سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت

سرمایه گذاری خارجی 78 درصد در خراسان جنوبی افزایش یافت

تولیدو: بیرجند - مدیركل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای دولت دوازدهم تابحال 78 درصد در این استان رشد داشته است.


عیسی جعفری گیو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده از ابتدای تفكیك استان تابحال بیشتر از 83 میلیون دلار رسیده و در مقایسه با ابتدای دولت دوازدهم كه رقم آن 46.8 میلیون دلار بوده رشد 78 درصدی داشته است.
مدیركل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با اشاره به اینكه در 6 ماه نخست امسال 27.8 میلیون دلار سرمایه خارجی در استان جذب شده است گفت: این حجم سرمایه گذاری مربوط به سه نیروگاه خورشیدی یك مگاواتی بشرویه، نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی خوسف و پروژه شمش فولاد ساده كربنی و كم آلیاژی خوسف است.
وی افزود: از ابتدای سال تابحال چهار پروژه نیروگاه خورشیدی 7مگاواتی در سربیشه، نیروگاه خورشیدی یك مگاواتی در بشرویه، تولید تسمه و نورد گرم فولاد خوسف و تولید آلومینیوم طبس مجوز سرمایه گذاری خارجی از وزارت امور اقتصادی ستاندن كرده اند كه حجم سرمایه گذاری خارجی مصوب برای این پروژه ها 244.2 میلیون دلار است.
جعفری گیو با اشاره به اینكه از ابتدای تفكیك استان تابحال میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب به بیشتر از 979 میلیون دلار رسیده اظهار داشت: این رقم در مقایسه با ابتدای دولت دوازدهم رشد 56 درصدی داشته است.
وی تصریح كرد: میزان سرمایه گذاری خارجی مصوب در ابتدای دولت دوازدهم 627 میلیون دلار در استان بوده است.
مدیركل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی اشاره كرد: تعداد پروژه های دارای مجوز سرمایه گذاری خارجی استان باز از ابتدای دولت دوازدهم تابحال از6 به 14 پروژه رسیده كه رشد 133 درصدی را نشان داده است.
جعفری گیو بیشترین حجم سرمایه گذاری خارجی را مربوط به انرژی های تجدید پذیر و صنعت و معدن استان عنوان نمود و اظهار داشت: امسال سرمایه گذارانی از كشورهای چین، پاكستان، بلغارستان، آلمان و آفریقای جنوبی بیشترین حجم سرمایه گذاری را در استان انجام داده اند.
وی از بهره برداری 2 پروژه سرمایه گذاری خارجی از ابتدای امسال در استان آگاهی داد و اضافه كرد: این پروژه ها شامل بسته بندی حبوبات، غلات و برنج در منطقه ویژه اقتصادی بیرجند با سرمایه گذاری بالغ بر 300 هزار یورو و پروژه نیروگاه خورشیدی یك مگاواتی در بشرویه با سرمایه گذاری بالغ بر 600 هزار یورو است.
جعفری گیو بیان كرد: پروژه های ریخته گری شمش چدن خوسف با اشتغال 225 نفر و نیروگاه خورشیدی هفت مگاواتی سربیشه با اشتغال پیش بینی شده 6 نفر تا آخر سال به بهره برداری می رسد.
مساحت استان خراسان جنوبی با 11 شهرستان 151 هزار و 193 كیلومتر مربع است كه از این نظر سومین استان ایران شمرده می شود و بر طبق سرشماری سال 1395 جمعیت آن 768 هزار و 898 نفر است.
9893 * 6054


1397/08/26
15:51:34
5.0 / 5
4467
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
تولیدو