درگیری مناطق جنوب غربی كشور با ملخ صحرایی

درگیری مناطق جنوب غربی كشور با ملخ صحرایی

به گزارش تولیدو خراسان جنوبی مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: به علت بارش کم امسال هنوز هجوم ملخ ها به استان گزارش نشده و الان مناطق جنوب غرب کشور با این آفت درگیر هستند.


مهدی یوسفی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: ۶۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان جنوبی سال قبل با محوریت رصد و پایش ملخ صحرایی پایش شدند.
وی ضمن اشاره به پایش پیش آگاهی استان در مورد پایش مناطق مختلف استان در ارتباط با ملخ صحرایی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه تابحال موردی از دسته جات ملخ صحرایی در استان گزارش نشده است.
یوسفی اضافه کرد: به علت بارش کم امسال هنوز هجوم ملخ ها به استان گزارش نشده و الان مناطق جنوب غرب کشور با این آفت درگیر هستند.
وی ضمن اشاره به اینکه سال قبل در سطح ۳۰ هزار و ۲۷۴ هکتار از اراضی کشاورزی استان مبارزه با این آفت انجام شد، خاطرنشان کرد: بیشترین سطح مبارزه به ترتیب به شهرستان نهبندان با ۱۹ هزار و ۸۹۷ هکتار، سربیشه ۴ هزار و ۵۸۴ هکتار، درمیان ۳ هزار و ۳۳۲ هکتار، زیرکوه ۲ هزار و ۱۶۷ هکتار، فردوس با ۲۷۰ هکتار و خوسف با ۲۴ هکتار اختصاص دارد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از تجهیز ناوگان سمپاشی استان و تأمین سموم مورد نیاز در بحث مبارزه با ملخ و آمادگی استان برای مبارزه با این آفت در مدت یک ماه اطلاع داد و اظهار داشت: در این رابطه چهار دستگاه یو ال وی و ۳۶ دستگاه سمپاش پمپی و موتوری در استان وجود دارد.
یوسفی خاطرنشان کرد: کانون یابی و پایش در اراضی در استان ادامه دارد و مردم هم در صورت مشاهده دسته جات ملخ به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها اطلاع دهند.
وی خاطرنشان کرد: حمله ملخ ها از جانب کشور عربستان و یمن صورت می گیرد و پیش از اینکه به استان ما برسند باید استان های هرمزگان و سیستان و بلوچستان را رد کنند که در این استان ها هم رصد و پایش در حال انجام می باشد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه باتوجه به داده های سازمان حفظ نباتات و فائو هم اکنون خطر ملخ صحرایی خراسان جنوبی را که لایه دوم استان هاست تهدید نمی کند، تصریح کرد: به هر حال ملخ موجود زنده است و موجود زنده قطعیت نمی شناسد و شرایط آب و هوایی امکان دارد هر امری را تغییر دهد.
منبع:

1400/01/25
21:39:36
5.0 / 5
795
تگهای خبر: دستگاه , سازمان , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
تولیدو