افزایش قیمت مواد و محصولات معدنی

افزایش قیمت مواد و محصولات معدنی

به گزارش تولیدو مواد و محصولات معدنی از عمده محصولات صادراتی ایران بوده كه مثل دیگر موارد صادراتی به شدت درآمدشان تحت تاثیر قیمت ارز است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، در حالیكه طی ماه های اخیر با روند صعودی نرخ ارز مواجه بودیم و قیمت دلار از زیر ۴۰۰۰ تومان به مرز ۵۰۰۰ تومان رسیده، نمودارهای قیمت های جهانی هم نشان می دهند كه قیمت محصولات معدنی در این مدت روندی صعودی داشته است.
بنا بر آمارهای موجود، قیمت فلز روی از حدود دو ماه گذشته تابحال نزدیك به ۴۷۰ دلار به اذای هرتن افزایش یافته و الان هر تن از این فلز قیمتی معادل ۳۵۱۹ دلار دارد. فلز سرب هم از قاعده مشابهی پیروی كرده و با وجود افت قیمت تقریباً ۱۰۰ دلاری در هفته گذشته، آمار نسبت به دو ماه پیش تا ۱۰۰ دلار افزایش قیمت داشته و به ۲۵۷۶ دلار در هر تن رسیده است.
دیگر فلزات مانند مس هم با وجود اینكه در ایام اخیر شیب نزولی به قیمت خود داده اما نسبت به دو ماه گذشته بیش از ۳۰۰ دلار افزایش قیمت پیدا كرده و ارزش آن در هر تن به حدود ۶۹۶۰ دلار افزایش یافته است.
نمودار قیمتی فلز آلومینیوم شباهت بسیاری به نمودار مس دارد و قیمت آن باوجود شیب نزولی روزهای اخیر نسبت به دو ماه گذشته بیش از ۱۴۰ دلار رشد كرده و امروز قیمتی نزدیك به ۲۱۴۰ دلار در هر تن دارد.
گرچه در نگاه اول به نظر می رسد كه همگامی رشد قیمت های جهانی و افزایش قیمت دلار در داخل به نفع صادركنندگان محصولات معدنی است اما صادركنندگان معتقدند این افزایش های مقطعی ارز نمی تواند ضرری را كه ثابت ماندن درآمدشان ناشی از ثابت ماندن قیمت ارز مقابل بالا رفتن هزینه های تولید در سالیان دراز به آنها وارد كرده است را جبران كند.


 

1396/11/27
14:53:03
5.0 / 5
4794
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
تولیدو