جزییات پروسه مالیات ستانی از کسبه و اصناف در ۱۴۰۲

جزییات پروسه مالیات ستانی از کسبه و اصناف در ۱۴۰۲

به گزارش تولیدو، رییس سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: رویکرد امسال در مورد پروسه مالیات ستانی از کسبه و بازاریان، پرداخت مالیات منصفانه مقطوع (مبتنی بر داده های سیستمی) بدون الزام ایشان به تسلیم اظهارنامه است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، سید هادی سبحانیان در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: بر این باورم فرآیندهای مالیات ستانی از کسبه خرد، اصناف و بازاریان باید بسیار ساده، شفاف و عادلانه باشد.
رئیس سازمان امور مالیاتی اشاره کرد: پس رویکرد امسال استفاده حداکثری از مزایای تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم یعنی پرداخت مالیات منصفانه مقطوع (مبتنی بر داده های سیستمی) بدون الزام ایشان به تسلیم اظهارنامه است.
گفتنی است، مطابق ماده ۱۰۰ قانون مالیات های مستقیم، مؤدیان مکلف هستند اظهارنامه مالیاتی مربوط به کارهای شغلی خودرا در یک سال مالیاتی طبق فرمت تهیه شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور، تنظیم و تا آخر خرداد ماه سال بعد به اداره امور مالیاتی تسلیم و مالیات متعلق را به نرخ مذکور در ماده (۱۳۱) این قانون پرداخت کنند.
طبق تبصره این ماده، سازمان امور مالیاتی کشور می تواند تعدادی از مشاغل را که میزان درآمد فروش کالا و خدمات سالانه آنها حداکثر ده برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) این قانون باشد از انجام قسمتی از تکالیف مانند نگهداری اسناد و مدارک موضوع این قانون و ارائه ی اظهارنامه مالیاتی معاف کند. مالیات مؤدیان مذکور بصورت مقطوع تعیین و وصول می شود. در صورتیکه مؤدی کمتر از یک سال مالی مشغول به فعالیت اقتصادی باشد، مالیات متعلق به همان نسبت محاسبه و وصول می شود. حکم این تبصره مانع از رسیدگی به اظهارنامه های مالیاتی تسلیم شده در موعد مقرر نخواهد بود.


منبع:

1402/02/31
11:36:49
5.0 / 5
115
تگهای خبر: اصناف , اقتصاد , بازار , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
تولیدو