چشم انداز تكمیل كریدور ریلی شمال - جنوب؛

ترانزیت سالیانه 10 میلیون تن بار پیامد تكمیل خط آهن رشت

ترانزیت سالیانه 10 میلیون تن بار پیامد تكمیل خط آهن رشت

تولیدو: ترانزیت سالیانه 10 میلیون تن بار و كالا به همراه جابجایی چهار میلیون مسافر، از ظرفیت های خط آهن قزوین - رشت - انزلی در كریدور بین المللی شمال - جنوب است كه هفته گذشته تا مسیر رشت به بهره برداری رسید.


به گزارش روز شنبه ایرنا، تكمیل این پروژه ملی كشور كه از مسیر قزوین به رشت ارزش حدود چهار هزارمیلیارد تومانی دارد، از نظر حمل و نقل بار و مسافر و اتصال استان گیلان به شبكه ریلی، احداث یك كریدور ریلی بین المللی در راه شمال به جنوب برای صادرات و ترانزیت كالا از خلیج فارس به طرف اروپا، روسیه و كشورهای آسیای میانه از اهمیت زیادی برای ایران برخوردار می باشد.
طول این خط ریلی از قزوین تا انزلی 205 كیلومتر است، اما با مجموع خطوط اصلی و ایستگاهی در مجموع 317 كیلومتر باید خط آهن ساخته شود كه حالا 165 كیلومتر آن به صورت آزمایشی افتتاح شده و ادامه آن به بندر انزلی با سرعت بیشتری در دست اقدام است.
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل هفته گذشته در زمان افتتاح خط آهن قزوین - رشت در راه كریدور شمال - جنوب اظهار داشت: با تكمیل خط آهن بین رشت تا آستارا، هزینه حمل بار در این مسیر بین المللی بین آسیا تا اروپا 30 درصد كاسته می شود.
خط آهن 165 كیلومتری قزوین - رشت به صورت یك خطه برای حمل بار و مسافر از ایستگاه سیاه چشمه در قزوین آغاز و با عبور از منطقه كوهین، لوشان، منجیل، رودبار و امامزاده هاشم به شهر رشت می رسد.
50 درصد این خط در دشت، 10 درصد آن در تپه ماهور و 40 درصد در مناطق كوهستانی قرار دارد و 80 پل به طول 13 هزار متر و 53 متر و تونل به طول 22 هزار متر از مشخصات فنی این پروژه ملی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه باز چهارشنبه گذشته در زمان افتتاح افتتاح آزمایشی خط آهن قزوین - رشت اظهار داشت: اگر این خط ریلی به بندرانزلی وصل شود و زمینه تبادل كالا را فراهم آورد، آنگاه به بهره مندی اقتصادی رسیده ایم.
«محمدباقر نوبخت» اضافه كرد: اتصال راه آهن به رشت بااینكه كار بزرگی بود، اما كافی نیست و دولت هدف بزرگتری در نظر دارد.
وی، قطعه رشت به انزلی در ادامه این خط ریلی را باز مهم دانست و افزود: زیرساخت ها در بخش هایی از این مسیر فراهم شده و برای ریل گذاری مهیاست اما باید تملك اراضی باز انجام شود؛ برای ما مهم آن است كه این راه آهن به دو بندر شهرستان انزلی وصل شود.
«باید ریل را تا جایی برسانیم كه بار از كشتی مستقیم روی قطار تخلیه و بارگیری شود؛ خوشبختانه مسیر رشت به انزلی تا آستارا، مشكلات مسیر قزوین به رشت را ندارد چونكه 40 درصد از مسیر قزوین به رشت كوهستانی بود.
به گفته رئیس سازمان برنامه و بودجه، باید اعتبارات سالانه برای این پروژه در نظر گرفته شود. «توافق شده كه 60 میلیارد تومان تا اختتام امسال برای آغاز پروژه رشت به انزلی اعتبار تزریق شود.»
عملیات ریل گذاری این محور از سال 1391 شروع شد و با تكمیل آن حالا این مسیر ریلی كه مركز استان گیلان را به شبكه سراسری ریلی كشور متصل می كند، آماده بهره برداری است.
پل شاهرود در راه خط آهن قزوین - رشت به طول 600 متر با معماری قدیمی یكی از زیباترین سازه های این خط كه با هزینه ای معادل 140 میلیارد ریال توسط شركت خدمات مهندسی خط و ابنیه راه آهن در كنار آزادراه قزویت - رشت تولید شده است.
خط آهن 164 كیلومتری قزوین - رشت، در قالب هشت قطعه تولید شده و از ایستگاه سیاه چشمه به سمت رشت جدا شده است. این مسیر ریلی، از ایستگاه سیاه چشمه تا ابتدای ایستگاه كوهین به طول 30 كیلومتر یك خطه، از ایستگاه كوهین تا ایستگاه لوشان به طول 40 كیلومتر دو خطه و از ایستگاه لوشان تا انتهای مسیر یك خطه است.
در ساخت این خط آهن 53 دستگاه تونل به طول 22 كیلومتر، 62 دستگاه پل خاص به طول 9 كیلومتر و پنج ایستگاه در كوهین، لوشان، منجیل، رستم آباد، امام زاده هاشم و رشت تولید شده است.
برای ساخت خط آهن قزوین - رشت 14 میلیون مترمكعب خاكریزی، 18 میلیون مترمكعب خاكبرداری و یك و نیم میلیون مترمكعب بتن ریزی شده و حداكثر سرعت قطارهای باری 120 و مسافربری 160 كیلومتر در ساعت خواهد بود و مقرر است تا 2 ماه آینده جابجایی مسافر در این مسیر آغاز شود.

** كاهش 11 هزار كیلومتری مسیر آسیا به اروپا
در رابطه با اهمیت این خط ریلی، عضوكمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: با اتصال خط آهن رشت - قزوین به بندرانزلی زمان ترانزیت و حمل كالا از آسیا به اروپا از راه خلیج فارس 22 روز كمتر میگردد.
«حسن خسته بند» اضافه كرد: در صورتیكه در كریدور شمال - جنوب با خط آهن قزوین - رشت به انزلی و از آنجا به آستارا متصل شود، 11 هزار كیلومتر مسیر آسیا به اروپا كاسته می شود و این لزوم بزرگی برای توسعه ترانزیت در ایران است.
وی با اشاره به اینكه توسعه خطوط ریلی و ترانزیت كالا توسط شبكه ریلی در كریدور شمال - جنوب برای ایران اهمیت زیادی دارد، اظهار داشت: با تكمیل این مسیر هزینه های حمل كالا از آسیا به اروپا بین 38 تا 50 درصد باز كاهش خواهد یافت.
نماینده مردم انزلی در مجلس اشاره كرد: كاهش هزینه های حمل و نقل به همراه امنیت در جابجایی كالا از مهمترین مزیت های توسعه شبكه ریلی است و در سال های اخیر خصوصاً در دولت دوازدهم تكمیل خط آهن رشت - قزوین با سرعت بیشتری دنبال شد.
این عضو كمیسیون عمران به لزوم استفاده از توانمندهای بخش خصوصی در صنعت حمل ونقل ریلی اشاره نمود و و اضافه كرد: در سال های اخیر دولت در زیر ساخت های ریلی سرمایه گذاری خوبی انجام داده است؛ ضمن اینكه بخش خصوصی داخلی و خارجی می تواند در حوزه تامین ناوگان و یا شركت های ریلی سرمایه گذاری های خودرا توسعه دهد.
نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی افزود: تا چند سال پیش پیشرفت فیزیكی این خط آهن حدود 23 درصد بود اما دولت تدبیر و امید با جدیت این خط آهن را تكمیل كرد و با افتتاح آزمایشی، در آینده شاهد تردد بار و مسافر در این مسیر ریلی خواهیم بود.

** صنعت ریلی نیازمند سرمایه گذاری سنگین
عضو كمیسیون كشاورزی، آب و منابع طبیعی باز در گفت وگو با ایرنا اظهارداشت: تضمین سود سرمایه گذاری و بازگشت آن در افزایش انگیزه سرمایه گذاری در حوزه ریلی كشور بسیار موثر است؛ در واقع سرمایه گذاران در این بخش باید متناسب با آورده خود سود ببرند.
«محمدصادق حسنی جوریانی» تاكید كرد، صنعت حمل و نقل ریلی كشور نیازمند سرمایه گذاری های سنگینی است؛ ضمن اینكه سرمایه گذار باز با احداث انگیزه های حمایتی باید سود حاصل از سرمایه گذاری خودرا كسب كند.
نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: دولت با حمایت همه جانبه باید به هرمیزان سرمایه گذاری در این بخش بهاء دهد چونكه هرچه در صنعت حمل ونقل ریلی سرمایه گذاری شود به توسعه اقتصادی و رفاه مردم منجر میگردد.
اكنون طول خطوط ریلی كشور 13 هزار كیلومتر است و در چشم انداز 1404 باید طول شبكه ریلی كشور به 25 هزار كیلومتر برسد پس دولت درصدد است با اتصال همه مراكز استانها به شبكه ریلی، زیرساخت های مورد نیاز این صنعت را گسترش دهد.
اقتصام**1108 ** 2023


1397/09/10
23:06:49
5.0 / 5
4837
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
تولیدو