مركز آمار ایران:

تورم آذر ۴۰ درصد شد

تورم آذر ۴۰ درصد شد

تولیدو: نرخ تورم سالانه آذرماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای كشور به 40 درصد رسیده كه نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۱ واحد درصد كاهش نشان میدهد.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، شاخص قیمت مصرف كننده – آذر ۱۳۹۸ از طرف مركز آمار ایران منتشر گردید.
منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه ای در آذر ماه ۱۳۹۸ به عدد ۲۷.۸ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای كشور بطور میانگین ۲۷.۸ درصد بیشتر از آذر ۱۳۹۷ برای خرید یك «مجموعه كالاها و خدمات یكسان» هزینه كرده ­اند.
نرخ تورم نقطه ای آذر ماه ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۰.۸ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با كاهش ۰.۸ واحد درصدی به ۲۸ درصد و گروه «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» با افزایش ۱.۵ واحد درصدی به ۲۷.۷ درصد رسیده است.
این در حالی است كه نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۲۷.۶ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۰.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۸.۹ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۱.۶ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم ماهانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه آذر ۱۳۹۸ به ۳.۲ درصد رسیده كه در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۶ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» به ترتیب ۴.۱ درصد و ۲.۸ درصد بوده است.
این در حالی است كه نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۳ درصد است كه نسبت به ماه قبل، ۱.۵ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴.۲ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۲.۴ واحد درصد افزایش داشته است.
كاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای كشور
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یك سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن است. نرخ تورم سالانه آذر ماه ۱۳۹۸ برای خانوارهای كشور به ۴۰ درصد رسیده كه نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۱.۱ واحد درصد كاهش نشان میدهد.
این در حالی است كه نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۳۹.۳ درصد است كه نسبت به ماه قبل ۱ واحد درصد كاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴۳.۸ درصد بوده كه نسبت به ماه قبل ۱.۳ واحد درصد كاهش داشته است.
تغییرات قیمت ها در ماه جاری
در گروه عمده «خوراكی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (گوجه­ فرنگی، كدوسبز، پیاز، لوبیا سبز) و گروه «میوه و خشكبار» (هندوانه، توت فرنگی) است.
در گروه عمده «كالاهای غیر خوراكی و خدمات» گروه «حمل ونقل شخصی» (بنزین، انواع اتومبیل سواری) و گروه «پوشاك و كفش» بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.
هم چنین گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گاو، گوشت گوسفند، مرغ ماشینی) و گروه «ادویه و خوراكی های طبقه بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی) نسبت به ماه قبل، كاهش قیمت داشته است.
درصد تغییرات شاخص قیمت در دهك های هزینه ای كل كشور در ماه جاری
دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آذر ماه ۱۳۹۸ برای دهك های مختلف هزینه ای از ۳۹.۶ درصد برای دهك اول تا ۴۱.۶ درصد برای دهك دهم است.


منبع:

1398/10/02
23:55:29
5.0 / 5
4263
تگهای خبر: تورم , خدمات , خرید , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تولیدو