عضو هیات مدیره شركت مواد معدنی:

تولید سالانه بیش از ۵ تن طلا در كشور، به سالی ۸ تن می رسیم

تولید سالانه بیش از ۵ تن طلا در كشور، به سالی ۸ تن می رسیم

تولیدو: هم اكنون ذخایر قطعی طلا در معادن ایران ۲۵۰ تن است كه توسط بخش خصوصی، دولتی و سرمایه گذاری خارجی در حال استخراج است و به قول عضو هیات مدیره شركت تهیه و تولید مواد معدنی، بزودی به استخراج هشت تن طلا در سال می رسیم و احتمال كشف طلا تا هزار تن وجود دارد.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، عمده ترین استفاده از طلا در ایران ساخت جواهرات است. اما گفت وگوی جدید دولت ها درباره استفاده از این فلز گرانبها بعنوان پشتوانه پول ملی كشورها و همینطور موارد استفاده در صنایع الكترونیك و پزشكی در كنار وجود معادن سرشار در ایران بخصوص در آذربایجان غربی و كردستان سبب شده است پژوهش و سرمایه گذاری در این بخش همیشه در حال پیشرفت باشد.

در حال حاضر سالانه در دنیا ۳۲۰۰ تن طلا استخراج می گردد و ۱۲۱ كشور در امر استخراج طلا مشاركت دارند كه چین با ۴۴۰ تن، بزرگترین تولیدكننده به حساب می آید و ایران با تولید سالانه بیش از پنج تن در رتبه ۴۳ جهان قرار دارد.

در این زمینه بهروز برنا - عضو هیات مدیره شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران - با اشاره به وجود حداقل ۱۶ محدوده طلایی در كشور، به ایسنا اظهار داشت: بیش از هزار محدوده امیدبخش برای طلا توسط سازمان زمین شناسی كشف شده كه از این هزار محدوده، در زمینه ۱۰۰ محدوده كار اكتشافی انجام شده است.

وی اضافه كرد: طبق نتیجه اكتشافات این ۱۰۰ محدوده، در ۲۱ استان وجود معدن طلا محرز شده است و از این ۲۱ استان ۱۲ استان به گواهی كشف و معدن رسیده اند.

برنا در توضیح وضعیت فعلی ذخایر طلا در كشور اظهار داشت: اكنون ۲۴ معدن طلا فعال در كشور داریم كه ذخایر قطعی آنها ۲۵۰ تن و ذخایر احتمالی شان ۳۴۰ تن است كه بزودی به استخراج هشت تن طلا در سال نزدیك می شوند.

معاون سابق سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی، معدن زرشوران را بزرگترین ذخیره طلا كشور در كلاس جهانی دانست و اظهار داشت: این معدن می خواهد به تولید سه تن طلا در سال برسد. پس از معدن زرشوران، معدن ساریگونی در صورت تكمیل اكتشاف، جزو ذخایر بزرگ كشور به حساب می آید كه این معدن از سال قبل به تولید سالانه سه تن طلا رسیده است.

فعلا صادرات طلا نداریم

این عضو هیات مدیره شركت تهیه و تولید مواد معدنی همینطور با تاكید براینكه ایران جزو شش كشور بزرگ مصرف كننده طلا است، اظهار داشت: هم اكنون صادرات طلا نداریم.

برنا بیشترین استفاده طلا در كشور را در ساخت جواهرات دانست و اظهار داشت: در دنیا بحث هایی درباره استفاده از طلا بعنوان پشتوانه پول هم مطرح است. همینطور طلا به دلیل رسانایی بالا در بعضی وسایل الكترونیك استفاده می شود؛ اما در ایران بیشترین كاربرد آن در ساخت جواهرات است.

وی همینطور درباره حضور دو كشور خارجی برای سرمایه گذاری در معادن طلا اظهار نمود: در معدن داشكسن یا ساریگونی، قزاقستان با همكاری یك شركت ایرانی و با سهم ۷۰ به ۳۰ مشغول به كار است. همینطور یك شركت چینی در منطقه شرف آباد و زرترشت كرمان سرمایه گزاری نموده است.

این عضو هیات مدیره شركت تهیه و تولید مواد معدنی همینطور از حضور بخش خصوصی در اغلب معادن كشور اطلاع داد و اظهار داشت: فقط معادن زرشوران، كوه دم، هیرد و موته دست بخش دولتی هستند.
1397/05/21
13:21:25
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تولیدو