برای جلوگیری از واردات گسترده؛

وزارت بازرگانی را مجددا احیاء نكنید

وزارت بازرگانی را مجددا احیاء نكنید

به گزارش تولیدو دیده بان شفافیت و عدالت با ارسال نامه ای به نمایندگان مجلس از آنان خواست تا با مخالفت با تشكیل مجدد وزارت بازرگانی، از واردات گسترده و رانتی مواد اساسی به كشور جلوگیری به عمل آورند.به گزارش تولیدو به نقل از دیده بان شفافیت و عدالت، نامه این نهاد با امضای علی اشرف نوری مدیرعامل این موسسه و به دنبال ثبت مطالبه ای با بیشتر از ۳۰۰۰ امضاء تهیه شده است.
بسم الله الرحمن الرحیم
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
سلام علیكم؛
دیده بان شفافیت و عدالت سامانه هوشمندی برای دریافت و پیگیری مطالبات مردمی از مسئولان تدارك دیده و هر هفته از میان مطالبات مردمی رسیده، مطالبه ای كه در طول یك هفته، بیشترین امضا را جمع كرده باشد كتباً از مسئول مربوط پیگیری می كند.
در مطالبه ثبت شده با ۳۱۲۲ امضاء تا تاریخ ۸ خرداد ۹۸ مطالبه كنندگان خواهان پیشگیری از احیاء مجدد وزارت بازرگانی شدند و نوشته اند: «جریانی رانت خوار و ذی نفع از واردات گسترده محصولات اساسی و غذایی در تلاش است تا با استفاده از تعارض منافع موجود در بدنه دولت و مجلس، ساختاری تحت عنوان وزارت بازرگانی را مجدداً احیاء نماید. نهادی كه در گذشته به علت عملكرد ضد تولید و واردات محور همواره مورد نقد مردم و مسئولین بوده است. با وجود مخالفت صریح كارشناسی مركز پژوهش های مجلس درباره تفكیك وزارت صمت و تشكیل وزارت بازرگانی در سال ۱۳۹۶، متأسفانه این امر برای بار چهارم در یكسال اخیر در حال پیگیری است. با عنایت به حجم مخالفت های كارشناسی در كشور تقاضا داریم نمایندگان ملت بار دیگر به این طرح غیر كارشناسی رأی منفی دهند».
از جمله اهداف پیشبینی شده برای ادغام دو وزارتخانه صنایع و معادن و وزارت بازرگانی می توان به موارد پیش رو اشاره كرد: پیشگیری از واردات بی رویه، پیشگیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده برای كالاهای صادراتی، حذف وظایف موازی و تكراری و تجمیع وظایف متجانس در یك دستگاه واحد كه با تفكیك مجدد آن، این اهداف مغفول خواهد ماند.
براساس گزارش مركز پژوهش های مجلس، در حالی دولت بر تشكیل مجدد وزارت بازرگانی اصرار دارد كه این مركز با اشاره به تجربیات جهانی، اسناد بالادستی و تبعات لغو قانون تمركز بر بخش كشاورزی، مخالف این مورد است و بر لزوم نگرش یكپارچه به تولید و تجارت تاكید دارد.
در آخر باید گفت؛ جدایی بازرگانی كشاورزی از تولید كشاورزی باعث تغییر اولویت تولید داخل به سیاست تنظیم بازار مبتنی بر واردات شده است.
دیده بان شفافیت و عدالت از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی درخواست می كند به مطالبه این هموطنان، پاسخی روشن، مؤثر و گره گشا عرضه شود.
با تشكر علی اشرف نوری - مدیرعامل دیده بان شفافیت و عدالت

1398/03/09
14:21:21
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو