معاون وزیر صمت:

وزارت صنعت مخالف قیمت گذاری دستوری فولاد است

وزارت صنعت مخالف قیمت گذاری دستوری فولاد است

معاون وزیر صمت اظهار داشت: وزارت صمت با قیمت گذاری دستوری مخالف بوده و اعتقاد دارد برای تنظیم بهینه بازار باید از ابزارهای دیگر استفاده گردد تا جذابیت برای سرمایه گذاری های جدید در صنعت به وجود آید.به گزارش تولیدو به نقل از وزارت صمت، سعید زرندی اظهار داشت: صنعت فولاد در حوزه بازارهای مالی کشور اثر ویژه ای دارد؛ به صورتی که با در نظر گرفتن مجموع شرکتهای پذیرش شده در بورس و فرابورس، از ۶۱۰ شرکت پذیرفته شده ۲۰ شرکت از زنجیره فولاد هستند.
معاون وزیر صمت اضافه کرد: ارزش بازار شرکتهای زنجیره فولاد ۹۶۰ میلیارد تومان است که ۱۶ درصد ارزش کل بازار سهام را این صنعت به خود مختص کرده است.
وی ضمن اشاره به سود قابل توجه این شرکت ها، میزان فروش آنها در ۹ ماهه سال جاری را ۲۷۳ هزار میلیارد تومان عنوان نمود و اضافه کرد: در حوزه بورس کالا هم ۱۰۴ هزار میلیارد تومان معادل ۴۱ درصد از کل معاملات، مختص زنجیره فولاد بوده است.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: ۲۴ شرکت در زنجیره فولاد آماده حضور در بورس هستند کما اینکه حضور ۴ شرکت در هفته های اخیر قطعی شده است.
وی در مورد آینده صنعت فولاد در کشور و تغییر رویکرد نسبت به این حوزه، اظهار داشت: صنعت فولاد به ۵۵ میلیون تُن ظرفیت خواهد رسید؛ اما لازم است مبحث سرمایه گذاری در حوزه آلیاژی با جدیت دنبال شود.
زرندی افزود: حوزه فولاد در برق اثرگذار می باشد و در افق چشم انداز، ۴۴ هزار مگاوات کمبود برق داریم. در حوزه گاز هم ۲۲ درصد گاز کشور در حوزه فولاد مصرف می شود؛ ازاین رو ضروریست بحث انرژی حوزه فولاد به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: در حوزه ریل و زیرساخت ها هم کمبود داریم و چالش آینده صنعت فولاد به حساب می آید که باید در این حوزه ها سرمایه گذاری کرد.
معاون طرح و برنامه با اشاره به اینکه انقلاب صنعتی چهارم اهمیت ویژه ای دارد و رفتن به این سمت غیر قابل اجتناب است، اظهار داشت: تحول دیجیتال در صنعت فولاد در دنیال اتفاق افتاده است و ما باید در این حوزه فعالانه تر عمل کنیم؛ ضمن اینکه سند سیاستی صنعت فولاد نهایی شده و برای اعلام نظر فعالان این صنعت در دسترس همگان قرار می گیرد که تا پیش از تصویب، نظرات صاحب نظران را بگیریم.

1399/12/05
23:53:48
0.0 / 5
584
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
تولیدو