ماموریت لاریجانی به وزیر صنعت و كمیسیون اقتصادی مجلس برای رفع چالش های اصناف

ماموریت لاریجانی به وزیر صنعت و كمیسیون اقتصادی مجلس برای رفع چالش های اصناف

تولیدو: رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: از شما می خواهم تكلیف انتخابات اتاق اصناف را یكسره كنید و مطابق قانون و با رفاقت عمل كنید.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، علی لاریجانی در نشست رییس شورای اصناف و جمعی از روسای اتحادیه های صنفی كشور، اظهار داشت: اصناف در جنگ تحمیلی حمایت ها و خدمات زیادی برای نظام داشتند، این مورد تعارف نیست، امام خمینی همواره نسبت به این مساله صحبت می كردند.

وی ادامه داد: شرایط خارجی كشور نشان داده است كه ایران و خیلی از كشورهای جهان با فردی طرف هستند كه عقل درست حسابی ندارد و هر روز ماجراهای جدیدی برای جهان درست می كند اما نسبت به ایران كینه ورزانه عمل می كند. این موجود عجیب و غریب با سایر روسای جمهوری آمریكا قدری متفاوت می باشد.

رئیس مجلس خاطرنشان كرد: ایران با وجود اختلاف نظرهای داخلی با همین موجودات مذاكره كرد اما آمریكایی ها مذاكرات و تفاهم به دست آمده را به هم زدند، اروپایی ها درخواست مذاكره كردند و الان چند هفته است كه مشغول مذاكره هستند اما فشارهایشان را به ایران افزایش داده اند.
نماینده مردم قم ادامه داد: مهمتر از مشكلات بین المللی و تحریم ها، مشكلات داخلی گریبان گیرمان است. رشد نقدینگی، مشكلات بانك ها، صندوق های بازنشستگی و مساله آب همچون مشكلات داخلی است كه اگر بتوانیم آنها را حل نماییم دشمنان خارجی نمی توانند تا این حد بر ضد ایران جولان دهند.
وی در بخش دیگری از سخنانش بر نقش اتحادیه های صنفی بر نظام تصمیم گیری كشور تصریح كرد و اضافه كرد: در آیین نامه داخلی مجلس نمایندگان اتاق اصناف و اتاق تعاون می توانند در كمیسیون های تخصصی و صحن علنی مجلس حضور یافته و نظرات شان را اعلام كنند. شما می توانید نظرات تان را در اتاق اصناف پخته كنید و با استفاده از رییس اتاق اصناف در كمیسیون های تخصصی و صحن علنی مجلس مطرح كنید.
لاریجانی خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهان رفع ابهام از انتخابات هیات رییسه اتاق اصناف ایران شد و اضافه كرد: اگر ابهامی وجود دارد آن را با رفاقت و طبق قانون حل كنید، علاوه بر آن شما باید از معاونان خود بازخواست كنید كه چرا با اتحادیه ها نشست نمی گذارند، شما كه خود ریشه بازاری دارید. اصناف، لشكر اقتصادی ما هستند و باید از آنان در جنگ اقتصادی استفاده نماییم. رفع مشكلات اقتصادی امروز كشور نیازمند تجربه كف بازار است.
وی با اشاره به پیشنهادات مختلف در مورد تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به كالاها و نیازهای اساسی كشور و عرضه مابقی كالاها در بورس كالایی، اظهار داشت: برخی پیشنهاد دارند ارز ۴۲۰۰ تومانی به نیازهای اساسی كشور تعلق گیرد و عده ای دیگر می گویند این ارز به كالاهای اساسی اختصاص یافته و سایر كالاها در بورس ارائه شود. هر دو نظر هم موافقان و مخالفانی دارد. بنده از رییس كمیسیون اقتصادی مجلس می خواهم در نشست با روسای اتحادیه های صنفی نظر اصناف باتجربه را بشنود تا پس از آن بتوان در این خصوص تصمیم گیری كرد. هر كدام از روش ها معایب كمتری داشت همان روش را انتخاب نماید البته نباید قاعده اقتصادی عرضه و تقاضا را از یاد برد.
به قول نماینده مردم قم در مجلس، برای مهار قاچاق كالا به جای تمركز روی مرزهای چند هزار كیلومتری آبی خاكی، باید مبدا و مقصد كالای قاچاق را كنترل كرد.
وی ادامه داد: نشتی های گمرك را با استفاده از قانون كم می نماییم البته خود اصناف هم باید كمك كنند.
لاریجانی از اتاق اصناف خواست نظرات شان را در مورد قانون مالیات بر ارزش افزوده در اتاق اصناف پخته و مكوتب كرده و به مجلس اعلام كنند. همینطور نظرات شان درباره قانون مكانیزه كردن صندوق های فروش را به صورت مكتوب به مجلس اعلام كنند.
وی بار دیگر از وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس كمیسیون اقتصادی مجلس خواست با روسای اتحادیه ها و اتاق اصناف ایران در مورد مالیات ها نشست تخصصی برگزار كنند.
وی ادامه داد: نه فرار مالیاتی و نه فشار مالیاتی هیچ كدام قابل قبول نیست، باید برای اصناف محلی را برای پاسخ به اجحافاتی كه در حق شان می گردد تعیین كرد تا اصناف بتوانند حرف شان را به گوش مسئولان برسانند.
لاریجانی در انتها تصریح كرد: اگر همه دست به دست هم بدهیم می توانیم از شرایط سخت فعلی عبور نماییم. بنده به سهم خود از روحیه آرامش بخشی كه به بازار ملتهب تزریق كردید تشكر می كنم، شما صاحب این انقلاب هستید.1397/04/09
20:37:16
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بازار , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
تولیدو