در مهر ۱۴۰۱؛

۴۹ شرکت بورسی-صنعتی زیان ده شدند

۴۹ شرکت بورسی-صنعتی زیان ده شدند

به گزارش تولیدو، بررسی شاخص تولید صنعتی در مهر ماه سالجاری نشان داده است که برای پنجمین ماه متوالی (نسبت به ماه مشابه پارسال) رشد ۷.۷ درصدی در این بخش رقم خورده است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، شاخص تولید صنعتی که مشخص کننده تغییرات تولید در بیشتر از ۲۸۰ شرکت صنعتی پذیرفته شده در بورس با سهم بیشتر از ۵۰ درصدی از کل تولید صنعت ساخت کشور است در مهر ماه سالجاری و برای پنجمین ماه متوالی (نسبت به ماه مشابه پارسال) رشد ۷.۷ درصدی داشته است.
بررسی های اتاق بازرگانی تهران نشان داده است که مهم ترین عامل مؤثر در رشد شاخص تولید در مهر ماه، رشد بالای شاخص تولید صنایع تولید خودرو و قطعات و فلزات اساسی بوده است.
همچنین در این ماه فقط دو فعالیت صنعتی شامل تولید صنایع غذایی با ۲.۵ درصد و صنایع شیمیایی با ۱.۷ درصد کاهش تولید، مشمول افت شاخص ساخته شده اند.
فعالیت های صنعتی شامل خودرو و قطعات با ۲۱.۹ درصد، محصولات فلزی با ۲۳.۹ درصد و منسوجات با ۲۱.۴ درصد بیشترین رشد مثبت شاخص را در مهر ماه ثبت کرده اند.
بالاتر بودن رشد فروش از رشد تولید در مهر ماه
بر اساس این گزارش، در ماه مورد بررسی در کل صنایع بورسی، موجودی انبار در سطح صنایع کاسته شده که با عنایت به رشد مثبت شاخص کل تولید، نشاندهنده بالاتر بودن رشد فروش از رشد تولید و همینطور افزایش تقاضای مؤثر نسبت به تولیدات فعلی صنعتی است.
بر همین مبنا، تغییر در موجودی انبار در مهر ماه سالجاری در صنایع شیمیایی، فلزات اساسی، کانی های غیرفلزی و صنایع غذایی، مثبت بوده و در مقابل در گروههای صنایع خودرو و قطعات و صنایع دارویی، منفی بوده است.
سودآوری صنایع بورسی

همچنین در مهر ماه شاهد استمرار رشد بیشتر شاخص تولید در صنایع بورسی با صادرات محوری شدید برای دومین ماه متوالی در مقایسه با صنایع بورسی با صادرات محوری کم ضمن رشد بالا و نزدیک به ۱۵ درصدی شاخص تولید در صنایع با محوریت بالای واردات و در مقابل استمرار رشد منفی شاخص تولید در صنایع با محوریت کم واردات بوده ایم.
استمرار ضمن افزایش شتاب رشد شاخص تولید کالاهای سرمایه ای در مهر ماه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته (بیش از ۴۰ درصد) و کاهش سرعت رشد شاخص تولید کالاهای واسطه ای (حدود ۳ درصد) و در مقابل افزایش سرعت رشد تولید کالاهای مصرفی ثبت شده است.
رشد اسمی ۲.۸ درصدی سودآوری کل صنایع بورسی
آنطور که اتاق بازرگانی تهران بررسی کرده، متوسط رشد اسمی ۲۰.۸ درصدی سودآوری کل صنایع بورسی طی نیمه نخست ۱۴۰۱ ثبت شده که بالاترین سود متعلق به گروه صنایع تولید فراورده های نفتی با حدود ۱۷۳ درصد و کمترین هم متعلق به صنایع فلزات اساسی با رقم منفی ۱۳.۲ درصد بوده است.
طی نیمه نخست سالجاری هم تعداد ۴۹ شرکت زیان ده و ۴۱۷ شرکت سودده بوده اند.
همچنین میانگین رشد واقعی سودآوری کل صنایع بورسی در نیمه نخست سالجاری منفی ۱۷ درصد (تعدیل شده با شاخص بهای تولیدکننده صنعت) بوده است.


منبع:

1401/08/28
10:09:54
5.0 / 5
228
تگهای خبر: تولید , خودرو , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
تولیدو