آخرین وضعیت پرونده ارزی واردات کره

آخرین وضعیت پرونده ارزی واردات کره

طبق اعلام سرپرست معاونت فنی گمرک ایران، پرونده ارزی شرکت واردکننده کره حیوانی همچنان در دست بررسی می باشد و فعلاً نمی توان برآورد دقیقی از گران نمایی این واردات داشت.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، واردات کره حیوانی در ارتباط با یک شرکت تولیدکننده محصولات لبنی در مدت اخیر با حواشی همراه بوده است، در همین رابطه ارونقی - معاون سابق فنی گمرک ایران- گفته بود جریان در ارتباط با بیش بود یا گران نمایی کالای وارداتی است که شائبه بیش بود ۶۰ میلیون دلاری مطرح است اما مبحث باید مورد بررسی قرار بگیرد.
چندی قبل هم گمرک ایران اعلام نمود که مبحث در کمیسیون حل اختلافات گمرکی درحال بررسی است، این در شرایطی است که توضیح عسگری- سرپرست معاونت فنی گمرک ایران- در ارتباط با آخرین وضعیت این پرونده معاون فنی گمرک ایران نشان داده است که هنوز پرونده تعیین تکلیف نشده و بررسی ها ادامه دارد.

عسگری اظهار داشت که بخش عمده ای از پرونده های مطرح در کمیسیون های رسیدگی به اختلافات گمرکی به بیش بود ارزش اختصاص دارد و پرونده شرکت لبنی هم یکی از موارد در دست رسیدگی است.
وی ادامه داد: این کالا در فاصله سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ به ارزش حدود ۴۵۰ میلیون دلار از محل ۳۴ فقره ثبت سفارش وارد و طی ۹۴ فقره اظهار نامه گمرکی از گمرکات کشور ترخیص شده است.
سرپرست معاونت فنی گمرک با اشاره به اینکه با ارجاع پرونده به کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی که در آن نمایندگانی از بخش های مختلف همچون اتاق بازرگانی، وزارت صمت، گمرک و اتاق تعاون حضور دارند، مبحث در دستور کار و رسیدگی قرار دارد افزود: بعد از صدور رای در صورت اعتراض صاحب کالا، وی می تواند ظرف ۲۰ روز به مرجع بالاتر یعنی کمیسیون تجدید نظر که با حضور نمایندگان دستگاه قضایی، وزارت اقتصاد، وزارت صمت، اتاق بازرگانی ایران و گمرک ایران تشکیل می شود، اعلام نماید که بررسی شود که در صورت صدور رای کمیسیون تجدیر نظر در خصوص تایید نظر گمرک، صاحب کالا می تواند ظرف مهلت یک ماه به رای صادره از لحاظ شکلی به دیوان عدالت درخواست رسیدگی دهد و در غیر این صورت رای قطعی و لازم الاجراست.
وی در مورد اینکه آیا تابحال برآوردهایی در مورد میزان واردات این کالا در کمیسیون اختلافات مطرح شده یاد آور شد که هیچ برآوردی وجود ندارد و نمی توان در مورد آن گمانه زنی کرد و بلکه باید منتظر رای نهایی بود.
به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، واردات این کره حیوانی در فاصله بین ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ با ارز غیر بازار آزاد بوده است که در دو سال اول اختلاف ارزی بین نرخ بانکی و بازار آزاد و از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۸ هم بین نرخ ۴۲۰۰ تا بازار مطرح است، ظاهرا شرکت مربوطه هزینه واردات را بالاتر از نرخ آن واقعی اعلام نموده است که گمرک در بررسی های خود مبحث را به کمیسیون حل اختلافات گمرکی جهت بررسی اعلام نموده است.
منبع:

1400/11/04
22:11:48
5.0 / 5
307
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تولیدو