معاون رییس جمهور اعلام كرد؛

فعالیت 100 شرکت دانش بنیان در صنعت

فعالیت 100 شرکت دانش بنیان در صنعت

به گزارش تولیدو، معاون رئیس جمهور با اعلان اینکه اعتبار مالیاتی به صنایع مشتاق توسعه بخش تحقیق و پژوهش می دهیم، اظهار داشت: صنعتی که تکنولوژی روز نداشته باشد توان رقابت و توسعه را ندارد.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور امروز در مراسم روز ملی صنعت و معدن با اشاره به اینکه اقتصاد منبع پایه عموماً بر اساس فروش ذخایر طبیعی هر کشور استوار است، اظهار نمود: اقتصاد کشورهای صادرکننده انرژی مانند ایران به واسطه داشتن ذخایر طبیعی «منبع پایه» به حساب می آید. در نقطه مقابل این اقتصاد، اقتصاد دانش بنیان قرار دارد. این نوع اقتصاد بر اساس تولید ارزش با تشکیل ارزش افزوده روی منابع طبیعی است.
وی اضافه کرد: تمام کشورهایی که بر اقتصاد دانش بنیان استوار هستند پررونق تر هستند و کشورهای منبع پایه عموماً هدف استثمار و سایر مشکلات بوده اند؛ در اروپا کشوری وجود دارد که بدون هیچ منبع نفتی، درآمدش از ایجاد ارزش افزوده روی نفت حداقل ۱۰ برابر کشور ماست. اقتصاد دانش بنیان که عموماً بر اساس فکر، اندیشه و فناوری شکل می گیرد ارزش افزوده های بسیار بالاتری بوجود می آورد و حقیقت اینست که موتور پیشران اقتصاد دانش بنیان چیزی جز صنعت نیست. صنعت به معنای تبدیل یک ماده اولیه به محصولی با ارزش و کیفیت بالاتر است، ازاین رو کشور ما که جزو آرمان هایش استقلال و آزادی بوده برگزیده به سمت اقتصاد دانش بنیان برود.
معاون رئیس جمهور افزود: این موتور پیشران صنعت در همه دنیا یک قلب تپنده ای به نام «فناوری» دارد که میزان رقابت پذیری صنعت را مشخص می کند؛ بنابراین فناوری است که میزان رقابت پذیری صنعت فولاد، نساجی، مواد غذایی، کشاورزی و… را مشخص می کند. در ایران به علل مختلف شامل سیاست های غلط و درست، تحریم و… در بعضی جاها این مورد را درک نکرده ایم.
وی افزود: در همه دنیا عامل رقابت پذیر کردن صنعت چیز جز فناوری نیست. صنعتی که تکنولوژی روز را نداشته باشد توان رقابت و توسعه را ندارد. ازاین رو با عنایت به پیشرفت های روز به روز و جهانی شدنِ خیلی از مسائلی که گریزناپذیر است اگر بخواهیم صنعت را بعنوان موتور پیشران اقتصاد دانش بنیان بپذیریم باید به سراغ فناوری برویم.
فیروزآبادی خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد توسعه ای در کشور رخ دهد باید شرکتهای دانش بنیان که مولدهای فناوری هستند به جای این که بخواهند به موازات صنعت سنتی، قدیمی و معمولی ما رقابت کند و بخواهند شاخه های جدید ایجاد کنند باید در راه ارزش شرکتهای بزرگ قرار گیرند. سیاست جدی معاونت علمی اینست که به هر طریقی شرکتهای دانش بنیان را در زنجیره ارزش و تأمین صنعت این کشور قرار دهد تا صنعت دانش بنیان شود.
معاون علمی رئیس جمهوری با اشاره به اینکه برای پشتیبانی از صنایع دانش بنیان ۲ برنامه داریم، افزود: قانون جهش تولید دانش بنیان که یکی از یادگارهای بزرگ رئیس جمهور شهید و مجلس قبل است که بالاترین قانون راهبردی کشور برای صنعت و معدن هم به حساب می آید ابزارهای مترقی را در اختیار صنعتگران قرار می دهد. بر اساس این قانون توسعه شبکه تحقیق و پژوهش صنعت به صورت جدی پیاده خواهد شد؛ معاونت علمی با استفاده بند ب و ت این قانون اعتبار مالیاتی به صنایع علاقه مند به توسعه بخش تحقیق و پژوهش می دهد. برای جذب نیروی انسانی و تجهیز فناورانه و تعریف پروژه های فناورانه از صنایع حمایت می نماییم. این برنامه ۸ ماه است با ۱۰۰ صنعت بعنوان نمونه شروع شده است.
وی اظهار داشت: برنامه دوم پشتیبانی از قرارگیری شرکتهای دانش بنیان در زنجیره تولید و توسعه صنعت است؛ شرکتهای دانش بنیان را که پیش از این صرفا بر اساس فناوری تقسیم بندی می شدند امروز بر اساس سه مبحث داشتن فناوری سطح بالا یا پایین نسبت به کشور، میزان ایجاد اشتغال تخصصی و میزان گردش مالی تقسیم بندی می نماییم. در صورتیکه شرکت ها این ۳ معیار را نداشته باشند نوپا محسوب می شوند. با این مبنا شرکت ها را بر مبنای ابعادشان در زنجیره ارزش صنایع قرار می دهیم. اگر صنعتی در راه توسعه محصول از این شرکت ها استفاده نماید، مورد حمایت قرار می گیرد؛ یعنی به جای حمایت پراکنده و بی هدف از شرکتهای خرد، از صنایع جهت استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان حمایت می نماییم.


منبع:

1403/04/11
12:08:54
5.0 / 5
77
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو