عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران:

مبنای آماری ورودی و خروجی های آب نیازمند بازنگری است

مبنای آماری ورودی و خروجی های آب نیازمند بازنگری است

تولیدو: عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران اظهار داشت: مبنای آماری ورودی و خروجی های آب نیازمند بازنگری است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، محمد آریامنش پنجشنبه 20 اردیبهشت در همایش یكروزه بحران آب و راهكارهای برون رفت از آن به میزبانی دانشگاه پیام نور همدان، اظهار نمود: وقتی آمارها دچار مشكل باشد در برنامه ریزی ها انحراف تولید می گردد.
وی اضافه كرد: آمارها درست نبوده و مسئولان ذیربط فقط آمار چرخه آب را مد نظر قرار داده اند و توجهی به آن مقدار آبی كه از سایر كشورها وارد و خارج می شود، نشده چون كه در آمار فقط به میزان نزولات جوی توجه شده است.
وی با اشاره به اینكه با وجود قانون ها چطور است كه تعداد حفر چاه های غیرمجاز تا این حد زیاد شده است؟ خاطرنشان كرد: مبحث كم آبی را در كشور خیلی بزرگ كرده ایم به طوریكه استفاده از كلمه بحران برای این مورد سبب تولید وحشت بخصوص در بین كشاورزان می گردد.
عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران تصریح كرد: با وجود آبیاری تحت فشار و روش های گوناگون چطور است كه هم در سال 1340 اعلام شده كشاورزی 92 درصد آب را مصرف می كند و پس از گذشت چندین سال باز هم می گویند 92 درصد مصرف آب مربوط به بخش كشاورزی است؟
وی با اشاره به اینكه پس هزینه برای آبیاری با روش های مختلف برای چه بوده؟ اضافه كرد: با این حساب باید اظهار داشت كه آمارهای داده شده اشتباه است و از نظر بنده طی تحقیقاتی كه خود انجام داده ام حدود 68 تا 70 درصد مصرف آب مربوط به بخش كشاورزی است.
وی با اشاره به اینكه در كاهش مصرف آب باید اصلاح الگوی كشت صورت گیرد، خاطرنشان كرد: آبخیزداری لازم است در سطح كشور توسعه یابد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان همدان اظهار داشت: همدان دچار بحران كمبود آب است.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، منصور ستوده پنجشنبه 20 اردیبهشت در دومین همایش ملی بحران آب و راه های برون رفت از آن به میزبانی دانشگاه پیام نور همدان، با اشاره به اینكه 97 درصد از آب های كره زمین شور و فقط سه درصد از آب های جهان شیرین هستند، اعلام نمود: متوسط میزان بارندگی در كشور 240 میلیمتر در سال است كه این میزان در استان همدان سالانه 330 میلیمتر است.

وی با اشاره به اینكه وضعیت منابع آبی ایران در مقایسه با كشورهای دیگر جهان چندان مناسب نمی باشد، اضافه كرد: در مجموع ایران دارای 92 میلیارد مترمكعب آب روان است و 56 میلیارد مترمكعب آب زیرزمینی از متوسط بارش ها را در دست دارد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان همدان با اشاره به اینكه میزان آب تجدید شده در كشور كاهش یافته است، با اشاره به اینكه از سال 1343 تابحال 114 میلیارد مترمكعب ذخایر آبخوان ها در كشور از دست رفته است، اظهار داشت: این نكته حائز اهمیت است كه به دلیل غفلت از این مورد در 15 سال قبل بیشترین آب از دست رفته است.
ستوده درباره سیمای منابع آبی در استان هم تصریح كرد: در شرایط فعلی دشت های رزن، قهاوند، كبودراهنگ و اسدآباد دشت های ممنوعه و جزء دشت های بحرانی از نظر منابع آبی هستند.
وی با ابراز خرسندی از اینكه دستگاه قضایی استان به جد در انسداد چاه های غیرمجاز استان همكاری خوبی داشته است، خاطرنشان كرد: سال قبل 2 هزار و 700 حلقه چاه غیرمجاز انسداد یافته كه با این اقدام 220 میلیون مترمكعب آب صرفه جویی و 3 هزار و 700 كنتور هوشمند هم در استان نصب شده است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان همدان با اشاره به اینكه مدیریت مصرف آب در بخش كشاورزی باید با برنامه به سمت كاهش مصرف حركت نماید، اظهار نمود: تغییر الگوی كشت و تغییر راندمان آبیاری محصولات كشاورزی می تواند راه های گریز از بحران آب در بخش كشاورزی باشد.1397/02/21
18:35:22
5.0 / 5
4420
تگهای خبر: تولید , شركت , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو