رئیس سازمان زمین شناسی خبر داد

تهیه نقشه آلاینده های زیست محیطی سواحل شمالی و جنوبی كشور در ۱۴۰۰

تهیه نقشه آلاینده های زیست محیطی سواحل شمالی و جنوبی كشور در ۱۴۰۰

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور سال آینده را سال مهمی برای فعالیت‎های این سازمان دانست و اظهار داشت: به روزرسانی اطلس نقشه های ملی مخاطرات در زمینه های زلزله، سیل، فرونشست، آب و زمین لغزش و همینطور توجه جدی به بحث تغییرات اقلیم و تهیه نقشه های آلاینده های زیست محیطی سواحل کاسپین، دریای عمان و خلیج فارس از برنامه های سال آینده این سازمان است.


به گزارش تولیدو به نقل از ایسنا سی و نهمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی علوم زمین بامداد امروز با حضور متخصصان و استادان داخلی و خارجی از کشورهای فرانسه، سوئد، ایتالیا و چین به صورت بین المللی و وبینار شروع به کار کرد.
"زمین شناسی بنیادین"، " زمین شناسی کاربردی و توسعه پایدار"، "اکتشاف" و "علوم زمین و جامعه" از محورهای بحث و گفتگو در این کنگره است و در بخش زمین شناسی کاربردی محققان موضوعاتی چون "زمین شناسی کاربردی و توسعه پایدار"، "آب زمین شناختی"، "مخاطرات زمین شناختی"، "زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیک"، "دیرینه اقلیم شناسی و تغییر اقلیم" و "زمین شناسی زیست محیطی و زمین شناسی پزشکی" مورد بررسی قرار می دهند.
در افتتاح این کنگره دکتر علیرضا شهیدی، ضمن عرضه برنامه های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران در سال آینده، اظهار داشت: سال آینده سال بسیار مهمی است و آخر برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور را شاهد خواهیم بود که امیدواریم ما در این سازمان بتوانیم منشاء خیر و برکت برای کشور باشیم.
وی ادامه برنامه های سالهای گذشته در تولید اطلاعات پایه زمین شناسی که به صورت نقشه های زمین شناسی چاپ و منتشر می شود و همینطور تغییر مقیاس اطلاعات تولیدی در تمامی برداشت ها به مقیاس یک پنجاه هزارم را از برنامه های در دستور کار این سازمان نام برد و تصریح کرد: به روزرسانی اطلس نقشه های ملی مخاطرات در زمینه های زلزله، سیل، فرونشست، آب و زمین لغزش و همینطور توجه جدی به بحث تغییرات اقلیم، تولید نقشه های ساحلی ژئوتوریسم و نقشه های آلاینده های زیست محیطی سواحل کاسپین، دریای عمان و خلیج فارس، احیای کمیته ملی چینه شناسی، دریافت کرسی یونسکو در بحث مقالات مخاطرات سواحل و آغاز تهیه نقشه های نسل دوم زمین شناسی همگام با کشورهای پیشرو از دیگر برنامه های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در بخش مطالعات زمین شناسی در سال جدید خواهد بود.
شهیدی، درباره فعالیتهای جاری سازمان متبوع خود در بخش اکتشاف، اظهار داشت: آغاز برداشت های اکتشافی به صورت سیستماتیک در کشور که در این روش در هر سلول یک پنجاه هزارم اکتشافی چهار لایه فلزی، غیرفلزی، عناصر نادر خاکی و سنگ های غیرقیمتی برداشت می شود.
رئیس سازمان زمین شناسی تصحیح و به روزرسانی نقشه های ژئوشیمی را از دیگر برنامه های پیش روی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سال آینده یاد کرد و اظهار داشت: واگذاری محدوده های معدنی این سازمان به بخش خصوصی جهت رونق بخشیدن به این بخش، آزادسازی محدوده های سازمان در جهت سیاست های وزارت صمت، توسعه همکاری با بخش خصوصی در زمینه اکتشاف مواد معدنی و برداشت های ژئوفیزیک هوایی در برای کمک به اکتشافات ذخایر پنهان هم از دیگر دستورالعمل های سازمان در سال جدید در بخش اکتشاف است.
وی با بیان اینکه آزمایشگاه آنالیز نمونه های معدنی را به روزرسانی خواهیم کرد، اضافه کرد: ظرفیت آزمایشگاه های آنالیز نمونه های معدنی را از ۱۰ هزار عنصر به یکصد و ده هزار عنصر افزایش خواهیم داد. علاوه بر آن در بخش بین الملل هم انعقاد قرارداد با دانشگاه سوربن فرانسه جهت آموزش نیروی انسانی و همینطور تهیه نقشه ۳D زمین شناسی کشور را شاهد خواهیم بود.1399/12/04
13:40:25
0.0 / 5
813
تگهای خبر: آموزش , تولید , سازمان , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
تولیدو