مسئول دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها:

مركز ملی گوهرسنگ ها در مشهد تاسیس می شود

مركز ملی گوهرسنگ ها در مشهد تاسیس می شود

تولیدو: ایسنا/خراسان رضوی مسؤول دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها شرایط و وضعیت مركز ملی گوهرسنگ ها در مشهد را تشریح نمود.ملیحه سلطانی در گفت و گو با ایسنا، درباب تأسیس مركز ملی گوهرسنگ ها، اظهار نمود: مقرر است پروژه ای با عنوان مركز ملی گوهرسنگ ها در مشهد اجرا شود؛ این مركز، مجموعه ای است كه در آن هرگونه خدمات درباب سنگ های قیمتی (گوهرسنگ ها) را به زوار، گردشگران و مردم مشهد عرضه می شود.

وی افزود: این خدمات می تواند ارزش گذاری ها، تبادلات مالی بین المللی، حراج گوهرسنگ ها، خریدوفروش، موزه، آموزش و حتی كتابخانه باشد بطوریكه برای هریك از آنها در این مجموعه مكانی تعبیه خواهدشد.

مسؤول دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها، اضافه كرد: ما در زمینه تأسیس این پروژه پیشتاز بوده ایم و الگویی برای سایر شهرها و روستاهای جهانی ایران هستیم. این مركز ملی پیشنهادی است كه مشهد عرضه كرده است و مقرر است بودجه ای ملی نیز برای آن در نظر گرفته شود.

ملیحه سلطانی تشریح كرد: همه شهرهای جهانی كشور نیز از این ایده استقبال كرده اند؛ بطوریكه بناست در هر شهر، مركزی ملی متناسب با محصول تولیدی كه موجب جهانی شدن شهرها شده است، تأسیس شود. بطور مثال در تبریز كه شهر جهانی فرش است؛ مركز جهانی فرش و در لالجین كه شهر جهانی سفال است؛ مركز جهانی سفال تأسیس شود.

وی اشاره كرد: اقداماتی برای تأسیس این مركز همچون انتخاب محل راه اندازی، نقشه كشی وتخریب ساختمانی كه در گذشته در آن محل قرار داشته است انجام شده است؛ ولی نیاز به بودجه، پیگیری و بحث های مربوط به محتوا همچنان وجود دارد؛ بودجه استانی این طرح را ما دریافت كرده‎ ایم ولی بودجه ملی هنوز اختصاص داده نشده است.

مسؤول دبیرخانه شهر جهانی گوهرسنگ ها، بیان كرد: آموزشگاه های فنی وحرفه ای، مجموعه فنی وحرفه ای و مركز آموزش میراث فرهنگی استان، كلاس هایی برای آموزش تراش سنگ های قیمتی برگزار می كنند؛ ضمن اینكه آموزش در زندان ها ومراكزی مانند آن نیز انجام می شود و با اهمیت تر از این ها تدریس رشته های تراش سنگ، طراحی زیورآلات و ساخت زیورآلات در هنرستان های كارودانش مقطع متوسطه است.

ملیحه سلطانی تشریح كرد: من با آمارگرفتن و آمار دادن مخالف هستم و خواستار حذف این فرهنگ از مصاحبه ها هستم؛ به نظر من درمان را باید جایگزین آمار نماییم كه این اتفاق باعت ارائه آمارهای دقیق تری خواهدشد.

وی اظهار داشت: من آمار دقیقی از میزان فروش گوهرسنگ ها ندارم؛ زیرا، به قدری موانع و مشكلات بحث های صادراتی ما زیاد هستند كه كسی بطور قانونی صادرات و واردات انجام نمی دهد؛ گمرك نیز آمار دقیقی از صادرات و واردات ندارد و این سنگ ها بطور غیرقانونی و قاچاق صادر و وارد می شود؛ و فقط دبیرخانه سنگ جهانی كه وابسته به میراث فرهنگی است این مساله را پیگیری می كند.

منبع:

1398/09/27
18:19:04
5.0 / 5
4252
تگهای خبر: آموزش , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
تولیدو