فراوانی فرش افسار گرانی را كشید

فراوانی فرش افسار گرانی را كشید

تولیدو: رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی با اشاره به اینكه اشباع بازار از افزایش قابل توجه قیمت فرش جلوگیری كرد، اظهار داشت: سالانه ۶۰ تا ۷۰ میلیون مترمربع فرش ماشینی بیش از نیاز بازار تولید می گردد.


محمدمهدی كمالیان در گفت وگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت بازار فرش ماشینی و موكت، اظهار نمود: به دنبال رشد نرخ ارز بخصوص دلار قیمت مواد اولیه با افزایش ۸۰ تا ۹۰ درصدی روبرو شده و این در شرایطی است كه به واسطه اشباع بازار، قیمت محصول نهایی ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موكت افزود: به علت عدم دسترسی ساده و افزایش قیمت مواد اولیه، عرضه اقساطی و مدت دار محصولات كنار گذاشته شده و تمام خریدها به صورت نقدی انجام می گردد و در كنار آن به علت بلاتكلیفی كه سردرگمی را به صنعت فرش ماشینی وارد كرده، بعضی از كارخانه ها فرآیند تولید و عرضه را متوقف كرده اند.

وی تصریح كرد: با وجود تمام این مسائل در بازار فرش ماشینی همچون لوازم خانگی احتكار و انبار كردن محصولات وجود ندارد و مشتری می تواند نیاز خویش را از بازار تأمین كند.

كمالیان با اشاره به اینكه افزایش نرخ دلار تأثیر مستقیم بر بازار دارد، اظهار داشت: ۸۰ درصد مواد اولیه تولید فرش ماشینی به صورت وارداتی تأمین می گردد.

او خاطرنشان كرد: خیلی از كارخانه ها مواد اولیه را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی خریداری نموده اند و به گمركات رسیده كه دولت خواهان مابه التفاوت شده كه یكی از اشكالات كارخانه هاست و بعضی از اخبار گواه آن را دارد كه قرار بر آن است تا این مابه التفاوت دریافت نشود.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موكت بیان كرد: تعدادی از كارخانه ها به علت نوسانات نرخ و عدم دسترسی ساده به مواد اولیه بهانه تعطیلات تابستانی را در پیش گرفته اند و كارخانه ها خویش را با این بهانه تعطیل كرده اند.

وی خاطرنشان كرد: با عنایت به تعداد بالای كارخانه و كارگر، میزان تولید بیش از نیاز بازار است؛ از این رو باید راه چاره ای برای مازاد نیاز در نظر گرفته شود و تنها راه منطقی این مورد صادرات است. هم اكنون افغانستان و پاكستان مشتری بسیار خوبی برای فرش ماشینی ایران هستند و به دنبال رشد نرخ دلار، قیمت محصولات ایرانی برای بازارهای هدف بسیار مقرون به صرفه است.

كمالیان با اشاره به اینكه قیمت محصولات فرش ماشینی در ایران برای مصرف كننده بسیار گران تمام می شود، تصریح كرد: فرش در بازار ایران در شرایط فعلی آن چنان مشتری ندارد و فقط كارخانه های كوچك كه برای تأمین مواد اولیه به صورت روزانه با نوسان نرخ مواجهند با مشكلات درگیر هستند اما در كنار آن ها كارخانه های بزرگ برای تولید و عرضه مشكلی ندارند و نیاز بازار را تأمین می كنند.

وی با اشاره به اینكه در سال ۶۰ تا ۷۰ میلیون مترمربع مازاد تولید وجود دارد، اظهار داشت: با به انتها رسیدن تعطیلات تابستانی كارخانه های بزرگ و ثبات نرخ دلار به واسطه میزان تولید قابل توجه در كشور بار دیگر ركود ابتدایی سال به بازار باز خواهد گشت.
1397/06/05
13:53:14
5.0 / 5
4460
تگهای خبر: بازار , تولید , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو