واردات دوباره جان می گیرد؟

واردات دوباره جان می گیرد؟

تولیدو: آمارهای روزانه تجارت گویای آن می باشد كه در انتها هفتمین روز خرداد امسال میزان واردات كشور معادل ۳۳۰.۴ میلیون دلار و حجم صادرات ۱۲۹.۳۶ میلیون دلار بوده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در ماه های گذشته با عنایت به تك نرخی شدن ارز، تراز تجاری كشور كه سال قبل هفت میلیارد دلار منفی بوده حدود یك میلیارد دلار مثبت شده است.
طبیعی است شرط مثبت شدن تراز تجاری پیشی گرفتن حجم صادرات از واردات است. اما در شرایطی كه در هفته های گذشته گاه میزان واردات حتی یك چهارم صادرات بوده است، در تاریخ هفتم خردادماه(آخرین آمار روزانه اعلام شده) واردات بیش از دو برابر بیشتر از صادرات بوده است. از نظر وزنی در این روز ۳۳۸ هزار تن واردات و ۴۱۱.۶ هزار تن صادرات داشته ایم.
البته طبیعی است كه آمارهای روزانه متغیر بوده و ممكن است در ایام قبل و بعد خود دستخوش تغییرات عمده شوند، بر همین مبنا در روز ششم خردادماه صادرات حدود ۵۰ درصد بیش از واردات بوده و ۱۱۰ میلیون دلار واردات و ۱۶۴.۸ میلیون دلار صادرات داشته ایم.
با این وجود در روز پنجم خرداد ماه سال جاری هم واردات حجمی به مراتب بیش از صادرات داشته و در برابر صادرات ۱۷۶.۳ میلیون دلاری حدود ۲۱۱.۶ میلیون دلار بوده است.
در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه هم واردات كشور اختلافی قابل توجه نسبت به صادرات داشته و معادل ۱۵۸.۵ میلیون دلار بوده است، در حالیكه در این روز تنها ۹۶.۲ میلیون دلار كالا صادر گردیده است.
با عنایت به اینكه در دوره ای حجم صادرات روزانه حتی تا چهار برابر بیش از واردات شده بود اكنون به نظر می رسد به دنبال اختصاص تدریجی ارز تك نرخی به بخش های مختلف، واردكنندگان فعالیت خویش را با جدیت بیشتری دنبال می كنند.البته طبیعی است آنچه این روزها اعلام می گردد در گذشته ثبت سفارش شده است.
جداول زیر وضعیت واردات و صادرات در ایام اخیر را نشان داده است كه برپایه اطلاعات ۲۰ گمرك عمده كشور تهیه شده اند:

1397/03/20
00:25:10
5.0 / 5
5151
تگهای خبر: صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
تولیدو