درگذشت نماد طلوع و افول قدرت صنعتی كره جنوبی

درگذشت نماد طلوع و افول قدرت صنعتی كره جنوبی

به گزارش تولیدو كیم وو چونگ، موسس گروه دوو (Daewoo) كره جنوبی كه زمانی تشكیلات عظیمش به نماد قدرت تولید كره جنوبی تبدیل گشته بود اما حالا یكی از بزرگترین شكستهای تشكیلاتی این كشور به حساب می آید، دارفانی را وداع گفت.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، كیم روز دوشنبه در سن ۸۳ سالگی بعد از مبارزه با یك بیماری مزمن دارفانی را وداع گفت. وی گروه دوو را هدایت كرد كه زمانی دومین شركت بزرگ كره جنوبی و نماد برخاستن كره جنوبی از خاكسترهای جنگ كره ۱۹۵۳-۱۹۵۰ بود.

وی كار خویش را بعنوان یك فروشنده پارچه آغاز كرد كه جهت راه اندازی دوو در سال ۱۹۶۷ در یك شركت منسوجات حدود ۵۰۰۰ دلار سرمایه گذاری كرد و با صرف انرژی بی حد و حصر و بهره بردن از روابط نزدیك با رهبران كره جنوبی، این شركت را به غولی تبدیل كرد كه در دوران اوج خود بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر را در ۱۱۰ كشور در استخدام داشت و در بخشهای مختلف از خودرو تا ساخت و ساز، كشتی سازی، تجارت و اوراق بهادار حضور داشت.

كیم در سال ۱۹۸۹ كتابی با عنوان "جهان گسترده است و كارهای زیادی برای انجام وجود دارد" منتشر نمود كه الهام بخش نسل جدیدی از مردم كره جنوبی با رویاهای روشن برای آینده بود. نسخه انگلیسی كتاب وی با عنوان "هر خیابانی با طلا سنگفرش شده است" به چاپ رسید.

اما توسعه لجام گسیخته كیم كه گروه دوو را به ۴۱ شركت رسانده بود، سبب شد كره جنوبی در زمان بحران مالی آسیا در اواخر دهه ۱۹۹۰ در آستانه ورشكستگی ملی قرار گیرد.

كیم كه زمانی بعنوان قهرمان مورد ستایش بود، در سال ۱۹۹۹ كه دوو با بدهی بیشتر از ۷۵ میلیارد دلار گرفتار فروپاشی شد و سبب شد دولت قدم پیش گذاشته و كنترل آنرا به دست بگیرد و هزینه آنرا به مالیات دهندگان تحمیل كند، از كره جنوبی گریخت.

دوو موتور كه بخشی از گروه دوو بود توسط شركت خودروسازی آمریكایی جنرال موتورز در اوایل دهه ۲۰۰۰ خریداری شد.

كیم در سال ۲۰۰۵ بعد از سالها زندگی در خارج، به كره جنوبی بازگشت و دستگیر و به جرم اختلاس و كلاهبرداری برای پنهان كردن بدهی، به ۱۰ سال زندان محكوم شد اما در سال ۲۰۰۷ دادگاه تجدیدنظر از محكومیت وی كاست و اعلام نمود كیم با تشكیل گروه دوو به كره جنوبی خدمت كرده است. همان سال وی مشمول عفو رئیس جمهور شد.

بر اساس گزارش رویترز، گروههای تجاری از مرگ كیم ابراز تاسف كردند.
1398/09/19
15:17:59
5.0 / 5
4299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو