یك مقام مسئول در وزارت صنعت مطرح كرد:

اعلام تامین ارز مورد نیاز لوازم خانگی به بانك مركزی

اعلام تامین ارز مورد نیاز لوازم خانگی به بانك مركزی

تولیدو: مدیركل صنایع فلزی و لوازم خانگی با اشاره به اینكه سوژه با اهمیت تامین ارز صنعت لوازم خانگی به بانك مركزی نیز اعلام شده است، اظهار داشت: در تولید محصولات خانگی مشكلی نداریم.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، عباس هاشمی با اشاره به اینكه طبق استراتژی وزارتخانه پیش بینی شده است تا افق ۱۴۰۴، حداكثر حدود ۴ برندملی در صنعت لوازم خانگی كشور ایجاد شود گفت: در این صورت از آشفتگی برندهای كوچك بدون پشتوانه و ناشناخته خارج می شویم؛ ضمن اینكه برندهای ملی مورد نظر در سطح كلاس جهانی به تولید و صادرات می پردازند.
وی اضافه كرد: در ۵ سال قبل وزارت صمت با تولید كنندگان كره ای وارد مذاكره شده و ضمن اعلام استراتژی صنعت كشور همزمان با ایجاد جذابیت هایی زمینه را برای حضور مؤثر تولید كنندگان معتبر جهانی مهیا كرد. در نهایت بعد از اقدامات مقدماتی در ایران خطوط تولید مستقر و تولید محقق شد.
مدیركل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: ۱۰۰ درصد سرمایه گذاری توسط طرف ایرانی انجام شد و لیكن طرف های خارجی موظف بودند برمبنای سیاستی كه داشتند، اجزا، قطعات و مواد اولیه را بموقع تأمین و در ایران تولید صورت بگیرد.
هاشمی اظهار داشت: ال جی و سامسونگ در تولید یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی و تلویزیون این كار را انجام دادند؛ این روند تا زمان اعمال محدودیت های جهانی ادامه داشته است. از آنجائیكه طرف های كره ای بسیار محتاط هستند برخلاف میل باطنی شأن، محدودیت های بانكی، نقل و انتقالات ارز و محدودیت های كشتیرانی و… موجب شد كه آنها به راحتی نتوانند مواد اولیه و قطعات مورد نظر خودرا به طرف ایرانی برسانند.
وی اشاره كرد: خوشبختانه چون دو طرف فعالانه روی این زمینه كار می كردند تا امروز این مسئله ادامه پیدا كرده و حدوداً تا ۶ ماه آینده هم مشكل حادی در تولید ندارند ولی با عنایت به محدودیت های مختلف، تحمیل هزینه های مضاعف و غیر متعارف، محدودیت های ارزی داخل كشور و سخت شدن واردات برخی مواد اولیه و قطعات، پروسه تولید لوازم خانگی را تا حدودی كند كرده است.
این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت، اضافه كرد: هم اكنون به موازات تلاشی كه برای روان كردن واردات قطعات وارداتی انجام می شود، طرف های ایرانی به دنبال جایگزین كردن آنها هستند و مصمم هستند با بومی سازی حداكثری تحت برند ملی و برنامه ای كه برای عرضه و تولید لوازم خانگی ارائه دادیم، به تولید بپردازند.
هاشمی اظهار داشت: باید تا سال ۱۴۰۴، حداكثر تا چهار برند ملی قوی در كلاس جهانی در لوازم خانگی داشته باشیم كه هم اكنون به موازت تولید محصولات كره ای الی جی و سامسونگ تولید كنندگان به دنبال منابع جایگزین برای تولید محصولات با كیفیت و دامنه تنوع مناسب هستند.
مدیركل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت افزود: هم اكنون برنامه ریزی برای تعمیق ساخت داخل و بومی سازی حداكثری جهت گذر از محدودیت ها و جلوگیری از كمبود لوازم خانگی در بازار صورت پذیرفته و بازار با مشكل عمده ای از لحاظ كمبود مواجه نخواهد بود.
در تولید لوازم خانگی با مشكل روبرو نیستیم
هاشمی با اشاره به اینكه تولید قطعات صفر تا صد الزاماً اقتصادی نبوده و نباید در داخل انجام پذیرد اظهار داشت: بلكه قسمتی از آنها برون سپاری می شود و بستگی به مختصات قطعه این مساله متفاوت می باشد.
وی اضافه كرد: در دنیا ظرفیت های اقتصادی تعریف دارد و تمام آنها تعیین می كند كه تولید انجام بشود یا خیر؛ اما به صورت كلی در لوازم گازسوز ما عمق ساخت تولیداتمان بیشتر از ۹۰ درصد است؛ در لوازم برقی نیز بستگی به نوع محصول بین ۶۰ تا ۷۰ درصد متغییر است و ما عمق ساخت داخل داریم؛ برخی از قطعات هستند كه تولید آنها منطقی نیست و در دنیا ظرفیت های اقتصادی بالا است و خیلی از شركت های تولیدی با یكدیگر به صورت همكاری مشترك باظرفیت های اقتصادی تولید می كنند. مهم و شرط اصلی این است محصول نهایی كه تولید می شود با استاندار ملی و گواهینامه های جهانی كیفیت و شرط قیمت مناسب و قابل رقابت جهانی را داشته باشد.
حمایت وزارت صنعت از قطعه سازان
این مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینكه حقوق ورودی محصولات لوازم خانگی را از ۴۰ درصد به ۵۵ درصد افزایش دادیم، اظهار داشت: در عین حال، یكی از برنامه های وزارت صنعت پشتیبانی از قطعه سازان است در این راستا ساماندهی تعرفه قطعات متناسب با تعرفه محصول كامل از اهمیت برخوردار بوده است. اهتمام داریم تولیدات قطعه سازی را توانمندتر نماییم.
تأمین ارز لوازم خانگی
مدیركل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت همین طور درباره ارز مورد نیاز لوازم خانگی اظهار داشت: در سال ۹۸ تولید لوازم خانگی در اولویت برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته است و سوژه با اهمیت تأمین ارز صنعت لوازم خانگی به بانك مركزی نیز اعلام شده است.
وی اشاره كرد: علاوه بر این بازسازی و نوسازی واحدها، ارتقا بهره وری، افزایش دانش مدیریتی و كاركنان واحدهای تولیدی، بهبود فضای كسب و كار، از برنامه هایی است كه در سال قبل پیگیری شده و این پیگیری ها امسال هم ادامه دارد.


منبع:

1398/03/31
21:06:50
5.0 / 5
4880
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
تولیدو