جزئیات 20 سال سرمایه گذاری خارجی

جزئیات 20 سال سرمایه گذاری خارجی

در طول ۲۰ سال قبل بیشترین میزان سرمایه گذاری خارجی ایران در فاصله سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۱با حدود ۴.۴ میلیارد دلار در هر سال اتفاق افتاده است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، بررسی جریان سرمایه گذاری خارجی ایران در آمار رسمی مرکز آمار ایران از این حکایت دارد که مجموع سرمایه گذاری خارجی که شامل سرمایه گذاری مستقیم خارجی و سرمایه گذاری در اوراق بهادار است، از ۸۰۵ میلیون دلار در سال ۱۳۸۰ به ۱.۳۸۸ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ رسیده اما در این فاصله با صعود و سقوط هایی مواجه بوده است.
۴ سال هیچ سرمایه گذاری در اوراق نشد
بررسی جزئیات سرمایه گذاری خارجی ایران نشان داده است که در سال ۱۳۸۰ تمام رقم ۸۰۵ میلیون دلار از راه سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده و عملا تا سال ۱۳۸۴ سرمایه گذاری در اوراق بهادار انجام نشده است.
سرمایه گذاری یکباره چند برابر شد
در سال ۱۳۸۱ با رشد حدود چهار برابری، میزان سرمایه گذاری خارجی به ۳.۷۴۴ میلیارد دلار و در سال بعد به ۳.۷۵۱ میلیارد دلار می رسد و در سال ۱۳۸۳ با ادامه روند افزایشی به ۴.۲ میلیارد دلار ثبت شده بود.
روند کاهشی شروع شد
در ادامه از سال ۱۳۸۴ کاهش در سرمایه گذاری خارجی ایران اتفاق می افتد و تا سال ۱۳۸۸ به ترتیب ارقام ۳.۴۱۲ میلیارد دلار، ۱.۹۱۴ میلیارد دلار، ۱.۷۰۹ میلیارد دلار، ۱.۷۹۱ میلیارد دلار میزان سرمایه گذاری خارجی ایران بوده است که پس از این افت باردیگر روند رو به رشد می شود.
رکورد سرمایه گذاری خارجی در ۲۰ سال قبل ثبت شد
در سال ۱۳۹۰ با روند رو به رشدی که در سرمایه گذاری خارجی طی شده بود رقم ۴.۳۲۲ میلیارد دلار ثبت می شود که ۴.۳۱۴ میلیارد دلار آن سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی و ۸.۱ میلیون دلار برای سرمایه گذاری در اوراق بهادار بوده است.
اما در سال ۱۳۹۱ بالاترین میزان سرمایه گذاری خارجی ایران طی ۲۰ سال قبل به ثبت رسید که ۴.۱۵۲ میلیون دلار در سرمایه گذاری مستقیم خارجی و ۳۳۶ میلیون دلار آن در اوراق بهادار گزارش شده است.
فراز و فرود سرمایه گذاری خارجی در جریان برجام و تحریم
همینطور از سال ۱۳۹۲ به بعد عملا افت سرمایه گذاری خارجی برای ایران ثبت شده یعنی سال هایی که هم توافق برجام انجام شد و هم در ادامه شدت تحریم ها بیشتر بوده است.
برپایه این گزارش در این سال ۳.۳۲۸ میلیارد دلار مجموع سرمایه گذاری خارجی ایران بوده که ۳.۲۶۱ میلیارد دلار در سرمایه گذاری مستقیم و ۶۶.۸ میلیون دلار در اوراق بهادار است. اما در سال ۱۳۹۴ افت قابل توجهی در سرمایه گذاری خارجی ایران ثبت می شود و به ۹۴۵ میلیون دلار می رسد.
بار دیگر در سال ۱۳۹۵ یعنی پس از توافق برجام، سرمایه گذاری خارجی ایران به ۳.۲۲۳ میلیارد دلار رسیده ولی مجدد در سال ۱۳۹۶ با ریزش مواجه می شود؛ به صورتی که در این سال سرمایه گذاری خارجی ایران ۲.۴۳۰ میلیارد دلار و در سال ۱۳۹۷ به ۲.۷۰۹ میلیارد دلار رسیده بود.
سال ۱۳۹۸ هم مجموع سرمایه گذاری خارجی کشور یک میلیارد دلار بوده و پارسال ۱.۳۸۸ میلیارد دلار رسیده که ۱.۲۲۴ میلیارد دلار آن سرمایه گذاری مستقیم خارجی و ۱۶۴ میلیون دلار در اوراق بهادار است.منبع:

1400/10/27
22:54:32
5.0 / 5
298
تگهای خبر: سرمایه گذاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
تولیدو