اختصاصی ایرنا

تعاونگران از تسهیلات اشتغال بانك توسعه استقبال نكردند

تعاونگران از تسهیلات اشتغال بانك توسعه استقبال نكردند

تولیدو: تهران- مدیرعامل بانك توسعه تعاون اظهار داشت: از هشت ماه پیش برای تعاونی ها بهترین فرصت از نظر دریافت تسهیلات فراهم گشته است اما از آن استفاده نمی كنند.


مجلس شورای اسلامی تابستان سال گذشته با برداشت یك میلیارد و 500 میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی با هدف تولید اشتغال پایدار و فراگیر در مناطق روستایی و عشایری موافقت نمود و به دنبال آن، آیین نامه اجرایی آن اواخر آبان ماه به تصویب دولت رسید.
این طرح از اواسط زمستان سال گذشته وارد مرحله اجرا شد و صندوق توسعه ملی نیمی از منابع مورد نظر را به حساب بانك های عامل واریز كرد.
چهار بانك عامل (صندوق كارآفرینی امید، بانك كشاورزی، بانك توسعه تعاون و پست بانك) به طرح های تایید شده در كارگروه های ملی و استانی وام پرداخت می كنند.
با این همه، آنگونه كه مدیرعامل بانك توسعه تعاون امروز خبر داد، میزان استقبال تعاونی ها از این طرح صفر بوده است.
«حجت الله مهدیان» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: فرصت خوبی برای دریافت تسهیلات اجرای طرح اشتغال فراگیر روستایی و عشایری بوجود آمده است اما كسی برای دریافت وام به ما رجوع نمی كند.
وی تصریح كرد «بدون تردید ما مقصر استقبال كم تعاونگران از شرایطی كه پیش روی آنها قرار دارد، نیستیم».
وی یكی از دلیال این امر را ناآگاهی تعاونی ها از این تسهیلات عنوان نمود.
به گفته وی، سهم بانك توسعه تعاون از پرداخت 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات طرح اشتغال فراگیر، 2 هزار میلیارد تومان (17 درصد) است.
مدیرعامل بانك توسعه تعاون یادآوری كرد: پرونده تسهیلات پرداختی در استان های مختلف تا سقف 6 میلیارد تومان، به ارجاع تهران نیازی ندارد و در استان ها قابل بررسی و تصمیم گیری است.
بیست و چهارم تیرماه هم عضو هیات مدیره بانك توسعه تعاون درباره برنامه این بانك برای جلوگیری از انحراف منابع اظهار داشت: كمیته ای برای نظارت بر اجرای آن تشكیل شده است تا در كنار پرداخت تسهیلات، در روند اجرای طرح ها هم با رویكرد توسعه و تولید اشتغال پایدار مداخله كنند.
«امیرهوشنگ عصارزاده» توضیح داد: در این طرح تسهیلاتی برای تامین وثیقه و تضمین بازپرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده است؛ برای نمونه املاك روستایی كه «سهل البیع» نیستند یعنی به راحتی فروش نمی روند هم بعنوان وثیقه پذیرش می شوند تا اشتغال در مناطق كمتر برخوردار سرعت گیرد.
صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون هم برای متقاضیان تولید اشتغال در مناطق روستایی و عشایری، ضمانتنامه صادر می كند.
وی درباره روش بازپرداخت این تسهیلات هم توضیح داد: اگر این تسهیلات در قالب «سرمایه در گردش» دریافت شود، دوره بازپرداخت آن 18 ماهه است اما اگر تسهیلات از نوع «ایجادی» باشد، دوره تنفسی برای بازپرداخت اقساط دیده شده است و فرد باید در یك دوره زمانی 9ساله وام دریافتی را به بانك برگرداند.
میزان تسهیلات پرداختی در قالب طرح اشتغال فراگیر بین 250 میلیون تومان تا 2 میلیارد و 500 میلیون تومان است. سود این تسهیلات برای متقاضیان به شكل یارانه ای است اما اگر آنها در پرداخت اقساط خود تاخیر كنند سود تسهیلات برای آنها 18 درصد محاسبه می گردد.
قرار است در قالب اشتغال فراگیر، 120 هزار شغل در مناطق روستایی و عشایری تولید شود.
متقاضیان استفاده از تسهیلات اشتغال فراگیر بر مبنای شاخص های «رسته های در اولویت»، «منطقه هدف كسب و كار» و «اهلیت جهت راه اندازی طرح اشتغال» ارزیابی می شوند و در صورتیكه طرح متقاضی در قالب «رسته های اعلامی دارای اولویت اشتغال» عرضه شده باشد در دستور كار بررسی صلاحیت پرداخت تسهیلات قرار می گیرد.
اگر متقاضی در طرح توجیهی اشتغال خود 2 شرط رسته های در اولویت و منطقه هدف اجرای طرح را رعایت كرده باشد در مرحله بعد، «اهلیت» متقاضی باید بررسی شود؛ به این معنا كه فرد به چه میزان به كسب و كار پیشنهادی در قالب طرح توجیهی خود تسلط دارد.
با توجه به اینكه عمده طرح های اشتغال باید مبتنی بر مشاركت جمعی و گروهی باشند ازاین رو متقاضی استفاده از تسهیلات اشتغال باید توانایی كارفرمایی و سرپرستی كسب و كار را داشته باشد.

اقتصام*9454*1961*


1397/06/15
12:40:03
5.0 / 5
5142
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو