مدیر كل بازرسی ویژه سازمان مالیاتی خبر داد

جزئیات فرارهای مالیاتی، مطالبه ۱۸ و چهار دهم هزار میلیارد تومان در سال ۹۷

جزئیات فرارهای مالیاتی، مطالبه ۱۸ و چهار دهم هزار میلیارد تومان در سال ۹۷

به گزارش تولیدو مدیر كل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۱۸، ۴۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده است.به گزارش تولیدو به نقل از سازمان امور مالیاتی، هادی خانی با اشاره به اینكه كشف، شناسایی و جلوگیری از فرار مالیاتی و همینطور شناسایی مودیان جدید از مهمترین برنامه های این سازمان به حساب می آید، اظهار داشت: مهمترین سیاست نظام مالیاتی امسال این است كه با تكمیل پایگاه اطلاعات مودیان، كشف فرارهای مالیاتی و شناسایی فعالان اقتصادی فاقد پرونده مالیاتی، درآمدهای پیش‎بینی شده امسال را محقق كند و در سالی كه رونق تولید در دستور كار اركان مختلف نظام قرار گرفته، فشار مالیاتی بر مودیان موجود را تعدیل كند.
مدیر‎كل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور از ایجاد شركت های صوری، صدور شاخص های جعلی، صادرات صوری، سوء‎استفاده از كارت بازرگانی دیگران، استفاده غیرقانونی از معافیت های مالیاتی و معاملات غیرواقعی در بعضی صنوف به‎عنوان مهمترین گریزگاه های مالیاتی یاد كرد و اضافه كرد: با تكمیل شدن پایگاه اطلاعات مودیان، بررسی تراكنش های بانكی، رصد اطلاعات نظام مالیات بر ارزش افزوده، بررسی صورت معاملات فصلی و همینطور بررسی اطلاعات سایر مراجع می توان با موارد فرار مالیاتی در این عرصه ها مقابله نمود.
تشخیص و مطالبه ۳۲.۷ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی طی ۳ سال
وی در مورد آمار فرار مالیاتی شناسایی و مطالبه شده هم اظهار داشت: طی سه سال گذشته، حدود ۳۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده است.
خانی افزود: تنها در سال ۱۳۹۷، رقمی معادل ۱۸، ۴۰۰ میلیارد تومان از محل شناسایی فرارهای مالیاتی، تشخیص و مطالبه شده كه از این رقم، ۱۴، ۷۰۰ میلیارد تومان مربوط به بررسی تراكنش های سنگین و مشكوك بانكی، ۱، ۱۰۰ میلیارد تومان مربوط به اعمال ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم و ۲، ۵۶۰ میلیارد تومان هم مربوط به شناسایی فرارهای مالیاتی مربوط به سوء‎استفاده از معافیت های صادرات و مناطق ویژه و آزاد تجاری، صنعتی درمورد محصولات پتروشیمی بوده است.
شناسایی ۴ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با استفاده از ظرفیت ماده ۱۸۱ قانون
مدیر‎كل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی كشور همینطور درمورد اقدامات صورت گرفته در جهت بازرسی مالیاتی مبحث ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم هم اظهار داشت: از زمان تصویب و ابلاغ آیین‎نامه اجرایی مبحث ماده ۱۸۱ ق. م. م تا آخر خردادماه ۱۳۹۸، عملیات اجرایی مبحث این ماده، در مورد تعداد ۶۰۰ مودی مالیاتی انجام شده است كه رسیدگی به اسناد و مدارك به دست آمده، تابحال منجر به شناسایی حدود ۴، ۰۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی شده است.
وی اضافه كرد: تنها در سال ۱۳۹۷، حدود ۱، ۱۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی از راه اعمال ماده ۱۸۱ قانون مالیات های مستقیم شناسایی شده است.
شناسایی ۱۵۰۰ فقره صادرات صوری شركت های متخلف
خانی در مورد تخلفات و فرارهای مالیاتی كشف شده در حوزه صادرات كالا و خدمات هم اظهار داشت: در حوزه صادرات كالا و خدمات، پرونده های گوناگونی در ارتباط با صادرات صوری كشف شده است.
وی تصریح كرد: با همكاری كارشناسان شركت بورس كالای ایران و استفاده از ظرفیت های اطلاعاتی و نظارتی و استعلام از گمرك جمهوری اسلامی ایران، تابحال اطلاعات تكمیلی مربوط به ۱۵۰۰ فقره صادرات صوری شركت های متخلف دریافت شده و شناسایی دقیق خریداران داخلی محصولات فوق به منظور مطالبه مالیات عملكرد و مالیات بر ارزش افزوده و همینطور بررسی استرداد مالیات بر ارش افزوده كالاهای صادراتی در دستور كار قرار دارد.

1398/04/25
15:26:49
5.0 / 5
4668
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
تولیدو