معاون اقتصادی استاندار آذربایجان غربی:

بهبود معیشت مرزنشینان اولویت دولت می باشد

بهبود معیشت مرزنشینان اولویت دولت می باشد

تولیدو: مهاباد- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی با اشاره به اینكه كنترل درآمدهای مرزی سبب مبادله كالاهای مجاز و كاهش دغدغه های اجتماعی شده است، اظهار داشت: بهبود معیشت مرزنشینان از اولویت های دولت تدبیر و امید است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، 'رضا حسینی' شامگاه چهارشنبه در كمیسیون ویژه قاچاق كالا و ارز در محل بازارچه مرزی كیله سردشت اضافه كرد: بخشی از درآمدهای مرزنشینان به مبادلات مرزی گره خورده است و برای فاصله گرفتن از این واقعیت و تولید فرصت های جدید باید برنامه ریزی های كوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت صورت بگیرد.
حسینی همینطور هدف از برگزاری این جلسه در كیله سردشت را بررسی ظرفیت های مرزی عنوان و بیان كرد: بر مبنای برنامه ریزی های استانی تامین بخشی از درآمدهای این منطقه با استفاده از تجارت كالا و مشاغل خدماتی را دنبال می نماییم و اگر بخش خدمات فعال شود به صورت قطع ارزش افزوده آن از بخش صنعتی هم بیشتر خواهد بود.
حسینی همینطور به نزدیكی این شهرستان به عتبات عالیات در مقایسه با سایر مرزهای غربی كشور اشاره نمود و اضافه كرد: یكی از محورهای امن برای اعزام زایران استان های شمالغرب كشور به عتبات عالیات كه به هزینه و زمان كمتری نیاز دارد، مرز سردشت است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی بیان كرد: ذهنیت جنگ و درگیری در دوران دفاع مقدس هنوز هم بر توسعه خیلی از مناطق استان سایه انداخته و مشكلاتی را از این نظر بوجود آورده است كه باید برای زدودن این ذهنیت گام برداشته شود.
فرماندار سردشت هم در این جلسه با تاكید بر رسمی شدن مرز كیله، اظهار داشت: بازارچه بودن مرز كیله شاید از لحاظ اشتغال كارگری شرایط بهتری داشته باشد اما اصل قضیه رسمی شدن و تردد از این مرز با هدف توسعه پایدار این شهرستان است.
نژاد جهانی بیان كرد: در صورتیكه تردد مسافر از مرز كیله سردشت صورت گیرد، مردم اقلیم كردستان عراق تمایل بیشتری به سفر به ایران از مرز كیله خواهند داشت و این مورد از ظرفیت های سردشت است.
وی تصویب 2 بازارچه در سردشت را نگاه ویژه و مساعدت دولت به این شهرستان دانست و اظهار داشت: برای حصاركشی محوطه بازارچه كیله از اعتبارات استانی 10 میلیارد ریال مصوب شده كه سه میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.
وی بیان كرد: استاندار آذربایجان غربی هم برای معابر كوله بری 6 میلیارد ریال به صورت جهشی تزریق كرده كه 2 میلیارد ریال آن در اختیار گمرك قرار گرفته است اما گمرك غیر از تعدادی تجهیزات هنوز گزارشی از بقیه هزینه كردها عرضه نداده است.
وی مطالبات اصلی شهرستان را اعمال كارت بازرگانی همانند كارت پیله وری در بازارچه، مجاز كردن تولیدكننده ها و صنایع شهرستانی به واردات مواد اولیه به عراق با جذب سرمایه گذار واحدهای تجارت چمدانی و خرده فروشی اعلام نمود.
وی همینطور از معاون هماهنگی امور اقتصادی توسعه منابع استانداری آذربایجان غربی خواست تا رسمی شدن مرز كیله را مجدد به جریان بیاندازد.
به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، سردشت دارای 2 معبر موقت مرزی 'اشكان' و 'قاسم رش' و بازارچه رسمی كیله است كه بر مبنای مصوبه دولت، معبر اشكان بازارچه بوده و معبر قاسم رش در بازارچه كیله ادغام شده است.
صادرات بازارچه كیله سردشت در سه ماهه اول امسال با 35 میلیون دلار رتبه برتر استانی را به خود مختص كرده است و روزانه به صورت متوسط 200 كامیون ایرانی و 200 كامیون عراقی با استفاده از این بازارچه تردد می كنند.
در بازارچه كیله 25 غرفه زیر نظر فرمانداری فعالیت نموده و به صورت خرده فروشی مبادرت به صادرات كالاهای مجاز می كند و سالانه بیش از 30 میلیون دلار از همین محل صادر می گردد و به صورت روزانه 150 مسافر عراقی از بازارچه خرید می كنند.
شهرستان سردشت با 120 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و مجاور شمال عراق قرار دارد.
7562/3093/3072


1397/04/27
13:44:07
5.0 / 5
5043
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
تولیدو