تولیدو برررسی كرد

ماجراهای گندم پر حاشیه! كشاورزان با قیمت جدید مشكلی ندارند؟

ماجراهای گندم پر حاشیه! كشاورزان با قیمت جدید مشكلی ندارند؟

تولیدو: قم گندم یکی از محصولاتی است که به سبب اهمیت فراوان نسبت به دیگر محصولات کشاورزی همیشه نیازمند توجه ویژه ای بوده است بنا بر این تعیین نرخ چهار هزار تومانی از طرف دولت برای خرید تضمینی آن سروصدای بسیاری به پا کرد تا اینکه در روز گذشته شاهد تغییر این قیمت و افزایش آن به پنج هزار تومان و تصویب این نرخ بودیم.


رئیس جهاد کشاورزی استان قم در گفت و گو با ایسنا درباب میزان ظرفیت گندم تولیدی استان بیان کرد: با توجه به این که نیاز گندم استان به ۱۰۰ هزار و حتی گاهی ۱۵۰ هزار تن می رسد، گندم تولیدی استان هیچوقت تامین کننده این نیاز نبوده و مجبور به واردات گندم از استان های دیگر یا خارج از کشور هستیم.
وی ادامه داد: باتوجه به کاهش میزان بارندگی، دیم ها و کشتزارهای آبی از وضعیت مطلوبی برخوردار نمی باشند بدین سبب برآورد ما از گندم تولیدی استان بین ۲۰ تا ۲۲ هزار تن می باشد که تلاش می نماییم حداقل ۱۵ هزار تن از این مقدار را خرید نماییم. این مقدار تامین کننده گندم یک تا یک ماه و نیم استان است.
رئیس جهاد کشاورزی استان قم با اشاره به خرید تضمینی گندم با نرخ پنج هزار تومان اظهار نمود: خوشبختانه نرخ خرید تضمینی گندم بطوریکه کشاورز نیز متحمل ضرر و زیانی نشود افزایش یافت اینطور تولید داخل افزایش و واردات کاهش میابد.
وی افزود: اگر این امر صورت نمی گرفت می بایست شاهد تبعات بسیاری مانند تبدیل گندم به نهاده های دامی باشیم برای اینکه هم اکنون قیمت جو بالای شش هزار تومان است و اگر برای گندم قیمت نامناسبی وضع می شد کشاورزان به سبب متحمل شدن هزینه های زیاد تولید، به فروش گندم به دامداران با قیمت بیشتر روی می آوردند.
پورمیدانی در ارتباط با اقدامات انجام شده در جهت جلوگیری از جایگزینی گندم با نهاده های دامی عنوان کرد: در این راستا همیشه سعی شده است گندم مورد نیاز دامداران نیز تامین شود تا فشاری روی مزارع گندم وجود نداشته باشد با این وجود بالاخره همیشه کمبودهایی وجود دارد.
پورمیدانی هزینه یک هکتار مزرعه گندم را حداقل چهار میلیون تومان بیان کرد و اظهار داشت: علاوه بر این هزینه های جانبی و نیروی انسانی نیز در بین است. نرخ پیشنهادی کشاورزان برای فروش گندم شش هزار تومان بوده اما اگر بخواهیم دو طرف را در نظر بگیریم و قیمت منصفانه تعیین نماییم پنج هزار تومان مناسب بوده و جای بهانه ای باقی نمی گذارد.
وی ابراز کرد: امیدواریم امسال هم شاهد همکاری کشاورزان زحمت کش باشیم تا هم تولید داخل بالا رفته و هم از واردات مقدار زیادی گندم و دیگر تبعات جلوگیری شود.
همین طور زارعی، رئیس اتحادیه نانوایان، در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: قیمت نان تنها متأثر از قیمت آرد یا گندم نیست و اگر قرار باشد با گران شدن این دو افزایش یابد حداکثر ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش نرخ خواهد داشت اما فعلا که ثابت است.
منبع:

1400/02/01
21:45:40
5.0 / 5
193
تگهای خبر: تولید , خرید , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
تولیدو