رئیس سازمان توسعه تجارت مطرح كرد:

ظرفیت ۱۲۴ میلیارد دلاری صادرات به كشورهای همسایه

ظرفیت ۱۲۴ میلیارد دلاری صادرات به كشورهای همسایه

تولیدو: رئیس سازمان توسعه تجارت می گوید كه با وجود صادرات 24 میلیارد دلاری ایران به كشورهای همسایه، این بازار ظرفیت آنرا دارد كه 100 میلیارد دلار صادرات جدید در آن صورت بگیرد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، حمید زادبوم در مراسم تقدیر از صادركنندگان استان تهران اظهار داشت: آمارهایی كه از سال ۹۷ انتشار یافته نشان میدهد كه علی رغم مشكلات و محدودیت هایی كه اقتصاد ایران با آن روبرو بوده صادركنندگان ایرانی توانسته اند عملكرد خود در بازارهای بین المللی را حفظ كنند و این روند امسال نیز ادامه یافته است.
وی با اشاره به اینكه دولت باید به صادركنندگان امید بدهد، اشاره كرد: هر چند در ماه های گذشته سعی شده بعضی از مشكلات صادركنندگان برطرف شود اما همچنان در حوزه هایی مانند بازگشت ارز و حمل و نقل نیاز به پیگیری های جدی وجود دارد و دراین زمینه استفاده از ظرفیت های بازارهای منطقه اهمیت زیادی خواهد داشت.
رئیس سازمان توسعه تجارت با اشاره به واردات بیشتر از هزار و ۱۰۰ میلیارد دلاری كشورهای همسایه ایران در سال ۲۰۱۸ اظهار نمود: با وجود گستردگی این بازار سهم ما تنها ۲۴ میلیارد دلار بوده است. با عنایت به بررسی هایی كه ما انجام داده ایم ما توان آنرا كه ۱۰۰ میلیارد دلار به این صادرات اضافه نماییم تا تولیدكنندگان ما نگران بازار فروش كالاهایشان نباشند.
زادبوم میزان صادرات غیرنفتی كشور در ۹ ماهه ابتدایی امسال را حدودا ۳۲ میلیارد دلار اعلام نمود و اضافه كرد: مذاكرات ما برای كاهش تعرفه واردات برخی كشورهای همسایه برای توسعه بازار كالاهای ایرانی ادامه دارد اما باید در نظر داشت كه كاهش تعرفه به صورت دو طرفه صورت گیرد و اگر ما امتیازی می گیریم باید در مقابل امتیازاتی را نیز به این كشورها بدهیم.
وی اشاره كرد: برای تجارت آزاد باید بین ۸۵ تا ۹۰ درصد از كالاها در لیست این تجارت قرار بگیرند و بدین جهت در اجرای موافقت نامه عضویت در اوراسیا و چه سایر موافقت نامه ها كارگروهی با مشاركت اتاق بازرگانی تشكیل گردد كه جمع بندی درباره این كالاها به صورت دقیق و هدفمند صورت گیرد.
منبع:

1398/10/11
23:47:43
5.0 / 5
4156
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
تولیدو