سخنگوی گمرك اعلام كرد؛

تجارت 9 میلیارد دلاری ایران در آذر ماه

تجارت 9 میلیارد دلاری ایران در آذر ماه

به گزارش تولیدو سخنگوی گمرک اظهار داشت: تجارت کشورمان در آذرماه به ۱۳ میلیون و ۱۷۲ هزار تن به ارزش ۸ میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار رسید که نسبت به آذر سال قبل ۳ درصد در وزن و ۲۵ درصد در ارزش رشد داشته است.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک عنوان کرد: از مجموع تجارت یکصد و ۲۲ میلیون تنی کشور به ارزش ۷۲ میلیارد دلار در ۹ ماهه سال جاری ۱۳ میلیون و ۱۷۲ هزار تن کالا به ارزش ۸ میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار در ارتباط با ماه نهم سال است.
وی اضافه کرد: صادرات کشورمان در آذر ماه ۹ میلیون و۵۹۳ هزار تن به ارزش ۴ میلیارد و ۴۱ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل (آذر ۹۹) رشد نیم درصدی در وزن و ۲۳ درصدی در ارزش داشته است.
لطیفی در مورد مقاصد صادراتی کشور در آذرماه اظهار داشت: پنج کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران در آذر ماه به ترتیب چین یا یک میلیون و ۹۷۷ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۲۶ میلیون دلار، عراق با یک میلیون و ۸۳۹ هزار تن به ارزش ۶۴۹ میلیون دلار، امارات با یک میلیون و ۱۳ هزار تن به ارزش ۴۹۹ میلیون دلار، ترکیه با ۳۳۸ هزار تن به ارزش ۳۶۳ میلیون دلار و افغانستان با ۲۶۹ هزار تن به ارزش ۱۴۱ میلیون دلار بودند.
سخنگوی گمرک در مورد میزان واردات در آذرماه توضیح داد: واردات کالاهای مورد نیاز کشور در ماه نهم سال ۳ میلیون و ۵۷۹ هزار تن کالا به ارزش ۴ میلیارد و ۹۱۰ میلیون دلار بوده که نسبت به آذر سال قبل ۱۹ درصد در وزن و ۲۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.
لطیفی در مورد کشورهای تأمین کننده نیازهای کشور اظهار داشت: کشور امارات با فروش ۸۷۸ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار، چین با ۲۸۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۱۹۱ میلیون دلار، ترکیه با ۲۱۲ هزار تن کالا به ارزش ۴۵۴ میلیون دلار، سوئیس با ۲۴۰ هزار تن به ارزش ۱۵۷ میلیون دلار و آلمان با فروش ۴۴ هزار تن کالا به ارزش ۱۵۶ میلیون دلار، ۵ کشور اول تأمین نیازهای کشور در آذر ماه بودند.
سخنگوی گمرک اضافه کرد: در آذر ماه سال جاری یک میلیون و ۵۷ هزار تن کالای خارجی هم از مسیر جمهوری اسلامی ایران ترانزیت شد که این میزان نسبت به آذر سال قبل ۵۳ درصد رشد داشته است.


منبع:

1400/10/14
13:23:56
5.0 / 5
238
تگهای خبر: صادرات , فروش , كالا , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
تولیدو