بانک های مرکزی در 30 سال قبل برای طلا چه کردند؟

بانک های مرکزی در 30 سال قبل برای طلا چه کردند؟

به گزارش تولیدو، طلا نقش مهمی در ذخایر مالی خیلی از کشورها ایفا می کند و بانکهای مرکزی آنرا خریداری می کنند تا ثبات اقتصادی را تقویت نمایند. بانکهای مرکزی در سال ۲۰۲۲، طلا را با سریع ترین سرعت از سال ۱۹۶۷ خریداری کردند.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، حدودا یک پنجم کل طلای استخراج شده در اختیار بانکهای مرکزی است و بانکهای مرکزی علاوه بر سرمایه گذاران و مصرف کنندگان، منبع اصلی تقاضای طلا هستند و در واقع، بانکهای مرکزی در سال ۲۰۲۲، با سریع ترین سرعت از سال ۱۹۶۷ طلا را به دست آوردند. با این وجود، رکورد خرید طلا در سال ۲۰۲۲ در تضاد کامل با دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ است که بانکهای مرکزی فروشندگان طلا بودند.
از آنجائیکه طلا نقش مهمی در ذخایر مالی خیلی از کشورها دارد، بانکهای مرکزی طلا را می خرند و از علل نگهداری طلا توسط بانکهای مرکزی میتوان به تعادل ذخایر ارزی، پوشش در مقابل ارزهای فیات و تنوع بخشیدن به پرتفوی ها اشاره نمود.
طلا با دلار آمریکا همبستگی معکوس دارد. زمانی که ارزش دلار کاسته می شود، قیمت طلا افزایش خواهد یافت و از بانکهای مرکزی در مقابل نوسانات محافظت می کند.
بانکهای مرکزی در دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ فروشندگان طلا بودند و علل مختلفی برای این فروش وجود همچون شرایط خوب اقتصاد کلان و روند نزولی قیمت طلا بود. دارایی امن طلا به علت رشد اقتصادی قوی، ارزش کمتری داشتند و بازده پایین آنرا بعنوان سرمایه گذاری جذاب عرضه نمی کرد.
نگرش بانک مرکزی نسبت به طلا بعد از بحران مالی ۱۹۹۷ آسیا و سپس بحران مالی ۲۰۰۷ تا۲۰۰۸ تغییر نمود و بانکهای مرکزی از سال ۲۰۱۰، به صورت سالانه خریدار خالص طلا بوده اند. ۸۴ درصد از کل طلای خریداری شده توسط بانکهای مرکزی در این دوره را ۱۰ خریدار رسمی طلا بین سالهای ۱۹۹۹ تا سال ۲۰۲۱ می سازند.
روسیه و چین، مسلماً رقبای اصلی ژئوپلیتیکی ایالات متحده و بزرگ ترین خریداران طلا در دو دهه گذشته بوده اند. جالب است که اغلب کشورهای لیست عرضه شده، اقتصادهای نوظهور هستند. این کشورها احتمالا برای محافظت در مقابل خطرات مالی و ژئوپلیتیکی مؤثر بر ارزها، بخصوص دلار آمریکا، طلا ذخیره می کنند.
کشورهای اروپایی همچون سوئیس، فرانسه، هلند و بریتانیا بر مبنای چارچوب توافق نامه طلای بانک مرکزی، بزرگ ترین فروشندگان طلا بین سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۲۱ بوده اند اما می دانید که کدام بانکها در سال ۲۰۲۲ طلا خریدند.
در سال ۲۰۲۲، بانکهای مرکزی رکورد ۱۱۳۶ تن طلا به ارزش حدود ۷۰ میلیارد دلار خریداری کردند. ترکیه که تا اکتبر ۲۰۲۲ تورم سالانه ۸۶ درصدی را تجربه کرده است، بزرگترین خریدار بوده و ۱۴۸ تن به ذخایر خود افزوده است. چین در بحبوحه افزایش تنش های ژئوپلیتیکی با ایالات متحده، با افزایش ۶۲ تن طلا در ماه های نوامبر و دسامبر، به خرید طلا ادامه داد.
طبق گزارش رویترز، به صورت کلی، بازارهای نوظهور روندی را که در دهه ۲۰۰۰ شروع شد ادامه دادند و بخش عمده ای از خرید طلا را به خود اختصاص دادند اما خرید طلا از کشورهایی مانند چین و روسیه گزارش نشده است.
منبع:

1402/01/06
14:20:56
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
تولیدو