پرورش كنه شكارگر برای نخستین بار در همدان

پرورش كنه شكارگر برای نخستین بار در همدان

تولیدو: مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان همدان از كاهش مصرف سموم شیمیایی در مزارع این استان خبرداد و اظهار داشت: میزان مصرف سم در استان همدان طی سالهای گذشته از ۷۰۰ تن در سال به ۴۶۰ تن در سال رسیده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، شهرام پیشه ور یكشنبه ۸ اردیبهشت در جمع خبرنگاران، با اشاره به اینكه میزان مصرف سم در كشور بین ۰.۷ تا یك لیتر است، اظهار نمود: میزان مصرف سموم شیمیایی در همدان كمتر از میانگین كشوری است.
وی با اشاره به اینكه امسال ۶۶ هزار و۳۱۱ هكتار از مزارع كشاورزی استان در قرنطینه نباتی قرار گرفت، اضافه كرد: در ۹۳ هزار هكتار از این اراضی ردیابی و كنترل عامل مورد نظر صورت گرفت.
پیشه ور با اشاره به اینكه همدان ۱.۲ مساحت كشور را در بر دارد، عنوان كرد: ۵ درصد تولیدات بخش كشاورزی كشور توسط كشاورزان همدان تولید می شود.
وی با اشاره به اینكه حفظ نباتات یكی از سازمان های مستقل جهاد كشاورزی شمرده می شود، اشاره كرد: سازمان حفظ نباتات جز سازمان های واكنش سریع كشور است و هر لحظه باید آماده باشد تا در وقوع بحران باید آغاز به كار كند.
پیشه ور افزود: مهمترین وظیفه حفظ نباتات قرنطینه گیاهی است كه به دو صورت داخلی و خارجی انجام می گیرد به طوریكه در قرنطینه داخلی از ورود بیماری ها و آفات سایر استان های كشور به داخل استان جلوگیری می شود و در قرنطینه خارجی از ورود عوامل خسارت زایی كه در كشور وجود ندارد جلوگیری می شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان همدان با اشاره به اینكه امسال در ۳ حوزه سوژه قرنطینه پیگیری و انجام شد، اشاره كرد: امسال در بخش درختان میوه، نهالستان ها و سیب زمینی قرنطینه و كنترل عوامل صورت گرفت.
اجرای مبارزه بیولوژیك در بیشتر از ۲۳ هزار هكتار از مزارع كشاورزی
وی مدیریت تلفیقی آفات را یكی از فعالیت های مهم حفظ نباتات دانست و اضافه كرد: در مدیریت تلفیقی چند روش مبارزه با آفات در كنار هم اجرا می شود.
پیشه ور با اشاره به اینكه مبارزه غیر شیمیایی یكی از اولویت های اصلی مبارزه با آفات است، اظهار داشت: در سال قبل در ۷۵۹ هكتار از محصولات سبزی وصیفی و گلخانه ای استان همدان به صورت تلفیقی و بیولوژیك مبارزه با آفات صورت گرفته كه نسبت به سال ۹۶ افزایش ۱۲ درصدی داشته است.
وی با اشاره به اینكه در كنار كاهش مصرف سموم، مبادرت به حذف سموم پرخطر و جایگزینی سموم سالم صورت گرفته است، افزود: در سال قبل ۲۳ هزار و ۹۱۲ هكتار از مزارع تحت پوشش مبارزه بیولوژیك قرار گرفته است.
پرورش حشرات مفید برای مبارزه بیولوژیك با آفات
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان همدان با اشاره به پرورش حشرات مفید در استان همدان، تصریح كرد: هم اكنون در استان همدان ۲ نوع زنبور براكون و تریكوما تولید می شود كه در سال قبل ۲۵۱۰ هكتار از مزارع مبارزه با آفات توسط این زنبورها انجام شد.
پیشه ور از پرورش كنه شكارگر برای نخستین بار در همدان آگاهی داد و اضافه كرد: برای نخستین بار شركت دانش بنیانی در استان تأسیس شد كه كنه شكار گر را تولید و پرورش می دهد و این كنه در گلخانه های استان مورد استفاده قرار می گیرد بطوریكه در سال قبل ۳ هكتار از گلخانه های استان همدان تحت پوشش كنه شكارگر قرار گرفت.
ملخ صحرایی در مزارع همدان دیده نشده است
وی با اشاره به مبارزه با ملخ در مزارع، اظهار داشت: همه ساله بسته به سطح و نوع ملخ در مزارع مبارزاتی صورت می گیرد كه در سال قبل هیچگونه مبارزه ای در استان با ملخ انجام نشد اما امسال با عنایت به اینكه ۷ استان با هجوم ملخ های صحرایی (دریایی) مواجه گشته اند دیده بانی هایی در مزارع استان صورت گرفته و تأمین سم شده است.
وی اشاره كرد: ملخ های صحرایی (دریایی) از شبه جزیره عربستان وارد كشور می شوند این گونه از ملخ ها قدرت پروازی بالایی داشته و بوسیله دریا به كشور ما وارد شده است.
پیشه ور افزود: در ۶۰ هزار هكتار از مزارع كشور مبارزه با ملخ صحرایی صورت گرفته و سطح آلودگی این ملخ ها در مزارع بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار هكتار تخمین زده شده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان همدان اظهار نمود: با عنایت به سرما و بارندگی در استان همدان ملخی وجود نداشته اما همچنان شبكه های مراقبت در پهنه های استان فعال شده و روزانه دیده بانی می شود.
وی درباره آفت كرم خراط باز تصریح كرد: این كرم، آفتی چوب خوار است و میزبان های زیادی دارد كه در خشكسالی سال های گذشته طغیان كرده است اما با عنایت به بارش های خوبی كه صورت گرفته و مدیریت تلفیقی در باغات و تغذیه، درختان لطمه دیده احیا می شوند.
پیشه ور اضافه كرد: در ۱۲۰۰ هكتار از باغات استان همدان با اختلال در جفت یابی و در ۳۰۰ هكتار بوسیله فرمون گذاری مبارزه صورت گرفته است.

منبع:

1398/02/08
22:18:36
5.0 / 5
5374
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تولیدو