گزارش تولیدو؛

عرضه خودرو کم است

عرضه خودرو کم است

با عنایت به ریزش نرخ دلار در بازار آزاد، قیمت ها در بازار خودرو هم روند کاهشی به خود گرفته و طی روزهای گذشته شاهد ریزش ۲ تا ۵ میلیون تومانی قیمت ها در بازار بودیم.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، چهارشنبه ۱۷ آذرماه قیمت های جدید انواع خودرو با رشد میانگین ۱۵ تا ۱۸ درصد اعلام شد؛ باآنکه انتظار می رفت که این افزایش قیمت جدید، بازار را تکان بدهد اما بازار واکنش خاصی به این تحولات نشان نداد و تغییر محسوسی در قیمت ها مشاهده نشد.
فعالان بازار خودرو در مورد چرایی سکوت بازار در مقابل تغییر قیمت های کارخانه، اعلام نمودند که قیمت ها در بازار به قدر کافی رشد کرده و فاصله بسیاری بین قیمت کارخانه و بازار بوجود آمده و دیگر امکان افزایش قیمت های فضایی وجود ندارد.
با این حال بررسی بازار خودرو طی روزهای گذشته نشان داده است که با عنایت به ریزش نرخ دلار در بازار آزاد، بازار خودرو در واکنش به این اتفاق، روند نزولی به خود گرفته و قیمت ها میانگین ۲ تا ۵ میلیون تومان با کاهش رو به رو شده اند. در همین ارتباط هم مصرف کنندگان فعلا دست از خرید کشیده و بازار به حالت استپ درآمده است.
روند کاهشی قیمت ها در بازار خودرو
در این رابطه، سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به اینکه نوسانات ارزی و عرضه خودرو به بازار دو عامل اصلی در تعیین قیمت ها در بازار خودرو هستند، اظهار نمود: طی یک هفته اخیر قیمت ها در بازار خودرو به علت عقب نشینی قیمت دلار، روند کاهشی گرفته اند؛ بگونه ای که خودرو های داخلی بین ۲ تا ۵ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده اند. از سویی دیگر با عنایت به کاهش قیمت دلار، مصرف کنندگان هم دست از خرید کشیده و منتظر تعیین تکلیف قیمت ها در بازار ارز هستند.
وی اضافه کرد: هم اکنون قیمت پراید ۱۱۱ معادل ۱۸۶ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ معادل ۱۶۸ میلیون تومان، تیبا صندوق دار معادل ۱۸۳ میلیون تومان، تیبا هاچ بک پلاس معادل ۱۹۱ میلیون تومان، ساینا معادل ۱۹۰ میلیون تومان، پژو پارس معادل ۲۷۸ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ معادل ۲۶۷ میلیون تومان و سمند LX معادل ۲۵۸ میلیون تومان است.
عرضه خودرو کم است
موتمنی در مورد وضعیت عرضه خودرو به بازار، با اشاره به اینکه طی سالهای اخیر تولید و عرضه خودرو پاسخگوی تقاضا نبوده است، اظهار داشت: عرضه کم خودرو به بازار در سالهای گذشته، منجر به ایجاد یک اختلاف ۱۰۰ تا ۱۲۰ درصدی بین قیمت کارخانه و بازار شده است. در شرایط فعلی هم عرضه خاصی به بازار صورت نمی گیرد، این در حالیست که تقاضا در بازار خودرو مصرفی است و اگر عرضه افزایش یابد، شاهد نزدیک شدن قیمت های بازار با کارخانه خواهیم بود.
رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران با تکیه بر این که تولید و عرضه بیشتر منجر به کاهش قیمت بازار می شود، اظهار نمود: اگر قول هایی که وزیر صمت و خودروسازان در خصوص افزایش عرضه و تکمیل ۱۴۰ هزار خودروی کف پارکینگ داده اند عملی و این خودرو ها به بازار عرضه شوند، بازار متعادل خواهد شد و مصرف کننده نهایی خرید بهتری خواهد داشت.
قیمت ها فعلا کاهشی است
موتمنی اظهار داشت: فعلا قیمت ها در بازار ارز کاهشی است ازاین رو قیمت ها در بازار خودرو هم روند کاهشی دارند منتهی نمی توان این شرایط را ثابت در نظر گرفت و باید دید در ایام آینده چه اتفاقاتی در بازار ارز می افتد.
وی خاطرنشان کرد: همینطور قیمت هایی که در فضای مجازی و یا آگهی های فروش خودرو درج می شود چندان به بازار نزدیک نیست چونکه مشتری قیمت را در کف بازار تعیین می کند. از سویی دیگر هم اکنون خریداری در بازار وجود ندارد. به گزارش تولیدو به نقل از مهر، میانگین قیمت خودرو های پرفروش در بازار به شرح جدول زیر است.خودرو (۱۴۰۰)قیمت (۲۲ دی ماه)قیمت (۲۳ آذر ماه)کوییک اتوماتیک۲۸۰ میلیون تومان۲۷۵ میلیون تومانپراید ۱۱۱۱۸۵ میلیون تومان۱۵۸ تا ۱۶۰ میلیون تومانپراید ۱۳۱۱۶۸ میلیبون تومان۱۶۲ میلیون تومانتیبا صندوق دار۱۸۳ میلیون تومان۱۷۷ میلیون تومانتیبا هاچ بک۱۹۱ میلیون تومان۱۸۲ میلیون تومانساینا۱۹۰ میلیون تومان۱۸۸ میلیون تومانرانا پلاس۲۶۸ میلیون تومان۲۶۸ میلیون تومان۲۰۶ تیپ ۲۲۶۷ میلیون تومان۲۷۰ میلیون تومان۲۰۶ تیپ ۵۳۳۰ میلیون تومان۳۱۵ میلیون تومانسمند LX۲۵۸ میلیون تومان۲۵۳ میلیون تومانپژو پارس۲۸۲ میلیون تومان۲۷۷ میلیون تومانپژو پارس LX۳۳۵ میلیون تومان۳۳۸ میلیون توماندنا معمولی۳۵۸ میلیون تومان۳۵۴ میلیون تومان


منبع:

1400/10/23
12:20:20
5.0 / 5
315
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
تولیدو