سفیر ایران: با همه توان از فعالان اقتصادی در عراق حمایت می نماییم

سفیر ایران: با همه توان از فعالان اقتصادی در عراق حمایت می نماییم

تولیدو: بغداد - ؛ایرج مسجدی؛ سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد اظهار داشت: نمایندگی و نهادهای ایرانی در عراق با همه توان از شركت های ایرانی فعال در این كشور حمایت می كنند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، مسجدی عصر پنجشنبه در نشست بررسی زمینه های سرمایه گذاری شركت های ایرانی در عراق در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد، همینطور بر اهمیت واقع بینی برای فعالیت در بازار عراق تصریح كرد.
وی در جمع فعالان اقتصادی ایران و مدیران شركت های بزرگ ایرانی گفت وضعیت اقتصادی ایران در عراق وضعیت خوبی است و در این زمینه نباید دچار افراط و تفریط در ارزیابی از شرایط مساعد یا كند كننده فعالیت اقتصادی در عراق شد.
سفیر ایران، روند فعالیت اقتصادی ایران در عراق را رو به رشد توصیف كرد و گفت شركت های ایرانی با مطالعه فرصت های پرتعداد موجود باید به شكلی قدرتمند وارد همكاری و سرمایه گذاری در عراق شوند.
مسجدی گفت نمایندگی و نهادهای جمهوری اسلامی ایران در عراق كاملا از این روند پشتیبانی كرده و پیگیر هماهنگی های لازم و كوشش برای رفع موانع و مشكلات موردی بر سر راه فعالان اقتصادی خواهند بود.
در این نشست تعدادی از فعالان اقتصادی ایران و مدیران شركت های بزرگ ایرانی شركت كننده در همایش بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری و بازسازی عراق، طی سخنانی برخی موانع و مشكلات موجود بر سر راه سرمایه گذاری و فعالیت اقتصادی در عراق را در دو بعد مقررات و نهادهای مسوول در ایران و عراق تشریح كردند.
'سید حمید حسینی' عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی ایران و عراق هم به تشریح فرصت های اقتصادی پیش روی شركت های ایرانی در عراق پرداخت و از فعالان اقتصادی بویزه شركت های بزرگ خواست بیش از پیش همچون در زمینه خدمات فنی مهندسی در عراق وارد همكاری با طرف عراقی شوند.
'ناصر بهزاد' رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در بغداد هم در این نشست گفت در مذاكراتی كه با طرف های عراقی داشتیم اعلام نمودند به دنبال تسهیل سرمایه گذاری خارجی و اصلاح برخی روندهای موجود هستند.
وی با اشاره به اینكه تبلیغات منفی سبب شده است برخی شركت های ایرانی وارد بازار عراق نشوند اظهار داشت: عراق بتازگی مجموعه ای شامل نزدیك به یك هزار و 200 طرح و پروژه جهت سرمایه گذاری و همكاری منتشر نموده است كه بستر خوبی برای ورود شركت های ایرانی است.
وی همینطور به وجود راهكارهای مختلف برای عبور از موانع و مشكلات مطرح شده در این نشست اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از راهكارهای مناسب در این زمینه تشكیل كنسرسیوم های قوی از جانب شركت های ایرانی است تا با قدرت بیشتری بتوانند با بازار عراق تعامل كنند.
همایش بین المللی فرصتهای سرمایه گذاری و بازسازی عراق با حضور ایران روز پنجشنبه در بغداد برگزار گردید.
در این همایش یكروزه تعدادی از وزیران و مقامات دولتی و سرمایه گذران و فعالان اقتصادی عراق به علاوه مجموعه ای از شركت های عربی و خارجی و نهادهای مالی منطقه ای و بین المللی شركت داشتند.
مدیران و نمایندگان ۳۰ هلدینگ و شركت بزرگ ایرانی در این نشست حضور بهم رساندند.
در این نشست چندتن از مقامات مسوول عراقی، بسترهای فراهم برای همكاری و جذب سرمایه های خارجی را تشریح كردند.
هدف از برگزاری این همایش بین المللی معرفی ابعاد سرمایه گذاری و انتقال تجربیات كشورهای دیگر و همفكری شركت ها در تعریف مدلهای مناسب برای سرمایه گذاری در طرح های زیربنایی كشور عراق اعلام گردید.
در حاشیه این نشست و درقالب یك نمایشگاه جنبی، ۲۰۰ طرح سرمایه گذاری به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار به شركت كنندگان معرفی گردید.
با توجه به شرایط جدیدی كه عراق در آن قرار گرفته و ثبات امنیتی و سیاسی نسبی، این همایش در ادامه كار كنفرانس بین المللی بازسازی عراق در كویت در فوریه گذشته، برگزار می گردد.
در حال حاضر عراق یكی از مهمترین شركای اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران در منطقه و جهان به حساب می آید كه ارزش صادرات غیر نفتی ایران به عراق هم اكنون حدود 6.5 میلیارد دلار است.
این رقم نسبت به سال قبل بیش از شش درصد رشد نشان داده است.
خاورم**380**


1397/02/07
15:46:18
5.0 / 5
5340
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
تولیدو