خاندوزی اعلام كرد؛

رتبه چهارم ایران در جذب سرمایه مستقیم خارجی در منطقه غرب آسیا

رتبه چهارم ایران در جذب سرمایه مستقیم خارجی در منطقه غرب آسیا

به گزارش تولیدو، وزیر اقتصاد اظهار داشت: بر مبنای اطلاعات در ارتباط با کشورهای حوزه منطقه غرب آسیا، ایران رتبه چهارم در جذب سرمایه مستقیم خارجی را پس از کشورهای امارات، عربستان و ترکیه کسب کرده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی در رابطه با رتبه ایران در جذب سرمایه خارجی اظهار نمود: بر مبنای اطلاعات در ارتباط با کشورهای حوزه منطقه غرب آسیا، ایران رتبه چهارم در جذب سرمایه مستقیم خارجی را پس از کشورهای امارات، عربستان و ترکیه کسب کرده است. این رتبه در حالیست که سه کشور مذکور با یک دهم دشواری های ورود سرمایه و موانع تحریمی و مشکلات بانکی ما مواجه نمی باشند.
وی اضافه کرد: ما توانستیم در سه سال گذشته جمعاً بیشتر از ۱۱.۹ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی مستقیم جذب نماییم. البته با عنایت به این که خیلی از مسیرها اخیرا توسط شهید امیرعبداللهیان در بریکس و شانگهای گشوده شد، سالهای ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ اگر جدیت ادامه یابد، رکورد سال ۱۴۰۲ در جذب سرمایه خارجی طی سالجاری و سال آینده شکسته شود و این نقطه شروعی برای سرمایه گذاری خارجی در کشور است.
خاندوزی خاطرنشان کرد: قبلاً سرمایه گذاری خارجی فقط در بعضی حوزه های خاص متصور بود ولی اتفاقاً بیشتر سرمایه گذاری خارجی سال قبل ما در سایر حوزه ای غیرنفتی است یا می گفتند برخی کشورهای ویژه مثل سرمایه گذاران چینی به خاطر مسائل تحریمی و FATF نخواهند آمد ولی در عمل چنین نشد.
وی همینطور ضمن اشاره به وضعیت صادرات غیرنفتی اظهار نمود: متوسط صادرات غیرنفتی به ۵۰ میلیارد دلار در دولت سیزدهم رسیده است و از صادرات غیرنفتی مهم تر، مسئله ترانزیت در گمرک است که این نشانگر عدم انزوای دولت بشمار می رود. وزیر اقتصاد اظهار داشت: در این عرصه از ۱۱.۵ میلیون تن ترانزیت کشور، به ۱۸ میلیون تن رسیده ایم. که بالاترین عدد ثبت شده ترانزیت از خاک همسایگان است هر تن ترانزیت ۷۰ دلار درآمدزایی دارد که معادل هر بشکه نفت می باشد.

1403/04/10
10:16:53
5.0 / 5
934
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
تولیدو