عضو اتاق تهران:

توزیع داروخانه ای سرم محدود شده است

توزیع داروخانه ای سرم محدود شده است

به گزارش تولیدو، عضو اتاق تهران با اعلان اینکه سرم در حجم انبوه تولید می شود، اظهار داشت: محدودیت توزیع داروخانه ای سرم و افزایش مصرف به سبب شیوع بیماریهای فصلی باعث شده که احساس نماییم سرم در کشور کم شده است.به گزارش تولیدو به نقل از اتاق تجاری تهران، محمود نجفی عرب با اعلان اینکه عوامل مختلفی در شکل گیری احساس کمبود سرم نقش دارد، اظهار داشت: باتوجه به حجم انبوه تولید سرم در کشور، نباید کمبودی وجود داشته باشد. اما تغییر در الگوی درمان و همین طور شیوع بیماریهای فصلی تا حدودی به افزایش مصرف دامن زده است. این احساس کمبود در شرایطی به وجود آمده است که واحدهای تولیدکننده با حداکثر ظرفیت درحال فعالیت هستند و حتی به تعداد شیفت های خود افزوده اند، البته فراخوانی هم از طرف وزارت بهداشت برای واردات سرم صادر شده و احیانا این کمبود به زودی برطرف شود.
عضو اتاق تجاری تهران راهکار ریشه ای رفع کمبود این فرآورده دارویی را ایجاد واحدهای تولیدی جدید دانست و اضافه کرد: اگر مقرر است این مساله بصورت ریشه ای حل شود، راه حل این است که یک یا دو کارخانه سرم سازی دیگر در کشور راه اندازی شود که البته سرمایه گذاری هایی نیز درحال شکل گیری است. به هر شکل، کشور ما نباید در حوزه تامین سرم بعد از حدود ۴۰ سال که به خودکفایی دست یافته، گرفتار کمبود شود.
و ی با تأکید بر این که کمبود سرم مقطعی است، اضافه کرد: دولت برای مدیریت تقاضا، توزیع داروخانه ای سرم را محدود کرده و این سیاست، خود دلیلی برای شکل گیری تنش در بازار بوده است. به هر حال بیمار به داروخانه های مختلف مراجعه می کند و وقتی موفق به تامین کالای مورد نیاز خود نمی گردد، احساس کمبود کرده و این مساله یک جو روانی به وجود می آورد. در حقیقت، شاید کمبودی در کشور وجود نداشته باشد اما جو روانی ایجاد شده، نشان دهنده کمبود یا نبود است. بنابراین، این تصمیمات نه فقط به بهبود شرایط کمک نمی کند که به تشدید یک وضعیت بحرانی دامن می زند.
رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تجاری تهران بیان داشت: هیچ دلیلی وجود نداشت که توزیع داروخانه ای سرم سلب شده و فقط در اختیار مراکز درمانی قرار گیرد. در صورتیکه باید نظارت بیشتری بر مصرف صورت می گرفت؛ از آن جهت که برخی مصارف فقط جنبه اقتصادی دارد و شاید ضرورتی به تزریق سرم به یک بیمار وجود نداشته باشد.


منبع:

1401/07/06
12:28:16
5.0 / 5
38
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
تولیدو