رئیس دانشگاه كارآفرینی سوئد:

متكی اقتصاد اجاره ای نباشیم، علت رتبه 130 بهره وری ایران ریشه یابی شود

متكی اقتصاد اجاره ای نباشیم، علت رتبه 130 بهره وری ایران ریشه یابی شود

تولیدو: رئیس دانشگاه كارآفرینی سوئد با اشاره به اهمیت تحقیق، اضافه كرد: نباید خویش را متكی به اقتصاد اجاره ای نماییم و باید به تحقیق و فناوری اهمیت زیادی داد.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، پروفسور توماس اندرسون در اولین جشنواره بهره وری استان با اشاره به توسعه منطقه ای، اظهار نمود: ایران كشور بزرگی بوده كه دارای منابع طبیعی زیادی بوده و مهد تعاون است.

وی ادامه داد: وجود منابع طبیعی زیاد در هر كشوری سبب پیشرفت آن نشده و ظاهراً هر كشوری كه منابع طبیعی بیشتری داراست، رشد كمتری دارد و این مورد ریشه در علل مختلفی دارد. نباید به تحریم ها اهمیت داد بلكه باید خودكفا شد. تكیه كردن به منابع نفتی سال ها پیش به آخر رسیده و باید پیشرفت و توسعه را در راه های دیگری جست وجو كرد.

رئیس دانشگاه كارآفرینی سوئد افزود: برای پیشرفت نیاز به آموزش است و باید بین آموزش ها و هدفی كه در پیش داریم، تطابق وجود داشته باشد.

اندرسون خاطرنشان كرد: بخش خصوصی بخش مهمی است كه باید به آن پرداخته شود و در این راستا باید دانشمان را عملی نماییم.

رئیس دانشگاه كارآفرینی سوئد با اشاره به جایگاه ایران در شاخص بهره وری تصریح كرد: این كشور در رتبه ۶۹ بوده و نسبت به بقیه كشورها پیشرفت كرده و رشد خوبی داشته است. البته در بعضی شاخص ها رتبه ایران بالاتر از ۱۳۰ است كه باید علل آن را پیدا كرد و درصدد رفع آنها برآمد.

وی عنوان كرد: در شاخص هایی مانند آموزش رتبه ایران ۹۴ و در مدیریت آموزش رتبه ۹۷ را دارد كه باید این مورد را بررسی و واكاوی كرد.

اندرسون با اشاره به چاپ مقالات كشور ایران كه دارای رتبه ۵۵ جهانی است، اظهار داشت: با این حال رتبه این كشور در فناوری پایین است.

رئیس دانشگاه كارآفرینی سوئد با اشاره به اینكه ایران تلاش دارد بخش خصوصی را تقویت كند، تصریح كرد: با وجود تلاش های زیاد اما تابحال به خاطر برخی موانع، بخش خصوصی ایران چندان پیشرفت نداشته است.

وی اظهار داشت: مؤسسات اقتصادی باید از ایده هایی كه در جاهای مختلف است، كمك بگیرند و اتاق بازرگانی و دولت هم بابد با تعامل با یكدیگر این حوزه را توسعه دهند.

اندرسون با تاكید بر اهمیت نیروی انسانی اظهار نمود: برای پیشرفت در هر حوزه ای باید نیروی انسانی متخصص داشت، البته باید سایر عوامل هم در كنار باشند چون كه وجود منابع تنها كافی نیست و همه عوامل باید در كنار یكدیگر باشند تا بتوان اقتصادی پویا داشت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان اظهار داشت: تنها راه سرپا نگه داشتن صنعت، نگاه به بهره وری است.

به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، محمدرضا صفی خانی در اولین جشنواره بهره وری استان اظهار نمود: در سال های گذشته در كشور به بحث اشتغال پایدار تأكیدات فراوانی شده است كه باید در این خصوص به بحث بهره وری توجه ویژه كرد.

وی ادامه داد: رشد اقتصادی به ارزش افزوده بخش های اقتصادی بستگی زیادی دارد كه اگر نگاهمان به سمت بهره وری نباشد به جایی نمی رسیم.

صفی خانی افزود: دنیا به دنبال تولید چابك است و این مورد ایجاب می كند برنامه كاربردی در حوزه بهره وری داشته باشیم و در غیر این صورت به رشد اقتصادی دست پیدا نمی نماییم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به تأثیر عوامل انسانی در بهره وری صنایع كشور، خاطرنشان كرد: وقتی ۴۵ درصد بنگاه های جدیدالورود در كشور طی سه سال اول از بین می روند باید بدانیم این بنگاه ها به حمایت نیاز دارند.

وی یكی از علل خروج این بنگاه ها از چرخه اقتصادی عدم توجه به سرمایه انسانی و بهره وری دانست و اضافه كرد: عدم شفافیت در فضای كسب وكار سبب شده پروسه تبدیل طرح صنعتی به بنگاه اقتصادی بسیار طول بكشد.

صفی خانی عنوان كرد: ما باید صنعتگر، مدیر صنعتی و كارشناس فنی در ارتباط با طرح های صنعتی تربیت نماییم.

رئیس صنعت، معدن و تجارت لرستان با تاكید بر اینكه باید آموزش های مهارتی به نیروهای صنعتی داده شود، اظهار داشت: این مهم یكی از عوامل بالا بردن بهره وری در كشور است. اگر در برنامه های بهره وری نتوانیم رشد بهره وری را به جایی برسانیم، موفق نخواهیم شد.

صفی خانی با اشاره به اینكه بالا رفتن هزینه های تولید رقابت پذیری را كم كرده است، افزود: رشد بهره وری را باید دستگاه ها جدی بگیرند و باید در بازه زمانی مختلف به آن توجه كرد.

1397/02/20
20:57:46
5.0 / 5
4951
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو