندن تاییدیه شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب شده است. نخستین تست میدانی پكر در زمستان ۹۷ در یك حلقه چاه واقع در میدان نفتی اهواز با عملیات اسیدكاری انتخابی در لوله جداری ۷ اینچ با موفقیت كامل و همراه با افزایش تولید قابل توجه انجام گرفت.
تابحال ۶ عملیات میدانی با استفاده از این نوع پكرها با موفقیت انجام شده است.استفاده از پكرهای متورم در یكی از چاه های میدان نفتی مارون
امكان انجام عملیات بدون نیاز به خارج كردن رشته تولیدی، امكان فرستادن ابزار به درون چاه به كمك لوله مغزی سیار و كابل، المان آب بندی با عملكرد سطح بالا حتی در تورم سه برابر نسبت به سایز اولیه، متعادل سازی فشار قبل از فروكش بمنظور جلوگیری از لطمه رسیدن به پكر، امكان استفاده در چاه های عمودی، افقی و مایل، ساخته شده در سایزهای ۲.۱۲۵، ۲.۵، ۲.۷۵ و ۳ اینچ و تحمل اختلاف فشار ۱۵۰۰ پام، در لوله جداری ۷ اینچ و در دمای ۲۸۰ درجه فارنهایت توسط پكر متورم شونده ۲.۱۲۵ اینچ از خاصیت های پكرهای متورم شونده این شركت است.
استفاده از این پكرها زمان تعمیر چاه را به كمتر از یك ماه كاهش داده، در صورتیكه جهت استفاده از فناوری خارجی این زمان به ۶ ماه تا یك سال می رسد.
در تولید ابزارهای مسدودكننده درون چاهی موسوم به پَكر از مواد پلیمری تقویت شده با فناوری نانو استفاده شده است و كاربردی شدن آن در میادین نفتی مانع خروج ارز از كشور می شود، به شكلی كه در هر چاه نفت، ۱۰۰ هزار یورو صرفه جویی ارزی دارد.
امكان استفاده در چاه های عمودی، افقی و مایل، متعادل سازی فشار قبل از فروكش بمنظور جلوگیری از لطمه رسیدن به پكر، امكان فرستادن ابزار به درون چاه به كمك لوله مغزی سیار و كابل و امكان انجام عملیات بدون نیاز به خارج كردن رشته تولیدی همچون مزیت های این فناوری است.
منبع:

1398/11/16
23:43:54
5.0 / 5
4224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو