پیگیری غُصه بزرگ - ۱۰

عواقب سوءمدیریت ها در بازار نهاده های دامی

عواقب سوءمدیریت ها در بازار نهاده های دامی

تولیدو: در صورتیکه کارشناسان و فعالان صنعت دام و طیور از دی ماه 1398 درباره عواقب سوءمدیریت در بازار نهاده های دامی هشدار داده بودند، بی توجهی به این مساله سبب شده که امروز کشور واردکننده مرغ شود!به گزارش تولیدو به نقل از مهر، در صورتیکه کارشناسان و فعالان صنعت دام و طیور از دی ماه ۱۳۹۸ درباره عواقب سوءمدیریت در بازار نهاده های دام ی هشدار داده بودند، بی توجهی به این مساله سبب شده که امروز کشور واردکننده مرغ شود! آن هم در وضعیتی که کشور با شرایط جنگ اقتصادی و محدودیت منابع ارزی مواجه می باشد و بیش از هر زمان دیگری به صرفه جویی در منابع ارزی نیازمند هستیم.
(۱۵ دی ۱۳۹۸) شروع بحران در بازار نهاده های دامی و نقطه شروع جهش قیمت مرغ
نقطه شروع جهش قیمت مرغ را می توان زمستان سال قبل دانست؛ زمانی که زمزمه ها درباره افزایش قیمت نهاده های دامی تازه شروع شده بود. ۱۵ دی ماه ۹۸ بود که تولیدکنندگان از افزایشی شدن قیمت نهاده های دامی آگاهی داده و می گفتند قیمت مرغ تحت تأثیر افزایش قیمت نهاده، افزایش یافته است. در آن زمان قیمت مرغ بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بود.
زمزمه کمبود و گرانی نهاده های دامی به تدریج به صدای بلند اعتراض گونه تولیدکنندگان تبدیل شد و در سایه بی توجهی، بی عملی و سوءمدیریت مسئولان نه فقط خیلی از واحدهای مرغداری تولید خودرا متوقف کردند بلکه اختلال در تولید به جایی رسید که تولیدکنندگان پیش بینی کردند جریان تامین نیاز داخلی با مشکل جدی مواجه و قیمت ها رشد لجام گسیخته ای پیدا کند.
هشدار درباره کاهش تولید؛ ۹ ماه قبل
در همین ارتباط، در تاریخ ۲۳ خردادماه ۱۳۹۹ نیز حبیب اسدالله نژاد، نایب رییس کانون سراسری مرغداران گوشتی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره کاهش تولید مرغ و افزایش قیمت آن هشدار داده و اظهار داشته بود: با ادامه این روند در حدود ۶ ماه آتی در تامین گوشت مرغ وابسته خواهیم شد آن هم در سالی که به نام جهش تولید مزین شده و مسئولان مربوطه همچون وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی برای جلوگیری از این شرایط باید تمهیدات لازم را بیندیشند.
وی ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹ هم در گفتگویی دیگر با خبرنگار مهر وضعیت توزیع و قیمت نهاده های دامی را عامل افزایش قیمت مرغ اعلام نموده و اظهار داشته بود: مرغداران در جوجه ریزی احتیاط می کنند.
همچنین در تاریخ ۱۸ تیرماه ۱۳۹۹، مجید موافق قدیری، رئیس انجمن صنایع خوراک دام و طیور در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرده بود: ناگفته پیداست که اگر مشکلات این عرصه حل و فصل نشود تا چند ماه آتی با کاهش تولید محصولات پروتئینی همچون گوشت مرغ مواجه خواهیم شد چونکه هم اکنون نیز به سبب عدم تامین بموقع و با قیمت مصوب دولتی مواد اولیه تولید خوراک، انگیزه جوجه ریزی و پرورش کاهش یافته است. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
وی در گفتگوی دیگری در تاریخ ۳ دی ۱۳۹۹ نیز اظهار داشته بود: متأسفانه کشور به لحاظ وضعیت نهاده های دامی در وضعیت خوبی به سر نمی برد و بازار هم گواه این مطلب است. اگر دولت با همین فرمان بخواهد به سمت جلو برود بی شک بهار سال آینده باید مرغ وارد کند بدین سبب ایران که هفتمین کشور تولید کننده مرغ دنیاست، به واردکننده این کالا تبدیل می شود. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
وعده های بی سرانجام مسئولان و پاس کاری بین دستگاه های مسئول
در این میان، مسئولان دولتی بی توجه به این هشدارها، مرتب یا توپ را به زمین یکدیگر انداختند و یا از تامین کافی نهاده ها و تولید و توزیع مکفی مرغ در بازار خبر دادند وعده هایی که هیچگاه به سرانجام نرسید و عواقب این سوءمدیریت ها و نابسامانی ها در هفته های اخیر تشدید شد و شاهد کمبود عرضه مرغ در خیلی از استان های کشور، افزایش چشم گیر قیمت این کالا و صف های طولانی مردم برای تامین آن بودیم، مسائلی که کماکان نیز ادامه دارد.
به دنبال این اتفاقات، با وجود اینکه وزارت جهاد کشاورزی از ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی خبر می داد و تولید را کافی عنوان می کرد. (اینجا بخوانید) بحث کاهش جوجه ریزی و کمبود تولید بطور جدی عنوان شد، یکی از فعالان بازار مرغ ۱۷ اسفند ماه در گفتگو با خبرنگار مهر از کاهش شدید جوجه ریزی در مرغداری های سطح کشور آگاهی داد و اظهار داشت که به سبب کاهش جوجه ریزی، تولید مرغی که باید برای مصارف شب عید انجام می شد، کاهش یافته است و آماری که مسئولان از تولید و عرضه مرغ می دهند، با واقعیت همخوانی ندارد. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
و سرانجام؛ واردات مرغ!
این مساله با وجود تکذیب های مسئولان وزارت جهاد کشاورزی توسط ستاد تنظیم بازار کشور تأیید شد. عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار دراین زمینه با اعلان اینکه نتوانستیم در مهار گرانی موفق باشیم، اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی اعلام نموده تولید را انجام داده است، اما برآوردهای ما این مساله را نشان نمی دهند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید) و سرانجام به دنبال این اظهارات دبیر ستاد تنظیم بازار کشور، مجوز واردات مرغ با ارز ترجیحی صادر شد و روز گذشته نیز وزیر صمت از واردات ۵۰ هزار تن مرغ آگاهی داد و اظهار داشت: برای تامین مرغ در ماه مبارک رمضان مجوز واردات ۵۰ هزار تن مرغ برای شرکت پشتیبانی امور دام صادر گردیده است تا در کنار تولید داخل بتوانیم بازار را تنظیم نماییم. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
مسئولان، هشدارها را درباره حذف گله های مولد و سرمایه های دامی کشور جدی بگیرند
نکته مهم دراین زمینه درگیری تمام بخش های صنعت دام و طیور کشور با چالش نهاده های دامی است و خطری که صنعت دام و مرغ تخم گذار کشور را نیز تهدید می کند. در همین زمینه موسی رهنمایی، قائم مقام نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متأسفانه به سبب عدم تامین نهاده های دامی، گله های مولد در حال حذف شدن هستند که این خسارت را هیچ چیزی نمی تواند جبران کند و معتقدم کسانی که موجب بی نظمی در سیستم تامین و توزیع نهاده های شده اند، خیانت بزرگی به کشور کرده اند. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
وی اخیراً در گفتگوی دیگری با خبرنگار مهر با اعلان اینکه درخواست ما از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه های در رابطه با نهاده های دامی این است که به صورت لحظه ای به صنعت دام و طیور کشور توجه نمایند، گفت: دام و طیور موجودات زنده هستند و گاهی حتی ثانیه ها برای تامین نهاده ها مهم می شود. (جزئیات بیشتر را اینجا بخوانید)
با توجه به اینکه بحران در تامین نهاده های دامی تمام بخش های صنعت دام و طیور را تهدید می کند و نگرانی های جدی درباره کاهش تولید تخم مرغ و از بین رفتن سرمایه دامی کشور نیز مطرح است که احتمال دارد ما را در تامین گوشت قرمز و محصولات لبنی نیز گرفتار دردسر و وابسته به خارج از کشور کند. کارشناسان معتقدند که مسئولان مربوطه باید هر چه سریع تر مبادرت به اتخاذ تصمیمات فوری و مؤثر برای برون رفت صنعت از این چالش ها کنند چونکه سرمایه های دامی کشور اگر از بین برود، به آسانی قابل جبران نیست و خسارات سنگینی به کشور ما وارد میکند ضمن اینکه در این میان سرمایه های تولیدکنندگان نیز از میان خواهد رفت و در بحث اشتغال زایی نیز گرفتار خسارات فراوان خواهیم شد.
بنابراین لازم است مسئولان بجای وعده و انکار و پاس کاری به یکدیگر، از الان مشکل را جدی بگیرند و به دنبال راهکاری برای حل آن باشند تا در ماه های آتی خبر واردات گوشت قرمز و دام و تخم مرغ و لبنیات نیز به گوش نرسد.


منبع:

1399/12/26
20:22:59
0.0 / 5
1055
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
تولیدو