میرسلیم:

آزاد شدن واردات خودرو به تولید داخل لطمه می زند

آزاد شدن واردات خودرو به تولید داخل لطمه می زند

به گزارش تولیدو نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نتیجه آزاد شدن واردات خودرو را لطمه به تولید داخل عنوان نمود.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا، سیدمصطفی میرسلیم در جریان بررسی ایراد شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو با استناد به اصل ۱۱۰ قانون اساسی و سیاست های تقویت تولید و پشتیبانی از آن، اظهار داشت: دوشنبه هفته گذشته جلسه ای در مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار و با این مورد مخالفت شد.
وی افزود: برپایه این اصلاح، حتی واردات خودرو های معمولی گازسوز هم آزاد شده، بحث درباره خودروی دو نیرو بوده که اشاره شده ساخت داخل آن انجام شده و به پشتیبانی نیاز دارد که در دنیا هم بدون پشتیبانی و حمایت کاری پیش نمی رود چون که قیمت تمام شده آن دو برابر است.
میرسلیم ضمن اشاره به اقداماتی که برای تولید خودروی هیبریدی در کشور شده اظهار داشت: با این اصلاحیه از تشویق تولید و اشتغال جوانان جلوگیری می شود بنابراین با تصویب این طرح تولید و بررسی های تحقیقاتی لطمه خورده و جوانان فعال در این عرصه دلسرد می شوند. در شورای نگهبان هم با این مورد مخالفت خواهد شد.
در توضیح این موضوع، روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن در دفاع از اصلاحات کمیسیون در طرح ساماندهی صنعت خودرو، اظهار داشت: در ایام اخیر در رسانه ها موضوع هایی مانند آزادسازی واردات خودرو مطرح شده حال آنکه مبحث این چنین نیست و منظور تنظیم واردات خودرو در جهت پشتیبانی از تولید داخل است تا از وضعیت مبهم و اشکال آفرین کنونی خارج شویم.
وی افزود: برپایه اطلاعات مرکز آمار ایران در ۱۵ سال گذشته مجموعا کمتر از ۷۰۰ هزار خودرو وارد کشور شده در حالیکه تولید داخل بیشتر از ۱۵ میلیون دستگاه بوده در واقع کل واردات خودرو کمتر از ۵ درصد تقاضای بازار را پوشش داده و از نظر واردات هم این میزان کمتر از ۳ درصد کل واردات کشور بوده است. همینطور تصویب اصلاحات کمیسیون درباره طرح ساماندهی بازار خودرو اثر روانی بر بازار دارد. هم اکنون خودرو های خارجی در کشور به ۸ برابر نرخ جهانی رسیده است به صورت مثال خودرویی که معادل ریالی آن در خارج کشور ۴۰۰ میلیون است در کشور بیشتر از ۳ میلیارد به فروش می رسد چون که قاعده و قانونی برای واردات خودرو وجود ندارد.
ایزدخواه با اشاره به اینکه کمیسیون ایرادات شورای نگهبان را در اصلاحات خود در نظر گرفته، خاطرنشان کرد: واردات خودرو در این اصلاحات سقف داشته، این سقف به میزانی است که کمبود عرضه را جبران کند. شورای رقابت هر ۶ ماه یکبار سقف میزان رقابت خودرو را مشخص می کند، در این اصلاحیه سعی شده که میزان تولید داخل افزایش یابد از طرفی تاکید شده که واردات خودرو نباید تعهد مالی برای دولت ایجاد نماید و باید برای واردات از ارز صادراتی یا ارز خارجی استفاده گردد.
وی افزود: برپایه آمار حدود ۲۰ میلیون دلار نزد خانواده ها و اشخاص است که بهتر است به جای استفاده از این منبع برای خرید آپارتمان در ترکیه جهت کمک به صنعت استفاده شود، کمیسیون، مدافع تولید خودرو های هیبریدی و برقی است و در این راستا هم از واحدهای تولیدی بسیاری بازدید کرده و گام برداشته است. در اصلاحات کمیسیون، الگوی مصرف دیده شده و برپایه آن تنها خودروهایی می توانند وارد شوند که مصرف سوخت آنها b به بالا باشد از طرفی دارای حداقل سه ستاره از نظر کیفیت باشند.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اشاره به صحبت با وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص این که درباره واردات خودرو برنامه ای نداریم، خاطرنشان کرد: این حرف درست است چون که وزارت خانه مذکور، وزارت تولید است و باید تولید را افزایش داده و قرار است که در ۶ ماه تولید صد هزار خودرو را بالا برند. ما سعی کردیم با این اصلاحات واردات به نفعی تنظیم شود که بازار ملتهب نشود و اثر مثبتی بر بازار داشته باشد بگونه ای که خودرو های خارجی ۷ برابر ارزش واقعی معامله نشوند.
علی نیکزاد نایب رئیس مجلس که اداره جلسه مجلس را برعهده داشت، اخطار میرسلیم را جهت ارجاع مجدد این طرح به کمیسیون صنایع به رای گذاشت که مجلس با آن مخالفت کرد.
در نهایت نمایندگان تصویب کردند که هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و یا خدمات در رابطه با انواع صنایع نیرو محرکه و یا از راه واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر مبنای گواهی های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادارتی خود اقدام نماید.
منبع:

1400/06/24
14:31:56
5.0 / 5
204
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
تولیدو