چرا كشورها ذخایر طلایشان را برمی گردانند؟

چرا كشورها ذخایر طلایشان را برمی گردانند؟

تولیدو: بانك مركزی آمریكا در سال ۲۰۱۲ در نیویورك بیشتر از ۶۷۰۰ تن طلا در سرداب خود داشت كه تنها بخشی از آن متعلق به آمریكا و میزان قابل توجهی متعلق به بانك های مركزی كشورهای خارجی بود.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، اما مشكلات مالی كه طی چند سال اخیر در جهان وجود داشته است سبب شده اعتماد مردم به دیگران برای نگهداری پولشان دشوار شود. برای درك این مسئله كافیست به یونان نگاهی انداخته شود كه نتواست وام های خودرا بازپرداخت كند. كشورها می خواهند به پول خود به راحتی دسترسی داشته باشند و كنترل آن در دست خودشان باشد.

كشورهای زیادی به انتقال ذخایر طلای خود به داخل كشور ادامه می دهند با این وجود موج انتقال طلا در سال ۲۰۱۲ با بیان تصمیم ونزوئلا برای بازگرداندن ۱۶۰ تن طلا به ارزش ۹ میلیارد دلار به داخل كشور شروع شد. سپس آن بانك مركزی آلمان باز درخواست نمود ۳۰۰ تن ذخایر طلایش را از آمریكا بازگرداند كه بانك مركزی آمریكا اعلام نمود این اقدام هفت سال طول خواهد كشید.

تركیه در سال های اخیر ۲۲۰ تن طلا از خارج را بازگردانده و پارسال باز ۲۸.۷ تن طلا را از آمریكا برگرداند. بر اساس گزارش روزنامه ینی شفق، ذخایر طلای تركیه ۵۶۴ تن به ارزش ۲۰ میلیارد دلار برآورد شده است كه تركیه را در رتبه یازدهم بزرگترین دارندگان طلا در جهان قرار می دهد. هلند باز ۱۲۲.۵ تن طلا را به بازگردانده است.

ونزوئلا بتازگی خواهان بازگرداندن شمش های طلا به ارزش حدود ۵۵۰ میلیون دلار از بانك مركزی انگلیس شده اند اما انگلیسی ها به سبب تحریم های بین المللی حاضر به قبول این درخواست نشدند.

ذخایر ارزی خارجی ونزوئلا به سبب تحریم های مالی آمریكا مقابل كاراكاس كه مانع استقراض دولت نیكولاس مادورو، رییس جمهور ونزوئلا از بازارهای بین المللی شده است، ته كشیده است.

دولت ترامپ پنج شنبه گذشته دور جدیدی از تحریم ها را اعلام نمود كه معامله با ونزوئلا برای فروش طلا را برای شهروندان آمریكایی ممنوع كرد.

منابع آگاه به رویترز اظهار كرده اند دولت مادورو درصدد است ۱۴ تن طلا كه در بانك مركزی انگلیس نگهداری میگردد را به ونزوئلا بازگرداند اما به قول یكی از این مقامات، بانك مركزی انگلیس می خواهد ونزوئلا روشن كند با این طلا می خواهد چه كاری انجام دهد.

به گفته یكی از این مقامات، این طرح به سبب مشكلات در تهیه بیمه برای حمل چنین محموله بزرگ طلایی متوقف شده است.

ونزوئلا در پنجمین سال ركود اقتصادی می باشد و نرخ تورم سالانه این كشور بیشتر از ۴۰۰۰۰۰ درصد است كه به افزایش گرسنگی، بیماری و موج گسترده مهاجرت منجر گردیده است. مادورو دولتش را قربانی جنگ اقتصادی مخالفان و تحریم های واشنگتن خوانده است. اما مخالفان مدل اقتصادی دولت را مسبب مشكلات جاری میدانند.

اما حتی اگر ونزوئلا موفق شود این محموله طلا را به كشور بازگرداند، تحریم های آمریكا فروش آن برای تهیه ارز خارجی را دشوار خواهدنمود.

ونزوئلا در پارسال كه روابط دولت مادورو با اردوغان حسنه شد، به تركیه طلا صادر كرده است و فروش طلا از بانك مركزی انگلیس به یك خریدار خارجی راحت تر خواهد بود هرچند كه این اقدام باز امكان دارد در معرض تحریم ها قرار بگیرد.

طبق گزارش شورای جهانی طلا، بانك های مركزی در نیمه اول سال ۲۰۱۸ ذخایر طلای خودرا به ۱.۳۶ تریلیون دلار افزایش دادند كه معادل حدود ۱۰ درصد از ذخایر ارزی جهانی بود. بانك های مركزی مجموعا ۱۹۳.۳ تن طلا در نیمه سال ۲۰۱۸ اضافه كردند كه در مقایسه با ۱۷۸.۶ تن طلا در مدت مشابه سال گذشته، هشت درصد رشد داشت كه قوی ترین دوره شش ماهه خرید طلا توسط بانك های مركزی از سال ۲۰۱۵ تابحال به حساب می آید.
1397/08/20
14:45:29
5.0 / 5
6161
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تولیدو