صادرات گمرك پلدشت به 30 میلیون دلار رسید

صادرات گمرك پلدشت به 30 میلیون دلار رسید

تولیدو: مدیر گمرك پلدشت اظهار داشت: صادرات كالا از این گمرك از شروع سال جاری تابحال به 30 میلیون دلار رسید كه نسبت به پارسال 2 برابر افزایش ارزی دارد.


اكبر احمدپور روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: طی این مدت از راه این مرز پنج میلیارد و 700 میلیون دلار كالا ترانزیت شد كه نسبت به پارسال از لحاظ ارزش صادرات 2 برابر و از لحاظ میزان ترانزیت 100 درصد افزایش دارد.
وی اضافه كرد: عمده محصولات صادراتی و ترانزیتی از گمرك پلدشت شامل محصولات كشاورزی و لبنی، پتروشیمی، پلاستیكی، آهن آلات و مس، پنبه، كاشی و سرامیك و لوازم ساختمانی است.
وی افزود: در این مدت 220 هزار مسافر خارجی باز از راه مرز پلدشت وارد كشور شدند كه این رقم نسبت به مدت زمان مشابه پارسال 100 درصد افزایش دارد.
وی با تاكید بر اینكه فعالیت گمرك پلدشت از اول بهمن امسال از 12 ساعت به 16 ساعت در هر شبانه روز افزوده می شود، افزود: این گمرك از لحاظ صادرات كالا در بین گمركات استان سپس سوداگر رتبه دوم را به خود مختص كرده است.
وی افزود: با تداوم این روند پیش بینی میگردد تا صادرات كالا از گمرك صنم بلاغی پلدشت تا آخر سال جاری به بیشتر از 25 میلیون دلار برسد.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، آذربایجان غربی با 967 كیلومتر مرز مشترك با سه كشور جمهوری آذربایجان، تركیه و عراق و به سبب دارا بودن پنج پایانه و 9 گمرك مرزی ظرفیت قابل توجهی برای دسترسی به بازارهای جهانی و توسعه اقتصادی دارد؛ در این میان پایانه و گمرك پلدشت با وجود ظرفیت های صادراتی، ترانزیتی و گردشگرپذیری، نمود عینی بهره مندی از یك ظرفیت محلی برای ارزآوری پایدار در این استان مرزی است.
پلدشت در 47 كیلومتری غرب ماكو و شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی واقع است و در سال 1388 از ماكو جدا شد و به جمع 17 شهرستان این استان پیوست؛ پایانه و گمرك مرزی پلدشت باز در این شهرستان و در كنار رود مرزی ارس قرار گرفته و یكی از دروازه های ترانزیت كالا از ایران به اروپاست.
مسیر گمرك و پایانه مرزی پلدشت به مقصد كشورهای ارمنستان، جمهوری آذربایجان و قفقاز بسیار هموار بوده و وجود این مسیر مناسب، رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا را باعث شده است.
7132/3072


1397/10/23
13:41:40
5.0 / 5
4352
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
تولیدو