سفارش رئیس سازمان دامپزشكی به دامداران مناطق سیل زده

سفارش رئیس سازمان دامپزشكی به دامداران مناطق سیل زده

به گزارش تولیدو رئیس سازمان دامپزشكی سفارش كرد كه دامداران دام های خویش را به مناطق امن تری برده تا در معرض سیل و گل ولای قرار نگیرند و همینطور اطلاعات دام های تلف شده خویش را منعكس كنند تا دفن بهداشتی صورت گیرد.علیرضا رفیعی پور در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه پس از اطلاع از وقوع سیل همكاران ما در شهرستان ها و پست های دامپزشكی در مناطق مختلف كشور در حالت آماده باش هستند، اظهار نمود: ۳۱ استان كشور به ۵ منطقه تقسیم شده است كه در این ۵ منطقه استان های معین هر استان مشخص شده اند و در مواقع بحرانی از یكدیگر كمك می گیرند.

وی افزود: نیروها و امكاناتی با عنوان اكیپ های واكنش سریع داریم. این اكیپ ها زمانی كه در هر جایی از كشور اتفاقی بیفتد از استان های معین وارد عمل می شوند. در چابهار، جاسك حدود ۲۴ اكیپ واكنش سریع از استان های مختلف وارد عمل شدند، ولی متاسفانه به علت حجم بالای آب امكان دسترسی به همه روستاها وجود ندارد.

رئیس سازمان دامپزشكی كشور خاطرنشان كرد: همكاران ما در سازمان دامپزشكی به روستاهایی كه امكان تردد در آنها وجود داشت با قایق و ماشین خودشان را رساندند و اقدامات بهداشتی همچون دفن بهداشتی لاشه ها، واكسیناسیون دام ها ضد بیماری های استراتژیكی كه در این شرایط می توانند خطرناك باشند مانند بیماری سیاه زخم كه مشترك بین انسان دام است، انجام دادند. همینطور سمپاشی و ضدعفونی محیط هایی كه دام ها در آنجا وجود دارد هم انجام شد. چونكه عوامل بیماری زا در این شرایط فعال تر می شوند و این عوامل بایستی با سمپاشی كنترل شوند.

وی با اشاره به اینكه همكاران ما دستورالعمل هایی مختص به شرایط بحرانی سیل دارند، اظهار نمود: كشور اوایل سال جاری بارندگی خوبی را تجربه نمود ولی خیلی از شهرها با بحران سیل مواجه گشتند. به همین جهت همكاران ما در بخش دامپزشكی تجربه مقابله و مواجه با بحرانی مانند سیل را دارند. آنها مناطقی كه دام در آنجا وجود دارد، شناسایی می كنند و اطلاعات لازم را به دامداران می دهند. همینطور اقداماتی در حوزه مراقبت بعد از بروز سیل و ارسال اكیپ های دفن بهداشتی لاشه ها را انجام می دهند. در كنار آن هم اقدامات حمایتی یعنی واكسن رایگان، سم مجانی و مواد مغذی مجانی را به این مناطق می رسانند.

۲۰۰تا ۳۰۰ دام در مناطق سیل زده تلف شدند
رفیعی پور در پاسخ به این سؤال كه آیا تابحال گزارشی از تلفات دام براثر سیل یا بیماری گزارش شده است؟ اظهار داشت: طبق گزارش هایی كه تابحال به دست ما رسیده طی این چند روز حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ دام براثر خفگی در آب و گل ولای تلف شدند كه دفن بهداشتی آنها انجام شده است. در مورد بروز و شیوع بیماری و تلفات ناشی از آن هم هیچ گونه گزارشی وجود ندارد.

نیمه اول هرسال ۸۰ درصد دام ها واكسینه می شوند

رئیس سازمان دامپزشكی كشور با اشاره به اینكه در شرایط بحرانی بیماری زمانی می تواند با بروز و شیوع بالا خساراتی را هم به جمعیت دامی و هم به انسان بزند كه قبلا اقدامات ایمن سازی دام ها انجام نشده باشد، اظهار نمود: در نیمه اول هرسال حدود ۸۰ درصد دام ها ایمن سازی و واكسینه می شوند. در آذر و دیماه هم لكه گیری صورت می گیرد. این لكه گیری هم در مناطقی كه دام نورسیده یا متولد شده، انجام و آنها هم واكسینه می شوند.

به گفته وی ایمن سازی دام ها در ۶ماهه اول سال انجام شده است و این امر كمك می نماید كه بیماری با عنایت به شرایط بحرانی سریعا بروز و شیوع پیدا نكند. همینطور چون احتمال می دهیم در شرایط بحرانی به علت تغذیه نامناسب و استرس ناشی از این شرایط، بیماری دام سریعا عود كند، واكسن های آنها را پیش از عید تكرار می نماییم.

وی با اشاره به اینكه دامداران ما كاملا نسبت به اقدامات امنیت زیستی و حوزه بهداشتی دام آگاه هستند سفارش كرد كه در این شرایط دام ها باید به جای امن تری منتقل شوند تا در معرض سیل و گل ولای قرار نگیرند. از طرفی دامداران بایستی با عنایت به امكان دسترسی به مراكز بهداشت و یا خدمات جهاد كشاورزی كه در مناطق روستایی وجود دارد، اطلاعات دام های تلف شده خویش را منعكس كنند تا دفن بهداشتی صورت گیرد، چونكه دفن بهداشتی دام ها بزرگترین خدمت به ادامه روند دامداری است.

رفیعی پور در پاسخ به این سؤال كه آیا گزارشی از تلفات طیور شده است یا خیر؟ اظهار نمود: مرغداری های بومی و سنتی هنوز آماری از تلفات به ما اعلام نكرده اند. در مورد مرغداری های صنعتی هم خوشبختانه گزارشی از تلفات و بیماری وجود ندارد.

رئیس سازمان دامپزشكی در انتها اظهار داشت: در كنار اقدامات بخش دولتی، بخش خصوصی هم در حوزه تأمین و توزیع اقلام مورد نیاز دام و طیور همچون دارو، خوراك و مكمل ها در مناطق سیل زده انجام داده است.1398/10/28
14:48:51
5.0 / 5
4463
تگهای خبر: خدمات , سازمان , صنعت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو