تنظیم بازار نوروزی، ضرورت گسترش رفاه عمومی و افزایش رضایتمندی مردم

تنظیم بازار نوروزی، ضرورت گسترش رفاه عمومی و افزایش رضایتمندی مردم

تولیدو: اراك - روزهای پایانی سال با افزایش تقاضا در بازار همراه است و ضرورت برنامه های كاربردی، بسط رفاه عمومی و رضایتمندی مردمی از مهمترین تكالیف اصناف و دستگاه های متولی به حساب می آید.


به گزارش تولیدو به نقل از ایرنا، در آستانه سال نو به منظور تامین مایحتاج و كاهش دغدغه خانواده ها به خصوص اقشار متوسط و ضعیف، نیاز است كه گام اساسی در سامان بازار نوروزی برداشته شود و با تدابیر خاص، مداخله هدفمند، راهبردهای كاربردی و كارشناسی و نظارت اصولی تعادل در عرضه و تقاضا به بهترین شكل تولید شود.
اگرچه هر سال برای تنظیم بازار نوروزی و افزایش توان خرید اقشار مختلف مردم تولیدكنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان تنوع اجناس مختلف خویش را از لحاظ كیفیت و قیمت بیشتر می كنند تا آحاد جامعه بتوانند اجناس مختلف را خریداری كنند اما نیاز است تا دستگاه های نظارتی از قبیل تعزیرات حكومتی، دانشكده علوم پزشكی، اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت هم با حساسیت تیم های بازرسی را روانه بازار كنند تا ضمن جلوگیری از فروش كالاهای قاچاق، مناسبات بازار در كیفیت، رعایت قیمت و تاریخ مصرف كالاها به بهترین شكل رقم بخورد.
مسئولان و دست اندركاران استان مركزی معتقدند كه در آستانه نوروز امسال ساماندهی بازار با حضور تیم های نظارتی و بازرسی و همكاری اصناف در این استان شرایط مناسبی دارد و نظم و آرامش مطلوبی حاكم است.
یكی از سیاست های تنظیم بازار در سال های قبل برپایی نمایشگاه های بهاره بود كه به دلیل اینكه تمامی كسبه نمی توانستند از این فرصت بهره بگیرند برخی نارضایتی ها را تولید می كرد كه در 2 سال اخیر این رویه در اراك تغییر یافته و با تعامل و همراهی اصناف كالاهای باكیفیت و با قیمت مناسب در جای جای بازار استان مركزی عرضه می گردد كه این مهم رضایت مردم و كسبه را به همراه دارد.
برخی از مسئولان استان مركزی بر این باورند كه كنترل قیمت ها در بازار نوروزی امسال به صورت ذاتی تنظیم شده است و كالاهای اساسی و مورد نیاز مردم به اندازه كافی در بازار وجود دارد و فروشندگان انواع پوشاك، مواد غذایی و آجیل فروش ها هم این مایحتاج را از ماه های گذشته این اقلام را در انبارهای خود ذخیره كرده اند و توازن در عرضه و تقاضا در ایام پایانی سال بر بازار مناطق مختلف استان برقرار است.
استاندار استان مركزی در مورد اهمیت تنظیم بازار نوروزی در استان مركزی اظهار داشت: از ماه ها قبل دستگاه های متولی به صورت نامحسوس در روند تنظیم بازار و پشتیبانی كالاهای اساسی و پرمصرف نوروز در استان برنامه ریزی كرده اند.
سید علی آقازاده اضافه كرد: برپایی نمایشگاه بهاره نقش مهمی در تنظیم بازار نوروزی دارد و لغو آن در اراك منوط به شرایط مطلوب بازار شده و اصناف بایستی شاخص های تعیین شده در تنظیم بازار را مو به مو اجرا كنند و نتایج آن برای مردم ملموس باشد.
وی توضیح داد: برنامه های اتاق اصناف و اعضای ستاد تنظیم بازار در تمامی شهرستان ها به صورت كارشناسی ارزیابی می گردد و در صورتی كه این سیاست ها كاربردی نباشند و شرایط بازار به گونه ای دیده شود كه با قدرت خرید اقشار مختلف تناسبی برقرار نشود، دستور برپایی نمایشگاه بهاره صادر خواهد شد.
نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان مركزی تصریح كرد: حوزه نظارتی استان در روزهای نوروز تكالیف سنگین برعهده دارند و همه ظرفیت ها باید در بازار متمركز شود تا هرگونه گرانفروشی، تخلف، عرضه كالاهای بی كیفیت و رفتارهای غیرمنطقی متوقف شده و مردم با اطمینان و با بهترین كیفیت بتوانند مایحتاج خویش را خریداری كنند.
آقازاده اضافه كرد: در جهت تنظیم بازار نوروزی خرید اقلام پرمصرف شامل میوه، برنج و انواع گوشت سفید و قرمز در استان انجام شده و در با تصمیم كمیته تخصصی تشكیل شده زمان و محل توزیع این كالاها اطلاع رسانی می گردد.
وی اظهار نمود: دستگاه های ذیربط همچون سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف باید با مدیریت صحیح، قیمت ها را كنترل كنند و از طرفی كالاها هم با استفاده از شبكه های توزیع همچون تعاونی ها و فروشگاه های معتبر به مردم عرضه شود.
سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مركزی هم در مورد تنظیم بازار نوروزی اظهار داشت: 20 تن گوشت قرمز به قیمت هر كیلوگرم 230 هزار ریال با هدف پشتیبانی بازار نوروزی استان خریداری و وارد شده و 80 تن دیگر هم بزودی خریداری می گردد.
سعید فرخی اضافه كرد: 2 هزار و 571 تن گوشت مرغ منجمد به قیمت هر كیلوگرم 62 هزار ریال هم برای نوروز خریداری شده كه در صورت نیاز به قیمت مصوب دولتی به بازار عرضه می گردد.
وی بیان كرد: یك هزار تن پرتقال به قیمت هر كیلوگرم 23 هزار ریال و 500 تن سیب به قیمتهر كیلوگرم 25 هزار ریال برای عرضه در آستانه نوروز تامین شده كه بیش از 90 درصد این كالاها به استان وارد و در سردخانه های خمین و ساوه ذخیره سازی شده است.
سرپرست معاونت امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری مركزی بیان كرد: 537 تن برنج هندی و تایلندی هم در شبكه تنظیم بازار نوروزی استان پیش بینی شده و با استفاده از فروشگاه ها و تعاونی های مصرف شهرستان ها با هماهنگی كمیسیون تنظیم بازار عرضه می گردد.
وی افزود: با عنایت به نوسان قیمتی كه تخم مرغ در ماه های اخیر داشته به میزان لازم از این ماده خوراكی پرمصرف با نرخ مصوب دولتی در استان تامین شده و با استفاده از 81 فروشگاه مشخص در استان مركزی عرضه می گردد.
فرخی با اشاره به اینكه قیمت مصوب دولتی تخم مرغ بزودی اطلاع رسانی می شود، بیان كرد: شماری از مرغداران استان مركزی بخشی از تولیدات خویش را برای عرضه به قیمت دولتی به فروشگاه ها و تعاونی های مشخص شده عرضه می كنند.
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی اظهار داشت: نظارت گسترده بر عرضه كالا و خدمات محور برنامه اولویت داراین معاونت در آستانه نوروز است.
محمدجواد قربانیان اضافه كرد: كالاهایی از قبیل نان، لبنیات، گوشت قرمز، گوشت مرغ، تخم مرغ، برنج، شكر، میوه، آجیل و خواروبار در زمره اقلام اساسی، پرمصرف و سلامت محور هستند كه هم در مورد تاریخ مصرف و هم قیمت آن ها در روزهای نوروز نظارت مستمر و جدی وجود دارد.
وی بیان كرد: در بخش خدمات هم تیم های نظارتی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی بر فعالیت شركت های مسافربری، حمل و نقل درون و برون شهری، اماكن تفریحی، سیاحتی، اقامتی، رستوران های بین راهی و درون شهری و همه اماكن وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، انبارها و سردخانه نظارت مستقیم داشته و بر مبنای قانون با متخلفان برخورد می گردد.
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی مبارزه با قاچاق كالا را از دیگر فعالیت های این سازمان دانست و اظهار داشت: در صورت دریافت گزارش یا مشاهده فروش كالاهای قاچاق تدابیر تعزیری انجام شده و متخلفان و به مراجع قضایی معرفی می گردند.
وی یادآوری كرد: 50 كارشناس و بازرس در جهت سیاست های سازمان پشتیبانی از مصرف كنندگان و تولید كنندگان كشور بر فعالیت صنوف مختلف نظارت می كنند.
قربانیان اضافه كرد: تلفن 124 هم به صورت شبانه روزی گزارش های مردمی را روزانه ثبت می كند و نتیجه امور به صورت روزانه به شهروندان منعكس می گردد.
وی بیان كرد: گشت های مشترك سازمان صنعت، معدن و تجارت با دیگر دستگاه های متولی تنظیم بازار در استان از 15 بهمن ماه سال جاری آغاز و تا 31 فروردین ماه هم ادامه دارد.
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مركزی بیان كرد: بازرسی از واحدهای صنفی توسط بازرسان و كارشناسان این نهاد با اولویت مراكز عرضه كیف و كفش، پوشاك، آجیل و خشكبار، مواد پروتئینی و میوه و تره بار است.
نایب رئیس اول اتاق اصناف اراك هم اظهار داشت: هر سال در آستانه نوروز نمایشگاه بهاره كالا و خدمات با هدف بالا بردن توان خرید اقشار متوسط و ضعیف در اغلب شهرهای استان همچون اراك دایر می شد اما امسال به علت وفور كالا در بازار و ثبات نسبی قیمت كالا و ارزاق عمومی با همكاری كسبه مقرر است شرایط ایمن در بازار مهیا شود و این نمایشگاه برگزار نشود.
محمود نوروزی اضافه كرد: اتاق اصناف در نقاط مختلف استان مركزی كاركنان خویش را در قالب تیم های نظارتی سازماندهی كرده و از ابتدای اسفندماه جاری زنجیره نظارتی، گسترده تر از گذشته انجام می گردد و با متخلفان احتمالی هم با قاطعیت برخورد می گردد.
وی افزود: فعالیت های این دستگاه خدماتی در سه بخش تهیه، توزیع و نظارت برنامه ریزی شده است.
نایب رئیس اول اتاق اصناف اراك بیان كرد: طبق بازرسی های ماموران اتاق اصناف استان از انبارهای كسب بزرگ مراكز شهرستان ها، برپایی نمایشگاه بهاره در استان نه تنها نقشی در تنظیم بازار نوروزی ندارد بلكه قدرت رقابت را در میان كسبه می كاهد و نرخ كالاها بالاتر از ارزش واقعی برای مردم رقم می خورد.
وی یادآوری كرد: هشت تیم نظارتی 2 نفره تشكیل شده كه بر فعالیت صنوف مختلف نظارت دارند كه از 15 اسفند ماه به علت حساسیت ویژه و شلوغی بازار، تیم های نظارتی این شهرستان به 30 تیم بازرسی می رسد.
نوروزی اضافه كرد: فعالیت تیم های بازرسی اتاق اصناف اراك از 15 بهمن ماه سال جاری شروع شده و تا 31 فروردین ماه سال آینده هم ادامه دارد كه تا كنون از 89 واحد صنفی نظارت به عمل آمده و سه پرونده تخلف هم به مراجع قضایی ارسال شده است.
وی اضافه كرد: شماره تماس 3820 و 124 بعنوان پل ارتباطی مردم و بازرسان اتاق اصناف است كه شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف از اصناف مختلف می توانند مراتب اعتراض خویش را منعكس كنند.
56 هزار صنف دارای پروانه زیر نظر 186 اتحادیه و 12 اتاق اصناف در نقاط مختلف استان مركزی فعالیت می نمایند.
3017/6013/


1396/12/09
14:15:52
5.0 / 5
4916
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو