اقتصاددان آمریكایی:

جنگ تجاری راهبرد سرمایه داری برای تداوم هژمونی اقتصادی می باشد

جنگ تجاری راهبرد سرمایه داری برای تداوم هژمونی اقتصادی می باشد

تولیدو: نیویورك– استاد اقتصاد كالج سینت مری در كالیفرنیا، جنگ تجاری را راهبرد طبقه سرمایه دار آمریكا برای تداوم هژمونی اقتصادی جهانی در دهه آینده دانست.


«جك راسمس» روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره بالا گرفتن تنش میان واشنگتن و متحدانش در قاره آمریكا و اروپا بر سر تعرفه ها اضافه كرد: به نظرم این جنگ تجاری سطحی بوده و با پشت سر گذاشتن انتخابات ماه نوامبر كنگره، مسایل میان آنها حل و فصل خواهد شد.
وی افزود: سیاست های تجاری ترامپ برای مصرف داخلی است. انتخابات ماه نوامبر برای او اهمیت دارد و وی تمام تلاش خویش را به كار می برد تا جمهوریخواهان دست بالا را در این انتخابات داشته باشند.

**خطر استیضاح ترامپ در صورت اكثریت دمكرات
این استاد دانشگاه آمریكا افزود: اگر جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و بخصوص در سنا برتری نداشته باشند، خطر استیضاح برای او جدی است.
راسمس با اشاره به اینكه شعارهای ملی گرایانه اقتصادی و تجاری در جهت شعار «آمریكا اول» برای بسیج پایگاه داخلی در انتخابات كنگره مهم می باشد، اظهار نمود: در این میان جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و سنا از ترس اینكه ترامپ پایگاه خویش را ضد آنها بسیج كرده و نامزدهایی در مقابل آنها علم كند، با ترامپ هرطور كه خواسته راه می آیند.
وی جنگ تجاری كنونی را شامل دو عرصه نرم و سخت دانست و اضافه كرد: بخش نرم آن، نفتا و كشورهای مكزیك، كانادا و اروپا را هدف قرار داده است. مبنای این نبرد نرم، مدل كره جنوبی است كه به تازگی با توافقی حل و فصل شد.
این اقتصاددان آمریكایی افزود: توافقی بر سر واردات آهن از كره جنوبی و تعرفه های آن داشتیم كه با حذف تعرفه هایی كه ترامپ می خواست، سئول پذیرفت كه صادرات آهن را به آمریكا كم كند. به نظر من بعد از تمام شدن انتخابات نوامبر، همین اتفاق درباره اروپایی ها و كانادا رخ خواهد داد.
راسمس افزود: درباره نفتا، پیش بینی من این است كه ترامپ یك توافق حداقلی با كانادا و مكزیك خواهد داشت كه قاعدتا خیلی درباره آن گزافه گویی خواهد نمود اما در عمل تغییر خاصی در پیمان نفتا ایجا نمی گردد. هنوز ما به جنگ تجاری اصلی نرسیده ایم.
وی روند توافق با اروپایی ها را كمی پیچیده تر توصیف و خاطرنشان كرد: برخی مسایل سیاسی درباره اروپایی ها وجود دارد كه كار را تا حدی مشكل می كند. مثلا آمریكا در یك دهه گذشته نگران نزدیكی بیش از اندازه آلمان به روسیه بوده است. ما نگرانیم كه اقتصاد آلمان بیش از اندازه با اقتصاد روسیه در هم تنیده نشود، خصوصا در مساله گاز و نفت حساس بوده ایم.
استاد كالح سینت مری اظهار نمود: در مجموع، جنگ تجاری با اروپا، ژاپن و كانادا جدی نیست و به مسایل سیاست داخلی آمریكا ربط دارد. كل تعرفه های وضع شده درصد ناچیزی از صدها میلیارد دلار تجارت است. تازه هفته گذشته، ایالات متحده 36 میلیارد دلار برای چین تعرفه وضع كرده است.

**جنگ تجاری با چین در سه جبهه
راسمس عرصه سخت جنگ تجاری آمریكا را با چین دانست و اظهار داشت: این یك جنگ تجاری جدی است. چین تهدید راهبردی برای آمریكاست. درباره تغییر روابط تجاری با چین، سه جناح در ایالات متحده فعال می باشند كه سه خواسته از پكن دارند.
وی توضیح داد: جناح اول، بانكداران آمریكایی و ابر شركت های تجاری آمریكایی هستند كه می خواهند حضور عمیق تری در بازار چین داشته باشند و سهمشان بیش از 49 درصد در چین بشود. بانكداراها می خواهند كه از حاشیه به متن مالی در چین وارد شده و پكن تا حدودی كوشیده به این فشار پاسخ دهد.
این اقتصاددان كالیفرنیا خاطرنشان كرد: اسیتو منوچین وزیر خزانه داری آمریكا كه عضو «گلدمن ساكس» است، بانكدارهای بزرگ را نمایندگی كرده و در این جناح قرار دارد و الان در حال پیشبرد مذاكرات تجاری با چین در این زمینه است.
راسمس با اشاره به اینكه منوچین موفق شده است پكن را وادار كند كه سهم دارایی آمریكایی ها را در شركت های در حال كار در چین افزایش دهد، اظهار داشت: این دستاورد بزرگی بوده است.
وی جناح دوم را شركت هایی دانست كه می خواهند صادرات آمریكا به چین افزایش و واردات از آن كشور كاهش پیدا كند تا تزار تجاری بهبود یابد.
استاد كالج سینت مری كالیفرنیا اضافه كرد: به عبارت دیگر، می خواهند سهمشان در سبد تجاری با چین بالاتر رود. دونالد ترامپ این جریان را نمایندگی می كند و می خواهد در داخل نشان دهد كه او توانسته واردات از چین را تا 200 میلیارد دلار كاهش داده و در مقابل صادرات را 50 میلیارد دلار افزایش دهد.
راسمس جناح سوم را بخش دفاعی-نظامی در آمریكا دانست و خاطرنشان كرد: پنتاگون و دیگر مراكز نظامی آمریكا نگران پیشرفت فناوری چین و جلو زدن آن در زمینه های فناوری های نو همچون جی وایرلس 5 (5G Wireless )، هوش مصنوعی و امنیت سایبری هستند.
وی افزود: اینها فناوری های نسل آینده هستند كه دارای پتانسیل بسیار بالای نظامی خواهند بود. ایالات متحده نگران برنامه 2025 فناوری چین است. این جناح، خواهان توقف پیشرفت چین در این زمینه است و برای همین هم مرتب این روزها درباره انتقال فناوری و خرید شركت های آمریكایی با زیربنای فناوری از جانب چین یا انتقال تكنولوژی با استفاده از انتقال شركت ها به چین می شنویم.
استاد اقتصاد آمریكایی راهبرد چین را تولید اختلاف میان این سه جناح در داخل آمریكا دانست و خاطرنشان كرد: چینی ها هوشمندانه در حال بازی با دو جناح اول هستند و امتیازات مهمی هم به آنها داده اند. آنها با دادن این امتیازها به شركت ها و بانك های آمریكایی، این تصور را بوجود آورده اند كه امتیازات پر سر و صدایی داده شده است.
راسمس تصریح كرد: چینی ها همینطور گفته اند كه مقدار بیشتری از محصولات كشاورزی آمریكا را خواهند خرید و همزمان اعلام نموده اند تا اتمام مذاكرات، محدودیت هایی برای واردات محصولات كشاورزی آمریكا وضع خواهند كرد.
وی افزود: سخت ترین بخش، مساله انتقال فناوری است. این مساله البته سر و صدای كمتری داشت اما بخش سخت مشكل ما با چین خواهد بود. آخر جنگ تجاری چین را بعد از انتخابات نوامبر بهتر می توان پیش بینی نمود. این احتمال است كه چینی ها از سلاح كاهش ارزش پول ملی خود برای افزایش قیمت دلار استفاده كنند كه امكان دارد به جنگ ارزی برسیم.
اقتصاددان آمریكایی افزود: دلار اكنون قوی است و البته چینی ها هم تا حدی می توانند با قیمت ارز بازی كنند، چون خود امكان دارد ضربه بخورند. فعلا چینی ها تلاش می كنند در برابر ترامپ كوتاه بیایند تا ببینند نتیجه انتخابات نوامبر كنگره چه می گردد.
اروپام**م.ع**1429


1397/04/25
13:24:32
5.0 / 5
5207
تگهای خبر: اقتصاد , شركت , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
تولیدو