صمت در هفته ای كه گذشت؛

چگونه رابطه تجاری مناسبی با روسیه داشته باشیم

چگونه رابطه تجاری مناسبی با روسیه داشته باشیم

به گزارش تولیدو سفر رئیس جمهوری به روسیه، تدوین بسته پشتیبانی از تولید، عدم مدیریت بازار خودرو، حواشی تصادف زنجیره ای بهبهان و شناسنامه دار شدن محصولات کشاورزی همچون اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، در هفته پایانی دیماه اتفاقات گوناگونی در حوزه صنعت، معدن و تجارت رقم خورد که شاید مهم ترین آنها سفر رئیس جمهوری به روسیه، تدوین بسته پیشنهادی برای پشتیبانی از تولید، عدم مدیریت بازار خودرو، حواشی تصادف زنجیره ای بهبهان و راه اندازی بیمه کیفیت خودرو باشد.
چگونه رابطه تجاری مناسبی با روسیه داشته باشیم
رئیس جمهوری بامداد چهارشنبه به روسیه سفر کرد. این نخستین سفر دوجانبه رئیس دولت سیزدهم است. با عنایت به موقعیت استراتژیک روسیه و تمایل دو طرف به بهبود رابطه تجاری، اهمیت این سفر بیشتر از پیش خودنمایی می کند.
در همین راستا خبرگزاری مهر جهت بررسی وضعیت حضور ایران در بازار روسیه و موانع و مشکلات موجود بر سر راه توسعه تجارت دو کشور میزگردی با حضور اعضای اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه برگزار کرد که برای دسترسی به جزئیات بیشتر می توانید به اینجا رجوع کنید.
همچنین سید جلیل جلالی فر عضو هیئت مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه در گفتگویی با خبرنگار مهر، وضعیت تجارت ایران و روسیه و راه های بهبود این رابطه را شرح داد. (جزئیات بیشتر)
محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران هم در گزارش تولیدو به نقل از مهر تصریح کرد که برای افزایش صادرات به روسیه باید نکاتی همچون احیای کریدور سبز، رونق حمل و نقل، رفع مشکلات نقل و انتقال پول و ایجاد بانک مشترک مورد توجه قرار گیرد. (جزئیات بیشتر)
تدوین بسته پشتیبانی از تولید
سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه دومین بسته برای رفع موانع اقتصادی در پنج بخش تدوین شده است، اظهار داشت: حدود ۱۱ ماده در ارتباط با حوزه تأمین مالی، ۴ مورد از مواد در ارتباط با حوزه مالیات و ۶ ماده هم در مورد کلیات مبحث کسب و کار است؛ همینطور در حوزه تأمین اجتماعی و زیرساخت های تولید هم موانعی احصا و احکامی در جهت رفع آنها پیشبینی شده است.
به گفته وی، تمامی موارد بسته پیشنهادی مذکور از ۲ هفته تا حداکثر ۳ ماه بعد از ابلاغ قابلیت اجرا دارد و پیشبینی می شود مانند بسته پشتیبانی از صادرات، تأثیرات بسیار خوبی را در راه رونق تولید و رضایت تولیدکنندگان داشته باشد.
عدم مدیریت بازار خودرو
وزیر صمت وعده کاهش قیمت خودرو را تا آخر سال داده بود با این وجود بررسی بازار نشان داده است که هر چند وقت یکبار قیمت ها با نوسانات نرخ دلار به صورت موقتی بین ۲ تا ۵ میلیون تومان کاهشی می شوند.
به نظر می رسد برای کاهش قیمت خودرو در بازار دولت باید فکری به حال دلالان و سوداگرانی کند که نبض بازار را در دست گرفته اند و مصرف کننده توانی برای خرید خودرو ندارد و به ناچار باید در قرعه کشی هایی شرکت نماید که در هر دوره میانگین بین ۲ تا ۵ میلیون نفر ثبت نام می کنند اما فقط تعداد اندکی شانس برنده شدن در قرعه کشی را می یابند.
حواشی تصادف زنجیره ای بهبهان
صبح روز دوشنبه ۲۰ دیماه در محور بهبهان-رامهرمز در یک تصادف زنجیره ای ۵۹ خودرو به هم برخورد کردند که نتیجه آن فوت ۵ نفر از هموطنان بود؛ حادثه ای که ابتدا به مه گرفتگی و خطای انسانی ارتباط داده شد اما در ادامه انتقادات گسترده ای از جانب سازمان ملی استاندارد و پلیس را در مورد بی کیفیت بودن خودرو های ایرانی به دنبال داشت.
پیمان پیرایش مدیرکل نظارت بر استاندارد صنایع غیرفلزی سازمان ملی استاندارد در این رابطه به مهر اظهار داشت: طی سنوات گذشته، خودروسازان اعلام نمودند که با عنایت به محدودیت های موجود همچون تحریم، نمی توانند ۹ استاندارد از ۸۵ استاندارد را رعایت نمایند. در آن زمان تصمیم بر این شد که این ۹ استاندارد به صورت موقت تعلیق شوند. منتهی حالا نظر سازمان استاندارد و ریاست سازمان استاندارد این است که این استانداردها باید اجرا شوند.
وی اضافه کرد: با عنایت به اهمیت موضوع، الزامی شدن این ۹ استاندارد را در شورایعالی استاندارد با حضور نمایندگان قوه قضاییه، مقننه و مجریه مطرح خواهیم کرد که امیدواریم با الزامی شدن این ۹ استاندارد موافقت شود.
راه اندازی بیمه کیفیت خودرو
روح الله ایزدخواه رئیس کمیته خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس به مهر اظهار داشت: یک مشکل اساسی در مورد صنعت خودروسازی در ایران این است که «بیمه کیفیت خودرو» نداریم. در واقع وقتی خودرویی فاقد کیفیت ها و استانداردهای لازم است باید یک نهاد ثالثی مسئولیت نظارت بر این مسئله را داشته باشد.
وی اضافه کرد: در طرح جامع صنعت خودرو مبحث بیمه کیفیت دیده شده و یک ماده از ۲۰ ماده این طرح به این مورد اختصاص دارد. طرح جامع در کمیسیون صنایع تقریباً نهایی شده و درحال آماده شدن جهت ارسال به صحن است البته با عنایت به این که مجلس درحال بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ است نمی توان قول داد که طرح جامع بزودی به صحن ارسال شود.
حل مشکلات در ارتباط با تعهدات ارزی صادرکنندگان پس از ۳ سال بلاتکلیفی
علیرضا پیمان پاک ضمن اشاره به مصوبات پیشنهادی کمیته اقدام ارزی که در کمیته ماده ۲ چهاردهمین جلسه شورای هماهنگی اقتصادی مصوب شده است، اظهار داشت: بر طبق این مصوبات بخشی از مشکلات در ارتباط با تعهدات ارزی صادرکنندگان پس از سه سال بلاتکلیفی حل می شود. صادرکنندگان به مقصد کشورهای عراق و افغانستان در بازه زمانی ۲۲ فروردین ماه ۱۳۹۷ لغایت ۱۶ مرداد ماه ۱۳۹۷ که تابحال اطلاعات پروانه های صادراتی خویش را در سامانه جامع تجارت ثبت نکرده اند، تا آخر سال ۱۴۰۰ مهلت خواهند داشت تا نسبت به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت اقدام نمایند.
خالص حساب سرمایه ۶۳ درصد تضعیف شده است
مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: طبق آمار بانک مرکزی شاهد افزایش تراز منفی حساب سرمایه هستیم؛ بر این اساس خالص حساب سرمایه در نیمه نخست سالجاری، منفی ۶.۳ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳ درصد تضعیف شده است که احتمال تشدید خروج سرمایه را به وجود می آورد.
وی خاطرنشان کرد: در شرایط خروج سرمایه از کشور آیا اجرای مالیات بر عایدی سرمایه به نفع کشور است؟ اگر اجرای این سیاست به صلاح نیست، دولت آنرا کمی به تأخیر بیندازد چونکه وقتی سرمایه گذاری داخلی و خارجی نداریم، خروج سرمایه بسیار خطرناک می باشد.

1400/11/01
19:16:03
5.0 / 5
293
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
تولیدو