رئیس اتاق بازرگانی تهران:

ارز ترجیحی حذف شود

ارز ترجیحی حذف شود

به گزارش تولیدو رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: ارزترجیحی علاوه بر ایجاد فساد، رانت و قاچاق، سبب شده که دولت سال گذشته۵میلیارد دلار از وجوه بانک مرکزی یا صندوق توسعه ملی برای تأمین کالاهای اساسی استقراض کند.به گزارش تولیدو به نقل از مهر، مسعود خوانساری امروز در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: از دولت برای بحث واکسیناسیون تشکر می کنم چون که در این زمان بیشتر از ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا تزریق شده که ایران را در میان کشورهای خوب در حوزه واکسیناسیون قرار داده؛ این مساله باعث شد کسب و کارها به حالت عادی برگردند و اضطراب در جامعه کاهش پیدا کند. از طرفی هم واکسیناسیون گسترده جزو اهداف دولت اعلام شده بود که خوشبختانه عملیاتی شد.
رئیس اتاق بازرگانی تهران ضمن اشاره به مبحث تورم اظهار داشت: امروز وظیفه همه ما این است که امید را به جامعه برگردانیم. متأسفانه ناامیدی، نگرانی و استرس در جامعه زیاد است که آثار این مساله را در مهاجرت نخبگان و فرار سرمایه شاهد می باشیم. این مورد در بلند مدت خسارات جبران ناپذیری برای اقتصاد کشور بوجود می آورد.
تشکیل سرمایه ۳.۵ درصد منفی است
وی افزود: طبق آخرین گزارشات، در فصل اول سالجاری تشکیل سرمایه ۳.۵ درصد منفی بوده که نشانگر شرایط بد سرمایه گذاری در سالهای اخیر است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: با کاهش سرمایه گذاری، حجم کل اقتصاد کاسته می شود و تا وقتی که سرمایه گذاری بزرگی صورت نگیرد، رشد بزرگ اقتصادی هم نخواهیم داشت.
خوانساری اظهار نمود: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم در مهرماه سالجاری ۴۵.۴ درصد بوده که باآنکه نسبت به شهریور ۰.۴ درصد کاهش داشته اما باز هم نرخ بالایی است. از طرفی، نرخ تورم نقطه به نقطه در مهرماه با کاهش ۴.۵ درصدی به ۳۹.۲ درصد رسیده یعنی در مقایسه با مهرماه سال قبل اگر یک خانوار می خواهد خریدی انجام دهد، باید ۳۹ درصد هزینه بیشتری بپردازد. در صورتیکه این روال ادامه یابد، برای جامعه خطرناک خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه دولت از ابتدا اولویت نخست خویش را مهار تورم اعلام کرد، اظهار داشت: تا وقتی که به یک تورم تک رقمی نرسیم، همچنان با آثار مخربی در بخش مصرف خانوار مواجه خواهیم بود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: سرمایه گذاری در کشور صورت نمی گیرد و مردم برای حفظ سرمایه خود، پول خویش را تبدیل به دارایی های مولد می کنند که این مساله منجر به کوچک شدن اقتصاد و گسترش فقر می شود و هر چه دیرتر مبادرت به حل این مشکل نماییم، با مشکلات دیگری مواجه خواهیم شد.
خوانساری اظهار داشت: هم اکنون که در فصل بودجه قرار داریم، باید به این مسائل بپردازیم و دولت باید جلوی هر پیشنهادی که منجر به افزایش بی رویه نقدینگی می شود را بگیرد و افزایش درآمدها و کاهش هزینه ها را دنبال کند.
وی ضمن اشاره به تورم دلاری برای شاخص کالاهای وارداتی اظهار داشت: تورم دلاری سال ۹۹، ۴۷.۴ درصد اعلام شده که نسبت به سال ۹۸، ۱۷ درصد افزایش را نشان داده است. اگر تورم جهانی را سه تا چهار درصد در نظر بگیریم، بقیه این عدد می شود تورمی که در داخل کشور به علت تحریم ها، نپذیرفتن FATF و بالا رفتن هزینه ها در کشور بوجود آمده است.
خوانساری خاطرنشان کرد: باآنکه در سال ۹۸، ۳۸ میلیارد دلار واردات داشتیم اما ۱۷ درصد کالای کمتری وارد و هزینه بیشتری پرداخت شده است و با عنایت به این که عمده واردات کشور، کالاهای واسطه ای است، اثر این تورم در بخش تولید و افزایش هزینه های مبادله، خویش را نشان داده است.
ارز ترجیحی باید حذف شود
رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه ضمن اشاره به ارز ترجیحی اظهار داشت: دولت در ۱۲ آبان ماه لایحه دو فوریتی در مورد افزایش سقف ارز ترجیحی از ۸ میلیارد دلار به ۱۲.۶ میلیارد دلار و آزاد کردن ارز با کمک عرضه کارت های خرید یا اعتبار مستقیم به مردم جهت جبران هزینه ها به مجلس ارسال کرد اما مجلس با این لایحه مخالفت و اعلام نمود که دولت خود می تواند این کار را انجام دهد.
وی افزود: به هر حال چه قرار باشد دولت این کار را انجام دهد و چه قرار باشد که مجلس کار را انجام دهد، هر چه سریع تر باید ارز ترجیحی از اقتصاد کشور حذف شود.
خوانساری اضافه کرد: ارزهای ترجیحی علاوه بر این که باعث ایجاد فساد، رانت و قاچاق می شوند، اثرات اقتصادی بدی هم بر بودجه می گذارند. در سال ۹۹، ۱۰.۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی هزینه شد که ۵ میلیارد دلار آن از محل ارز حاصل از فروش نفت بود و ۵ میلیارد دلار مابقی هم از محل وجوه بانک مرکزی یا صندوق توسعه ملی بوده است که اگر مابه التفاوت ۴، ۲۰۰ تومان تا ۲۲ هزار تومان را بگیریم، مبلغی بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه ای است که از بانک مرکزی استقراض شده که همین مساله منجر به افزایش پایه پولی و نقدینگی شده است.
رئیس اتاق بازرگانی تهران اظهار نمود: اثرات این مورد را میتوان در اضافه شدن هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی در سال ۹۹ دید که ۷۵۰ هزار میلیارد تومان آن از محل ارز ترجیحی بوده است.
وی خاطرنشان کرد: دولت ارزی حاصل از فروش نفت ندارد و مجبور است برای تأمین کالاهای اساسی، از وجوه بانک مرکزی استقراض کند که منجر به افزایش پایه پولی می شود.
منابع دولت گنج قارون هم باشد، بالاخره تمام می شود
خوانساری در ادامه ضمن اشاره به یارانه های غیرنقدی پرداخت شده از جانب دولت اظهار داشت: دولت باید هر چه سریع تر مبحث یارانه ها را حل کند. در اینجا به دو مثال اشاره می کنم؛ هم اکنون گندم را با قیمت تضمینی ۷، ۰۰۰ تومان می خریم که دولت این کالا را با نرخ ۶۰۰ تومان به نانوایی ها می دهد یعنی دولت در اینجا ۶، ۴۰۰ تومان یارانه به ازای هر کیلوگرم گندم می دهد. همینطور در حوزه برق هم قیمت تمام شده این محصول ۲، ۰۰۰ تومان است که دولت ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان برق را عرضه می کند یعنی تقریباً ۱، ۸۰۰ تومان یارانه برق می پردازد. حتی اگر منابع دولت گنج قارون هم باشد، بالاخره تمام می شود.
رئیس اتاق بازرگانی تهران تاکید کرد: این مساله یک بحث جدی است و باید حل این مورد تبدیل به دغدغه اصلی همه ما شود.
وی اظهار داشت: هم اکنون دولت ۱۰۰ میلیارد دلار یارانه انرژی می پردازد و همینطور در کنار آن، یارانه های مختلفی هم پرداخت می کند که آفت بزرگی برای اقتصاد کشور به حساب می آید.


منبع:

1400/08/26
11:24:11
5.0 / 5
223
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
تولیدو