مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی:

ایران جزو20 كشور نخست جهان در بخش ناوگان تحت پرچم است

ایران جزو20 كشور نخست جهان در بخش ناوگان تحت پرچم است

تولیدو: تهران- مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یك و یك دهم درصد ناوگان جهانی تحت پرچم را در اختیار دارد و در این بخش جزو 20 كشور نخست دنیاست.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا «محمد راستاد» روز دوشنبه در سمینار آموزشی لجستیك و زنجیره حمل و نقل با همكاری اتحادیه اروپا در تهران اضافه كرد: ایران با پنج هزار و 800كیلومتر مرز دریایی، حالا دارای 230 میلیون تن ظرفیت در بنادر شمالی و جنوبی است كه سال قبل موفق شدیم با استفاده از بنادر ایران 300 میلیون تن كالای نفتی و غیر نفتی را تخلیه و بارگیری نماییم.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: توسعه فعالیت های كانتینری در بنادر ایران در دستور كار جدی سازمان بنادر و دریانوردی قرارگرفته و در ایام آینده شاهد نصب 12 جرثقیل بزرگ دریایی با 104 میلیون دلار سرمایه گذاری در بندر شهید رجایی خواهیم بود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح كرد: با نصب 15 دستگاه آر.پی.جی در ترمینال شماره 3 بندر شهید رجایی ظرفیت تخلیه و بارگیری كانتینر این بندر در سال به هشت میلیون تن كانتینر افزایش خواهد یافت.
استاد با اشاره به اینكه رشد تجارت دریایی در ایران چشم انداز خوبی در آینده دارد، اظهار داشت: تلاش خواهیم كرد تجارت دریایی ایران بازار جذابی برای اتحادیه اروپا باشد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: ایران در مسیرهای مهم كریدور منطقه ای قرار دارد و به تازگی موافقت نامه توسعه ترانزیت بین ایران، هند و افغانستان امضا شده و بندر چابهار در جنوب شرقی ایران به كانون اصلی این موافقتنامه تبدیل گشته است.
به گفته راستاد، ایران حلقه مهمی در منطقه اقیانوس هند است و اولین اجلاس شورای هماهنگی موافقتنامه چابهار بین ایران، هند و افغانستان چندی قبل در تهران برگزار گردید و امیدواریم همكاری های ترانزیتی بین این سه كشور منطقه بیشتر از پیش توسعه یابد.
به گفته راستاد، موافقتنامه چابهار می تواند به توسعه این بندر و ترانزیت بین سه كشور كمك بسیاری كند و بزودی شاهد حضور اپراتور هندی در بندر چابهار خواهیم بود كه با 80 میلیون دلار سرمایه گذاری در این بندر در قالب بی. او. تی به مدت 10 سال در كنار بخش خصوصی اپراتوری بندر چابهار را به عهده خواهد داشت.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اضافه كرد: برای تبدیل بنادر ایران به بنادر نسل سوم و هوشمند، توسعه اراضی پسكرانه ها در بنادر كشور در دستور كار قرار گرفته تا با فعالیت های اقتصادی و صنعتی ارزش افزوده بیشتری در زنجیره لجستیك و حمل و نقل دریایی كشور داشته باشیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این كه قرار شده 2 هزار و 400 هكتار زمین در بندر شهید رجایی به پس كرانه ها اضافه شود، افزود: در بندر چابهار چهارصد هكتار دیگر به پس كرانه های بندر الحاق خواهد شد.
وی افزود: در بندر امام هم حالا 11 هزار هكتار اراضی پسكران برای توسعه حمل و نقل دریایی در این بندر اختصاص یافته است.
راستاد به ظرفیت بنادر ایران در شمال كشور اشاره نمود و اظهار داشت: ظرفیت بنادر ایران در شمال كشور هم حالا سالیانه معادل 30 میلیون تن است و امیدواریم با همكاری كشورهای حاشیه دریای خزر شاهد توسعه فعالیت های كانتینری بیشتری در این بنادر باشیم.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، سمینار آموزشی لجستیك و زنجیره حمل و نقل با همكاری اداره كل حمل و نقل اتحادیه اروپا روزهای 21 و 22 آبان ماه سال جاری با حضور نمایندگانی از اتحادیه اروپا و بعضی از دستگاه های اجرایی ایران در سازمان بنادر و دریانوردی برگزار می گردد.
اقتصام**1108**2078**2022


1397/08/21
18:34:53
5.0 / 5
5012
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , بازار , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو