شاپرك از كنار اعتراضات رد شد

شاپرك از كنار اعتراضات رد شد

تولیدو: ماجرای پرحاشیه شاپرك و تسویه های با تاخیر آن در سیكل ۲۴ ساعته تمام نشد و همچنان برخی كاربران شبكه بانكی با مشكلات بوجود آمده در نتیجه این دستورالعمل بانك مركزی دست و پنجه نرم می كنند.به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، حدود دو هفته از اجرایی شدن بخشنامه بانك مركزی درباره مقررات جدید مبادلات پولی بین بانكی گذشته است. بر مبنای این بخشنامه زمان تسویه تراكنش ها در سامانه های بین بانكی تغییر نمود به طوریكه تسویه در تراكنش های كارتی شاپرك به ۲۴ ساعت افزایش پیدا كرد. همینطور قرار شد تا دستور پرداخت در سامانه های "پایا" و "ساتنا" هم تغییر كند، به گونه ای كه انتقالات سامانه پایا برای تسویه تراكنش های كارتی شاپرك مربوط به روز قبل فقط یك بار در روز و در سیكل ساعت ۳: ۴۵ صبح پردازش و برای بانك های پذیرنده ارسال شود. همینطور ریز تراكنش های پایانه های فروش شاپرك در ساعت پنج صبح در اختیار بانك های پذیرنده قرار گیرد.

این تغییرات با عنایت به تاخیر زیادی كه در تسویه وجوه و گردش بانكی برای برخی كسبه و مشاغل تولید كرد مورد اعتراض قرار گرفت و بخصوص جایگاهداران سوخت و مشاغل عمده فروش به علت حجم بالای تراكنش ها و ضرورت تسویه سریع برای خریدهای جدید خواهان تغییر دستورالعمل شدند. با این حال بانك مركزی تاكید داشت كه مشكلی در این باره وجود نداشته و تراكنش های شاپرك حدكثر تا ۲۴ ساعت تسویه می گردد.

در ادامه برخی نمایندگان مجلس از توافق با بانك مركزی برای بر طرف شدن مشكل تسویه تراكنش های كارتی شاپرك و كاهش مدت آن از ۲۴ خبر دادند و اعلام نمودند كه این مساله حل شده است. با این حال اعلام، بانك مركزی مبحث را نه تائید و نه تكذیب نمود و البته روند جاری نشان از آن دارد كه ظاهرا توافقی در كار نبوده و بخشنامه به صورت كامل در حال اجراست.

آنطور كه جایگاه داران سوخت به ایسنا اعلام نموده اند آنها تا پیش از این بخشنامه هم در تسویه با مشكلاتی مواجه بودند كه اكنون با بخشنامه جدید گره های بانكی آنها بیشتر شده است. می گویند اكنون تسویه تراكنش هر كدام از بانك ها در ساعت متفاوتی است. یكی از بانك ها تسویه را در ساعت چهار بامداد انجام می دهد و تا ساعت چهار بامداد فردا دیگر مبالغ ما واریز نمی گردد و اطلاعی از مانده حساب خود نداریم كه بر اساس آن خرید نماییم. در عین حال معمولا تغییر شیفت جایگاه ها از ساعت ۸.۵ تا ۹ انجام می گردد كه باید تسویه و عملیات بستن حساب صورت بگیرد، ولی وقتی از چهار بامداد دیگر تسویه ای نشده و مشخص نمی باشد چقدر مانده حساب داریم، حساب ها هم بلاتكلیف می ماند. در ایام تعطیل هم اصلا تراكنشی اعلام نمی گردد و بر مشكلات افزوده است.

این در حالی است كه به قول جایگاه داران سوخت برای یكی دیگر از بانك ها تسویه ساعت هفت بامداد انجام می گردد و آنهم با دردسر فراوانی همراه است. چون كه تسویه كلی نیست و پیامك آن به تعداد تراكنش هایی كه انجام شده ارسال می گردد كه بسیار زیاد است و بیشتر دچار سردرگمی می شویم كه مبلغ نهایی چقدر است.

جایگاه داران می گویند با مشكلاتی كه بوجود آمده از بانك مركزی می خواهیم نه مانند قبل كه هفت بار در روز تسویه انجام می شد و نه مانند شرایط فعلی كه یكبار است و ما را دچار مشكل كرده است، بلكه حداقل سه بار در روز تسویه صورت گیرد كه در جریان گردش مالی بوده و بتوانیم امورمالی خویش را ساماندهی نماییم.

به هر صورت اكنون مشكلات بوجود آمده در نتیجه اعمال تاخیر در تسویه شاپرك همچنان ادامه داشته و حل و فصل نشده است. بانك مركزی معتقد می باشد این اقدام را برای بالابردن امنیت در مبادلات و مبارزه با كلاهبرداری و پولشویی اعمال كرده است. اما در سویی دیگر كارشناسان تاكید دارند كه این بهانه قابل قبولی برای این تاخیر زیاد نیست و الان هم امكان اعمال كنترل وجود دارد.
1396/11/20
21:55:51
5.0 / 5
5486
تگهای خبر: كارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
تولیدو