۴ مانع كاهش قیمت كالا متناسب با افت نرخ ارز

۴ مانع كاهش قیمت كالا متناسب با افت نرخ ارز

تولیدو: رئیس كمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران معتقد می باشد شرایط پیچیده ای كه اقتصاد كشور با آن رو به روست، مانع از آن می شود كه به محض كاهش نرخ دلار، فروشندگان قیمت نهایی كالاها را پایین بیاورند.


خسرو فروغان گران سایه در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: فضای روانی موجود در بازار مسئله ای است كه می تواند تاثیرگذارتر از هر عامل دیگری باشد و وقتی یك بازار نگاه مثبت به آینده نداشته باشد، به محض برخورد با نخستین خبر منفی همچون افزایش قیمت دلار، نرخ ها را بالا می برد اما وقتی قیمت ارز كاهشی می شود، برای پایین آوردن قیمت ها مقاومت می كند.
بگفته وی، همانطور كه در بالا رفتن قیمت ها در بازار عوامل مختلفی باید دست به دست هم بدهند، در كاهشی شدن عددها نیز نمی توان در كوتاه مدت به یك نتیجه قطعی رسید و باید چند سوژه در كنار هم تحلیل و بررسی شوند.

اهمیت شرایط روانی بازار
رئیس كمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه شرایط روانی اهمیتی جدی در تعیین قیمت نهایی كالاها دارند، اظهار نمود: ما پیش از دیگر بازارها، می توانیم تاثیر این مساله را بطور مشخص در بازار ارز ببینیم. لحظه ای كه یك خبر سیاسی جدید منتشر می شود یا ترسی از آینده به وجود می آید، قیمت ها بی خود بالا می روند و در مقابل وقتی یك خبر مثبت منتشر می شود، ناگهان قیمت ها ریزش می كند، در شرایطی كه در هیچ یك از این تحلیل ها شرایط واقعی بازار تغییری نكرده است.
فروغان گران سایه با تاكید بر اینكه نگاه تولیدكنندگان به شرایط بازار متفاوت با دلالان خرد ارز است، اشاره كرد: همانطور كه در ماه های گذشته بعضی از افزایش های ثبت شده در بازار ارز، منطق درستی نداشت، امروز نیز قبل از هرچیز این سوال به وجود می آید كه دلیل كاهش نرخ دلار چیست؟ آیا ارز جدیدی تزریق شده یا سیاست ها تغییر كرده اند؟ تا زمانی كه پاسخی دقیق به این سوالات داده نشود، بازار تكلیف خودرا نمی داند.

آینده نامشخص قیمت ها
وی با اشاره به اینكه نامشخص بودن چرایی نوسانات قیمتی ارز، ارائه تصویری دقیق از آینده را دشوار می كند، بیان كرد: وقتی یك فعال اقتصادی نتواند تشخیص دهد چرا ارز كاهش یا افزایش قیمت داشته، قاعدتا نمی تواند تحلیل كند كه در آینده نرخ به كدام سمت خواهد رفت و این بلاتكلیفی اساسا به ضرر تمام فعالان بازار است.
رئیس كمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران افزود: در چنین فضایی برای تولیدكننده این سوال پیش می آید كه اگر با كاهش قیمت دلار در ایام اخیر، نرخ كالای خودرا پایین بیاورد، در ایام آینده و در صورت افزایش باردیگر قیمت دلار، با چه نرخی باید مواد اولیه بخرد و از آنها استفاده كند؟ این نگرانی از آینده، موجب می شود مقاومت در مقابل كاهش قیمت ها افزایش پیدا كند.

تاثیرگذاری سایر عوامل بر تورم
فروغان گران سایه با تاكید بر این مساله كه تورم به وجود آمده در ماه های اخیر تنها از افزایش قیمت دلار تاثیر نگرفته است، توضیح داد: بالا رفتن قیمت مواد اولیه داخلی، افزایش نرخ خدمات، بالا رفتن هزینه اجاره بها و حمل و نقل و خیلی از دیگر مسائل دیگر در افزایش قیمت كالاها تاثیر داشته اند و هرچند نمی توان نقش دلار را نادیده گرفت اما سایر عوامل نیز سهمی قابل توجه داشته اند.
وی ادامه داد: بدین سان حتی اگر نرخ دلار برای مدت زمان طولانی تری كاهشی شود نیز، باید شرایط سایر عوامل موثر بر تورم را رصد كرد و اگر بناست كاهش قیمتی داشته باشیم، نیز باید تمام این عوامل تغییراتی جدید را تجربه كنند.

سودجویی و عدم نظارت
رئیس كمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از دیدگاه برخی افراد كه بجای منافع ملی تنها به فكر سود شخصی خود هستند، اظهار داشت: یكی از مسائلی كه ما امروز در همه بازارها با آن رو به رو هستیم، سودجویی برخی افراد و بالا بردن و بالا نگه داشتن نرخ ها بطور غیر منطقی است. برای مثال در بازاری همچون مسكن، مگر دلار چه نقشی دارد كه ناگهان قیمت ها سه برابر می شود و با وجود ركود و نبود تقاضا، همچنان در مقابل پایین آمدن قیمت ها مقاومت می شود؟ در سایر بازارها نیز می بینیم كه برخی سودجویی ها به همین شكل ادامه دارد.
فروغان گران سایه با اشاره به نبود نظارت كافی بر خیلی از بازارهای اقتصادی، اشاره كرد: تعداد بازرسان و ناظرانی كه در بازارها حضور دارند، متاسفانه خیلی كم است و حقوق و مزایایی كه برای افراد شاغل در این عرصه مطرح شده، بسیار محدود است. در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت با افرادی كه قانون را دور می زنند و قیمت ها را بالا می برند، بطور كامل و همه جانبه برخورد شود.
وی اشاره كرد: در صورتیكه فكری برای اصلاح تمام موارد بالا بشود، می توان انتظار داشت كاهش قیمت ها رخ دهد اما در غیر این صورت و با عنایت به نوساناتی كه بازار ارز با آن درگیر است، كاهش قابل توجه قیمت ها، انتظاری دور از واقعیت خواهد بود.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در حدود ۱۰ روز اخیر نرخ دلار روند كاهشی را شروع كرد كه بعد از مدتی نسبتا طولانی نرخ این ارز را در بازار آزاد ایران به كانال ۱۱ هزار تومان بازگرداند.
در ایام گذشته برای قسمتی از مردم این سوال به وجود آمد كه چرا وقتی نرخ ارز افزوده می شود، این مساله در بهای تمام شده كالاها اثری محسوس دارد اما وقتی قیمت دلار نزولی می شود، عملا خیلی از قیمت ها تغییر نمی كنند.
منبع:

1398/05/01
17:32:27
5.0 / 5
4461
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو