صعود طلا پرشتاب می شود

صعود طلا پرشتاب می شود

تولیدو: نظرسنجی جدید رویترز نشان داد نگرانی ها نسبت به رشد اقتصادی و احتمال توقف روند تحكیم سیاست پولی آمریكا، قیمت طلا را در سال ۲۰۱۹ بالاتر خواهند برد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در نظرسنجی رویترز از ۳۶ تحلیلگر و معامله گر، میانگین قیمت هر اونس طلا در سال میلادی جاری ۱۳۰۵ دلار پیش بینی شد كه حدود ۳ درصد بالاتر از میانگین قیمت طلا پارسال و بالاتر از پیش بینی قیمت در نظرسنجی سه ماه پیش رویترز است.

همچنین پیش بینی شد قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ به ۱۳۵۰ دلار صعود خواهدنمود كه پایین تر از اوج قیمت ۱۳۷۴.۹۱ دلار در سال ۲۰۱۶ و ۱۳۶۶.۰۷ دلار در سال میلادی گذشته است.

در سال ۲۰۱۸ طلا برای اولین بار در سه سال اخیر به سبب صعود بازارهای سهام و بالا رفتن نرخ های بهره آمریكا، به كاهش سالانه تن داد. رشد ارزش دلار آمریكا موجب شد سرمایه گذاران به دنبال دارایی های بروند كه سوددهی بهتری دارند.

اما طلا از شروع سال ۲۰۱۹ تابحال موفق شده عملكرد مطلوبی از خود نشان دهد و هفته جاری مرز ۱۳۰۰ دلار را شكست و به بالاترین ركورد در هشت ماه اخیر صعود كرد.

كندی رشد اقتصادی در چین و نقاط دیگر و اختلافات تجاری میان آمریكا و چین، بازارهای سهام را از ركورد بالای سال قبل پایین كشیده و نگرانی ها را نسبت به كندی اقتصادی جهانی گسترده برانگیخته كه علاقه به طلا بعنوان دارایی مطمئن را احیا خواهدنمود.

در این بین اقتصاددانان می گویند بانك مركزی آمریكا روند افزایش نرخ های بهره را آهسته خواهدنمود و استراتژیست های ارزی در نظرسنجی رویترز معتقد بودند كه روند صعودی دلار تقریباً به اختتام رسیده است.

آنچه كه این موضع خوش بینانه را تقویت كرده است، رشد حدود چهار میلیون اونس یا ۷.۶ درصدی صندوق های سرمایه گذاری تحت پشتوانه طلا از اكتبر سال قبل است.

سفته بازان همین طور خوش بین شده و روی قیمت های بالاتر در بازار معاملات آتی كامكس حساب باز كرده اند.

كارستن منكه، تحلیلگر شركت جولیوس بائر اظهار نمود: ما شاهد بهبود طولانی مدت روند طلا هستیم. فاز نخست تحت تأثیر عادی شدن جو بازار معاملات آتی بوده كه بنظر می رسد كامل شده و احتمال تحكیم كوتاه مدت وجود دارد. فاز دوم تحت تأثیر ضعف دلار آمریكا قرار دارد كه از حدود اواسط سال آغاز خواهد شد و سپس آن فاز سوم شامل بازگشت تقاضا برای دارایی های مطمئن به سبب نگرانی ها پیرامون رشد اقتصادی و تورم است.

طلا اغلب پناهگاهی در مقابل تورم به حساب می آید كه موجب كاهش ارزش سایر دارایی ها می شود.

شركت كنندگان در نظرسنجی رویترز قیمت هر اونس نقره در سال میلادی جاری را ۱۶ دلار پیش بینی كردند كه بالاتر از میانگین قیمت ۱۶.۵۸ دلار پارسال و كمتر از پیش بینی قیمت ۱۶.۴۰ دلار در نظرسنجی سه ماه پیش است. این چهارمین نظرسنجی متوالی است كه در آن پیش بینی قیمت نقره تنزل داده می شود.

تحلیلگران و معامله گران میانگین قیمت هر اونس نقره در سال آینده را ۱۷.۲۰ دلار پیش بینی كردند.

نقره در دستگاه های الكترونیكی و همین طور سرمایه گذاری استفاده می شود و وخامت دورنمای اقتصادی جهانی قیمت این فلز را تحت فشار كاهشی قرار داده است. نقره معمولاً جهت قیمت طلا را دنبال می كند و قیمتش در مقایسه با طلا نوسانات شدیدتری را متحمل می شود.
1397/11/12
13:24:35
5.0 / 5
5207
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
تولیدو