معاون وزیر صمت خبر داد

شناسایی 466 خوشه صنعتی در كشور طی امسال

شناسایی 466 خوشه صنعتی در كشور طی امسال

به گزارش تولیدو معاون وزیر صمت با اشاره به اینكه رویكرد كلینیك های كسب وكار، فعال كردن مجموعه های موجود در شهرك های صنعتی قزوین است، اعلام نمود: از آغاز سال جاری حدود 13 واحد راكد كه مشكلات حقوقی، مدیریتی و مالی داشتند فعال شدند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا ن، سعید زرندی معاون وزیر صمت در حاشیه افتتاح واحد تولیدی ژاو تولیدكننده رزین های سنتزی و حلال در جمع خبرنگاران اظهار نمود: وزارت صمت در سال رونق تولید در تلاش است تا از واحدها حمایت های لازم را داشته باشد؛ یكی از برنامه های مهم، نوسازی و تكمیل واحدهای تولیدی است.
وی با بیان اینكه در استان قزوین بیشتر از 1300 واحد تولیدی وجود دارد، عنوان كرد: ۲۰۰ طرح نیمه تمام در آستانه افتتاح قرار دارند؛ واحدهای نیمه تمام در حال بررسی هستند تا از راه منابع مالی و حمایت هایی كه در چارچوب كسب وكارهای كوچك انجام می شود به بهره برداری برسند.

معاون وزیر صمت اظهار نمود: پارسال این وزارتخانه برای فعال سازی واحدهای تعطیل هدف گذاری خویش را روی ۲۰۰۰ واحد تولیدی متمركز كرد كه طی آن بیشتر از ۴۰۰ واحد توسط شركت شهرك های صنعتی احیا شدند.

وی تصریح كرد: از آغاز سال جاری حدود 13 واحد راكد كه مشكلات حقوقی، مدیریتی و مالی داشتند فعال شدند؛ رویكرد كلینیك های كسب وكار فعال كردن مجموعه های موجود در شهرك های صنعتی قزوین است و همواره بر این امر تلاش دارد.

زرندی با اشاره به اینكه SME یا همان صنایع كوچك، بخش اعظمی از اشتغال كشور را برعهده دارند و شهرك های صنعتی یكی از مكان های استقرار این واحدها است؛ اضافه كرد: به دنبال این هستیم كه وضعیت واحدهای تولیدی را بررسی و برای ادامه راه آنان برنامه ریزی نماییم.

وی اشاره كرد: در دنیا واحدهای بزرگ پیشران صنعت و واحدهای كوچك و متوسط پشتیبان واحدهای بزرگ هستند كه تلاش می نماییم با استفاده از ظرفیت واحدهای صنایع كوچك، اشتغال مناسبی را در كشور ایجاد نماییم.

معاون وزیر صمت با تاكید بر اینكه این وزارتخانه در سال رونق تولید برای صنایع كوچك و بزرگ برنامه های جدی برای توسعه خوشه ها دارد، اظهار داشت: امسال 40 خوشه جدید را پیشبینی كردیم كه تا آخر بهره برداری می رسند.

وی با اشاره به ظرفیت های استان قزوین، تشریح كرد: دو خوشه صنعتی در استان قزوین هدف گذاری شده؛ تا آخر سال هم دو خوشه جدید هم راه اندازی خواهد شد، همینطور با پشتیبانی از صنایع داخلی، نهضت ساخت داخل انجام شده است؛ به این واسطه واحدهای كوچك هم امكان فعالیت مجدد پیدا كرده اند و جلوی واردات خیلی از كالاها هم گرفته شده است؛ صنایع كوچك در چارچوب شبكه های مختلف از قبیل خوشه ها، مدلها و SPX فعال شده و به كمك به ساخت داخل و نیازمندی های صنایع بزرگ شتافته اند.

زرندی عنوان كرد: امروز افتتاح نمایشگاه توانمندی های صنعت استان با محوریت حوزه فناورانه در صنایع كوچك و متوسط را شاهد خواهیم بود كه فرصتی مناسبی است تا سرمایه گذاران و واحدهای تولیدی مختلف و واحدهای فناور و شركت های دانش بنیان حضور داشته باشند و تعاملاتی ایجاد شود؛ به واسطه تحریم ها مشكلاتی در اقتصاد كشور بوجود آمده كه با تاكید بر تولید داخل از این مرحله هم عبور خواهیم كرد.

این مسئول در انتها با اشاره به اینكه 466 خوشه در كشور شناسایی شده و علاوه بر آن هم 40 خوشه برای سال جاری هدف گذاری شده اند، تشریح كرد: تقویت صادرات یكی از رویكردهای اصلی در خوشه ها است و خوشه هایی را هدف گذاری می نماییم كه در چارچوب كنسرسیوم های صادراتی شكل بگیرند. امیدواریم از این فرصت بوجود آمده استفاده نماییم چونكه تغییر قیمت ارز به صادرات كمك كرده است و برخی صنایع كوچك كه در گذشته غیراقتصادی بودند صرفه اقتصادی پیدا كرده اند.
1398/05/24
08:59:53
5.0 / 5
4314
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو